Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zasilacza impulsowego

waldek1997 07 Wrz 2013 16:50 2499 8
  • #1 07 Wrz 2013 16:50
    waldek1997
    Poziom 7  

Witam. Nie wiem czy dobry dział wybrałem. Więc tak ostatnio na elektroda.pl znalazłem zasilacz impulsowy do zastosowań audio. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1287723.html
    Ma on 250W a napiecia daje takie: 2x35V i 2x12V. Jednak mi to nie wystarczy, ponieważ potrzebne mi 300W i napiecia takie; 2x55V i 2x12V. I tu jest moje pytanie czy ktoś by mógł mi przerobić ten schemat tak by osiągał on te parametry, które podałem. A i by podać ilość zwoi na transformatory o ile będzie zmiana. Z góry dziekuje. Pozdrawiam

0 8
  • #2 07 Wrz 2013 17:28
    Pokrentz
    Poziom 21  

Robiłem ten zasilacz w wersji na 2x40 V do wzmacniacza na 4x LM3886. To, ile będziesz miał zwojów, musisz policzyć odpowiednio do posiadanego rdzenia. Mój zasilacz ma coś pod 500 W, zbudowałem go na rdzeniu ETD49 (dość sporawy już). Generalnie musisz doczytać artykuł kol. Qweta jeszcze raz i uzwojenie pierwotne dobrać i zrobić tak, jak on to zrobił. A uzwojenie wtórne liczysz prosto: na pierwotnym masz 165 V przy zasilaniu półmostka z sieci 230V. Teraz stosunek zwojów strony pierwotnej i wtórnej równy jest stosunkowi napięć. Czyli Ty musisz dowinąć odpowiednio proporcjonalną liczbę zwojów. W artykule to jest wszystko napisane jak policzyć. Tylko wstawić własne liczby.
    U Ciebie jak N1 to liczba zwojów po stronie pierwotnej, gdzie U1=165V, wtedy po stronie wtórnej dla napięcia (tu np. 55 V) N2=N1*(55/165). I lepiej zrobić N1 większe, niz mniejsze niż rachunek pokazuje, ale wszystko jest opisane w jednym z, moim zdaniem, najlepszych wpisów DIY na Elektrodzie.
    jak chcesz miec to dokładniej, to polecam Tietzego - Schenka.

0
  • #3 07 Wrz 2013 17:53
    waldek1997
    Poziom 7  

a mógłbyś ten schemat wtedy przerobić bo z tego co piszesz wychodzi 1/3. Byłbym wdzięczny gdybyś to narysował na schemacie

0
  • #4 07 Wrz 2013 19:10
    Pokrentz
    Poziom 21  

Ale co wychodzi 1/3?
    Dobrze, wg. liczb ze schematu:
    Uzwojenie pierwotne: N1=70 zwojów (dwie sekcje po 35 połaczone szeregowo). U1=165V.
    Uzwojenie wtórne: N2= x zwojów (dwie sekcje po N2 zwojów, każda ma dać 55 V, zrobione z odczepem w środku). Z rachunku ścisłego wychodzi N2=23,333 zwoja. Jak nawiniesz 24 zwoje, to problemu nie będzie, bo współczynnik wypełnienia przebiegu pierwotnego jest mniejszy niż 100% (musi byc przerwa między dodatnia a ujemną połówka napięcia, żeby nie popalić szpilkami prądu tranzystorów kluczujących).

Moim zdaniem, jak nawiniesz 24 zwoje tam, gdzie w T1 jest 16 zwojów, bedziesz miał to, czego chcesz.

Ja robiłem ten zasilacz z transformatorem na rdzeniu ETD49 o polu przekroju kolumny środkowej 209 mm^2. Indukcja maksymalna przyjęta na 0,2 T, częstotliwośc przebiegu - 30 kHz i miałem uzwojenie pierwotne w postaci 2x33 zwoje (2 sekcje połaczone szeregowo, razem 66 zwojów), wtórne wyszły mi dwa po 14 zwojów (z rachunku wyszło mi 16 zwojów, ale odjąłem dwa, żeby nie przesadzić, jak wejściowe napięcie skoczy. Transformator daje w okolicach 40 V (maksymalne napięcie dla LM3886 pracującego na 8 omowy głośnik to bodaj 42 V).
    Możesz też zrobić tak: nawinąć pierwotne w całości, wtórnego tylko z 10 zwojów byle jakim drutem, właczyć zasilacz i zmierzyć, co masz. Policzyć ile tego napięcia przypada na jeden zwój i dobrać liczbę zwojów doświadczalnie. Ale wtedy nie nawiniesz warstw uzwojen symetrzycznie, tylko najpierw pierwotne, potem wtórne.

