Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Daniel - Za szybko przesuwa ramię

07 Wrz 2013 18:52 4428 5
  • Poziom 19  
    Witam
    Nabyłem kilka dni temu kultowego jak dla mnie Daniela. Było z nim pare problemów, z większością sie uporałem, ale zostały jeszcze dwa:

1. Ramię z pozycji spoczynkowej nad płytę przesuwa się chyba za szybko. Efekt jest taki, że mimo zatrzymania mechanizmu, rozpędem jedzie jeszcze z centymetr, lądując w połowie pierwszego utworu. Co z tym zrobić?

2. Jak wymienia się smar w windzie ramienia?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    chudy_b napisał:

...
    1. Ramię z pozycji spoczynkowej nad płytę przesuwa się chyba za szybko. Efekt jest taki, że mimo zatrzymania mechanizmu, rozpędem jedzie jeszcze z centymetr, lądując w połowie pierwszego utworu. Co z tym zrobić?

Sprawdzić czy na rurce ramienia znajduje się gumowy krążek widoczny na tym

http://www.technique.pl/mediawiki/images/6/6d/DSC04610.JPG

zdjęciu.

Dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnie tego krążka i windy ramienia po której porusza się ramię. Jeśli krążek na ramieniu stwardniał na tyle, że nie ma wystarczającego tarcia pomiędzy nim, a ramieniem windy, można jego powierzchnię zmatowić papierem ściernym.
    Ustawić właściwy nacisk igły na płytę.

chudy_b napisał:
    2. Jak wymienia się smar w windzie ramienia?

Jeśli winda działa właściwie, nie wymienia się. W przeciwnym wypadku należy przeanalizować budowę tłumika i rozpatrzyć sposób jego rozmontowania.

GM
  • Poziom 19  
    Dzięki za odpowiedź.

Nie pomyślałem o tym, żeby wprowadzić tarcie pomiędzy ramię a windę. Gumowy krążek jest, ale po tylu latach pewnie już nie spełnia swojej roli. Spróbuję go reanimować, lub wymienię na nowy. Jeszcze raz dzięki za naprowadzenie na trop.

Co do smarowania windy, mam wrażenie ze jednak opada za szybko. Od dotknięcia przycisku do opadnięcia igły na płytę, mija mniej niż sekunda. Może ktoś z Was zna budowę tego mechanizmu, bo jak znam życie metodą prób i błędów pewnie w końcu dojdę jak to się rozbiera, ale po drodze niepotrzebnie porozkręcam pół gramofonu.

I jeszcze dodatkowe pytanie - słynny układ wyciszania wkładki. Włączanie działa prawidłowo - siła dźwięku płynnie narasta. Niestety rozłączaniu towarzyszy głośny stuk. Zmusiło mnie to do pominięcia tego układu, ale może jest sposób by to naprawić? Bo sam patent jest w sumie fajny. Nie słychać momentu dotknięcia igły do płyty.

pozdr
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    chudy_b napisał:

...
    Co do smarowania windy, mam wrażenie ze jednak opada za szybko. Od dotknięcia przycisku do opadnięcia igły na płytę, mija mniej niż sekunda. Może ktoś z Was zna budowę tego mechanizmu, bo jak znam życie metodą prób i błędów pewnie w końcu dojdę jak to się rozbiera, ale po drodze niepotrzebnie porozkręcam pół gramofonu.

Myślę, że należy w tym celu wysunąć z tulei środkowy trzpień windy. Aby tego dokonać trzeba odkręcić podłużną nakrętkę widoczną na tym zdjęciu.

http://www.technique.pl/mediawiki/images/b/b3/DSC04609.JPG

chudy_b napisał:
    I jeszcze dodatkowe pytanie - słynny układ wyciszania wkładki. Włączanie działa prawidłowo - siła dźwięku płynnie narasta. Niestety rozłączaniu towarzyszy głośny stuk. Zmusiło mnie to do pominięcia tego układu, ale może jest sposób by to naprawić? Bo sam patent jest w sumie fajny. Nie słychać momentu dotknięcia igły do płyty...

W układzie wyciszania są tylko dwa elementy, które ew. mogą sprawiać problemy, kondensatory C201 i C202.

GM
  • Poziom 27  
    Słaba jakość ale na tą chwilę ,mogę tylko dodać to. Gramofon Daniel - Za szybko przesuwa ramię
  • Poziom 19  
    Przepraszam za wykopalisko, ale uznalem, że warto domknać mój temat, może komus sie przyda. Za zatrzymywanie ramienia na początku płyty odpowiada elektomagnes. Jesli nie działa, to ramię leci radośnie gdzie chce.
    Temat do zamkniecia