Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa jednego zasilacza dla wielu radiostacji

hell_ip 08 Wrz 2013 10:12 4296 12
  • #1 08 Wrz 2013 10:12
    hell_ip
    Poziom 8  

Tak jak w temacie. Chcę zbudować zasilacz do kilku urządzeń jednocześnie, Radio CB KPO DX 5000, Radio yaesu ft 2900r , skaner Uniden UBC 355clt (nie wykluczam dołożenia jeszcze większej ilości urządzeń peryferyjnych na podobne napięcie). Potrzebuje do nich zasilacza, kiedyś robiłem zasilacze, ale nigdy na tak duże prądy.
    Planuje kupić transformator toroidalny o mocy 500 VA (taki żeby był z zapasem prądu), tylko nie wiem na jakie napięcie wybrać czy na 14V czy większe na 17V (gdzieś wyczytałem, że lepiej stabilizować z wyższego napięcia, jednak nie wiem ile w tym prawdy), napięcie po stabilizacji powinno się mieścić w przedziale 13,6V do 14,5V.
    Zasadniczo potrzebowałbym też jakiegoś schematu ideowego z określonymi wartościami poszczególnych elementów takiego zasilacza, ponieważ będę tu miał do czynienia z większymi prądami niż zazwyczaj gdy konstruowałem zasilacze o mniejszych mocach. Jednocześnie dobrze by było gdyby na schemacie uwzględnione były by również filtry przeciwzakłóceniowe (tutaj będą prawdopodobnie kondensatory elektrolityczne o dużych pojemnościach lub/oraz dławiki, i tu również gdzieś wyczytałem, że na 1A prądu wyjściowego przewiduje się przynajmniej C 2000µF jednak to wydaje mi się mało prawdopodobne). Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Jeśli temat wpisałem w złym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

0 12
  • #2 08 Wrz 2013 10:52
    SP8JUX
    Poziom 30  

Witam,
    Najwięcej prądu potrzebujesz podczas pracy nadajników. Jednocześnie nie będziesz używał kilku. Potrzebny Ci zasilacz 13,5-14V i min. 20A.
    Ja problem ten rozwiązałem robiąc zasilacz impulsowy z zasilacza komputerowego o wydajności 5A który w sposób ciągły ładował akumulator bezobsługowy 72 Ah. Opis przeróbki zasilacza jest na Elektrodzie.
    Nowy akumulator to około 200zł (kupiłem na znanym serwisie internetowym), zasilacz 20zł, trochę drucików, bezpieczniki razem cirka 250zł; i masz wydajny zasilacz.
    Policz koszty wg Twojej koncepcji?
    Marek

0
  • Pomocny post
    #3 08 Wrz 2013 10:53
    jacekko0
    Poziom 31  

Proponuję sprawdzoną i dobrą konstrukcję.
    Budowa jednego zasilacza dla wielu radiostacji

0
  • #4 08 Wrz 2013 11:57
    hell_ip
    Poziom 8  

SP8JUX napisał:
    Policz koszty wg Twojej koncepcji?

Czy Zasilacz na przetwornicy, którym ładujesz w sposób ciągły akumulator przypadkiem nie "sieje" po pasmach?

SP9JUX koszty elementów wg projektu, który pokazał jacekko0
    Sam transformator toroidalny to koszt około 160zł, kilka tranzystorów 2n3772 to koszt w granicach 5zł za sztukę, bezpieczniki to groszowe sprawy, kondensator elektrolityczny 10000uF/50V - koszt 8zł za sztukę, scalak L200 koszt 5zł. Myślę, że z obudową z blachy, zaciskami, wytrawieniem płytki i resztą elementów pasywnych, zamknął bym się w kosztach około 300zł. Dodatkowo odeszła by mi zmienna zużycia akumulatora z czym pewnie się liczysz? Poza tym akumulatory kwasowe nie nadają się do ciągłej pracy, przeznaczenie mają raczej " krótkotrwałe rozruchowe - wysokoprądowe" do tego celu zastosowałbym prędzej akumulator żelowy co z kolei potraja koszty samego ogniwa i również nie wchodzi w grę.
    jacekko0 napisał:

Proponuję sprawdzoną i dobrą konstrukcję.

Bardzo mi się ona podoba. Po twojej odpowiedzi zrozumiałem, że taką konstrukcje sam stosujesz, powiedz mi ile równoległych stopni tranzystora mocy 2n3722 zastosować by swobodnie oscylować w granicach 30A ? dwa? producent tranzystora podaje jego wytrzymałość prądową w granicach 20A czyli rozumiem, że dla moich potrzeb zakładając zapotrzebowanie w granicach ≈ 30A, dodatkowego stopnia mocy, który uwzględniony został na schemacie przerywaną linią na samej górze nie jest konieczny ?
    Czy dobrze zrozumiałem, że na schemacie potencjometry P1 i P2 są odpowiednio do regulacji napięcia i prądu wyjściowego ? Czy stosować radiator na L200 ? i napisz jeszcze jaki stosujesz zamiennik tranzystora BC302 ? czy to jest typ BD135 czy np BC107 ? nigdzie nie mogę znaleźć zamiennika, który znalazł bym w sklepie AVT.
    Co oznacza na schemacie X (rozłączenie?) w miejscu oznaczonym "A" i "B" ?
    Teraz pytanie dość zasadnicze, szacując koszty tego zasilacza w granicach 300zł, czy nie lepiej dołożyć 90zł i kupić gotowy ?
    Link
    a może przeliczyłem się z kosztami ?