0
  • #5 07 Wrz 2013 21:26
    waldek1997
    Poziom 7  

dobra jakoś do tego dojde. A mogę zastosować jaki kolwiek rdzeń. Bo mam stary zasilaćz komputerowy 170w i chciałem z niego zastosować rdzeń. A pytanie do mocy, jak ja zmienić

Dodano po 14 [minuty]:

dobra jak mógłbyś to popraw ten schemat by posiadał te parametry. Bo na dzień dzisiejszy nie mam czasu na myślenie. Później się będę nad tym zastanawiać. Z góry dzięki:)

0
  • #6 07 Wrz 2013 21:35
    Pokrentz
    Poziom 21  

Oj, jak nie masz czasu na myślenie, to tego zasilacza nie zrobisz. Wybacz.
    To, co napisałem powinni Ci wystarczyć. Schemat jest IDENTYCZNY, opis taki sam, tylko zamiast liczby "16" przy uzwojeniach T1 masz liczbę "24". Co tu poprawiać?
    Moc to iloczyn prądu i napięcia. Prąd maksymalny zależy od przekroju drutu. Ilośc drutu, jaki zmieścisz na szpulce wewnątrz rdzenia zależy od tego, ile masz na szpulce miejsca na nawinięcie wyliczonej liczby zwojów. Koniec końców moc, jaką może przetransformowac dany rdzeń zależy liniowo od częstotliwości pracy. Optymalnie jest w granicach 20-40 kHz. Podejrzewam, że na tym rdzeniu dasz radę wycisnąc góra 300 W, i to przy bardzo starannym projektowaniu i wykonaniu.
    Zasilacze impulsowe wbrew pozorom to kupa wiedzy i myślenia, mała szansa, że bez teorii, a przynajmniej solidnego zrozumienia artykułu kol. Qweta uda Ci się cos zrobić.

0
  • #7 08 Wrz 2013 17:25
    waldek1997
    Poziom 7  

to jeszcze raz. Jaki rdzeń najlepiej tu zastosować? Ile zwoi ma być i jaka gruboś druta? I czy pozostałe transformatory też muszą być zmieniane? Sory, że takie pytania ale po ponownym przeczytaniu postu kolegi pogubilem się trochę a zależy mi na czasie ponieważ we wtorek zamierzam dać rdzenie do nawiniecia.

0
  • #8 09 Wrz 2013 23:15
    Pokrentz
    Poziom 21  

Kolego, wybacz, wszystko już napisałem. jak chesz, skopiuj moje rozwiązanie, albo naucz się teorii transformatorów impulsowych (3 strony z Tietzego-Schenka).
    Jesli z podanych przeze mnie informacji nie jestes w stanie sklecić całości, to nie bierz się za tę zabawę, bo spowodujesz pożar albo inny kataklizm.
    Ja użyłem drutu miedzianego w emalii, o średnicy 0,5 mm. Na każdy amper prądu dałem jeden drut. Czyli uzwojenie np. 4 - amperowe nawijałem 4-ma drutami równolegle.
    Przy 2 x 40 V napięcia wtórnego i mocy 350 W będziesz miał 350/80=4.375 A. Czyli uzwojenia wtórne nawijasz minimum 5-ma takimi drutami równolegle. Pierwotne możesz nawinąć trzema.

0
  • #9 11 Wrz 2013 09:48
    waldek1997
    Poziom 7  

aha jednak po kolejnym przeczytaniu na spokojnie zrozumiałem o co chodzi. Dzieł za cierpliwe odpowiedzi. Temat do zamknięcia.

0