0
  • Pomocny post
    #5 08 Wrz 2013 13:04
    SP8JUX
    Poziom 30  

hell_ip napisał:

Czy Zasilacz na przetwornicy, którym ładujesz w sposób ciągły akumulator przypadkiem nie "sieje" po pasmach?

Nie zauważyłem tego efektu, profilaktycznie na jego wyjściu dałem filtry. Wentylator odłączyłem.
    Przepraszam, ale przedstawiłem swoje rozwiązanie z lat 90`.

W zasilaczach z szeregowym tranzystorem, wydziela się na nim dużo mocy,
    i tak przy 10A
    (22V-14V)*10A=80W
    przy 30A
    (18-14)V*30A=120W
    To są duże straty.

Ten z linku , gotowy, jeśli ma takie parametry, to chyba najlepsze rozwiązanie,
    Marek

0
  • #6 08 Wrz 2013 13:59
    hell_ip
    Poziom 8  

SP8JUX napisał:
    Przepraszam, ale przedstawiłem swoje rozwiązanie z lat 90`.

Nie przepraszaj, każdy pomysł jest dobry, aby osiągnąć założony cel. W przypadku schematu od jacekko0 występuje równoległe łączenie tranzystorów, bo chyba o to Ci chodziło, ale to prawda na rezystorach emiterowych przy dużych poborach prądu będzie się wydzielać znaczna moc strat.

Wróćmy do pytania odnośnie transformatora toroidalnego. Czy konieczna jest stabilizacja napięcia wykorzystując toroida o napięciu znamionowym 12V ? Jestem w posiadaniu toroida o napięciu znamionowym 12V bodajże 300VA lub więcej, który w tej chwili wykorzystuje w razie konieczności tylko jako starter rozruchu samochodu zimową porą. Czy napięcie, które on wytwarza wystarczyłoby do "rozruchu" i "uciągnięcia" nadawania w radiostacji ? (wówczas odszedł by mi koszt samego transformatora) Wiem, że akumulator w stanie spoczynku (silnik nie pracuje) ma na zaciskach około 12,4V, radio startuje bez problemu, Podobne napięcie uzyskuje z mojego toroida 12V. Teraz pytanie, wykorzystać ten transformator czy kupować nowy o większym napięciu i stabilizować ?

0
  • #8 08 Wrz 2013 14:20
    hell_ip
    Poziom 8  

jacekko0 napisał:
    Jeżeli chcesz gotowy to np. ten;Link,Link

Jakbym chciał gotowy, to bym nie zawracał wam gitary :)
    Jeśli możesz, to odpowiedz na moje wcześniejsze pytania odnośnie schematu

0
  • Pomocny post
    #9 08 Wrz 2013 19:25
    2111577
    Usunięty  
  • #10 08 Wrz 2013 20:03
    jacekko0
    Poziom 31  

hell_ip napisał:
    Teraz pytanie dość zasadnicze, szacując koszty tego zasilacza w granicach 300zł, czy nie lepiej dołożyć 90zł i kupić gotowy ?

Odpowiedziałem na twoje pytanie na końcu gdzie stwierdziłeś że "cytat powyżej".
    Odnośnie pozostałych pytań to nie dokładnie przeanalizowałeś schemat na którym jest opisane;P1-regulacja napięcia 3-14V, P2-prąd odcięcia, tranzystorów jest dla prądu 40A-Q2 do Q10 czyli 8 szt.mniejszy prąd mniej, zamiast BC302 może być BC107, w zaznaczonym punkcie możesz wstawić miernik prądu.

1
  • #11 08 Wrz 2013 22:52
    hell_ip
    Poziom 8  

Ostatnie 2 pytania, zamierzam wykonać obwód drukowany dla schematu od jacekko0, czy L200 potrzebuje radiatora ? to dośc istotne przy projektowaniu druku oraz ostatnie pytanie czy ujdzie w tym układzie toroid 230/12V

Paniszer napisał:
    Ten schemat mogę polecić, sprawdzony, posiada wszystko, co powinien mieć przyzwoity zasilacz.

Dziękuje już wybrałem odpowiedni schemat :)

0
  • #12 09 Wrz 2013 06:52
    jacekko0
    Poziom 31  

Ja mam to na płytce uniwersalnej a układ z radiatorem, odnośnie transformatora to napięcie jest za niskie, ja mam 17V choć autor podaje 18VAC ale przy odrobinie wprawy dowinięcie kilku zwoi odpowiednim drutem nie jest problemem, z 300W transformatora przy 17V możesz pociągnąć 17A.

0
  • #13 09 Wrz 2013 09:19
    hell_ip
    Poziom 8  

Dzięki, zmontuje ten układ w najbliższym czasie.
    Temat uważam za rozwiązany.
    Jeszcze raz wszystkim dziękuje i pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo