Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka z silnika od pralki

08 Wrz 2013 13:28 13338 18
  • Poziom 14  
    Witam. Chciałem zrobić szlifierkę stołową z silnika od pralki automatycznej. Według podłączenia znalezionym na forum silnik się kręci. Po za montowaniu silnika do stojaka przykręconego do ściany i założeniu paska napędowego do wału szlifierskiego silnik się nie kręci, iskrzą szczotki i nawet gdy pomogę mu ręcznie silnik nie chce ruszyć tylko buczy. Co może być przyczyną ? Model silnika: CEST MCA 45/46 148/IRA 360W

Wał szlifierski:
    Szlifierka z silnika od pralki
  • Poziom 31  
    Jak przykręcisz do stołu bez założonego paska to też buczy?
  • Poziom 14  
    Przepraszam nie dopisałem. Mój błąd, silnik po połączeniu z wałem w cale nie chce wystartować. Bez paska silnik ładnie się kręci nie buczy nie iskrzy. Pasek poluzowałem ile się da i to nie pomogło.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Poldek90 napisał:
    silnik po połączeniu z wałem w cale nie chce wystartować. Bez paska silnik ładnie się kręci nie buczy nie iskrzy. Pasek poluzowałem ile się da i to nie pomogło.

Zatarte łożyska? Po wywarciu bocznego momentu na wał ten się blokuje?
    Ewentualnie złe podłączenie stojana...
  • Poziom 14  
    To dlaczego normalnie się kręci bez paska nic nie szumi nie buczy niema żadnych nie po kojących objawów. Jeśli źle to proszę o informację jak go połączyć prawidłowo.
    Jeżeli z boku go hamowałem to nie da rady, kręci się. Dlatego napisałem w celu weryfikacji tego problemu ponieważ według mnie to dość dziwny problem.
    Kolory przewodów to:
    czerwony
    czerwony
    biały
    niebieski
    czarny
    szary
    Poldek90 napisał:
    Kolory przewodów to:
    czerwony
    czerwony
    biały
    niebieski
    czarny
    szary

Czerwone przewody prowadzą do tachoprądnicy, pozostawiasz niepodłączone.
    Dwa pytania:
    Które przewody prowadzą do szczotek?
    Jak podłączyłeś do sieci?
  • Poziom 14  
    Szary-biały 230v a czarny-niebieski razem. Jak dobrze pamiętam to biały i niebieski
    Poldek90 napisał:
    Szary-biały 230v a czarny-niebieski razem. Jak dobrze pamiętam to biały i niebieski

Podłączenie prawidłowe, obawiam się że silnik jest niesprawny - przerwy lub zwarcia w uzwojeniu wirnika (nie rusza w każdej pozycji) lub jak wyżej pisałem problemy z łożyskami.
  • Poziom 14  
    I to te uszkodzenie powodowało by te objawy że bez paska kręci się ładnie a po nałożeniu paska buczy, iskrzą szczotki i ani drgnie?
  • Poziom 14  
    Chodzi ci o pierścień komutatora? Ja widziałem iskry właśnie między szczotkami a pierścieniem.
    Poldek90 napisał:
    po nałożeniu paska buczy, iskrzą szczotki i ani drgnie?

Jeśli silnik nie rusza a szczotki iskrzą to zaintersowałbym się stanem sczotek (zużyte, zbyt krótkie, przegrzane osłabione sprężyny).
  • Poziom 14  
    W pralce taki silnik ma siłę obrócić rzeczy razem z wodą a tu nawet nie potrafi obrócić się z paskiem. Jeśli on jest w jakiś sposób uszkodzony to czy można zastosować taki silnik tylko sprawny czy lepiej inny?
  • Poziom 36  
    Poldek90 napisał:
    W pralce taki silnik ma siłę obrócić rzeczy razem z wodą a tu nawet nie potrafi obrócić się z paskiem.
    Ale w pralce jest jeszcze potężne przełożenie silnik-bęben (zmniejszające obroty bębna) na pasku.
    Poldek90 napisał:
    W pralce taki silnik ma siłę obrócić rzeczy razem z wodą a tu nawet nie potrafi obrócić się z paskiem.

A wymontowałeś ten silnik z pralki która miała sprawny napęd jak rozumiem?

Poldek90 napisał:
    Jeśli on jest w jakiś sposób uszkodzony to czy można zastosować taki silnik tylko sprawny czy lepiej inny?

Do stacjonarnej szlifierki z ceramiczną tarczą radzę silnik indukcyjny - silniki komutatorowe szeregowe maja niestety tendencję do rozbiegania bez obciązenia.
  • Poziom 14  
    Tak ze sprawnej pralki, miała uszkodzone łożyska. Szkoda było by montować inny silnik bo pod taki model przygotowany jest całe mocowanie oraz koło pasowe.
  • Poziom 11  
    Proszący o pomoc nie napisał czy po zamontowaniu na stojaku kręci się wałek szlifierki. Przecież ten wałek jest mocowany do stojaka za pomocą śrub w obudowie łożysk wałka. Mała niedokładność na stojaku i łożyska zablokowane.
  • Poziom 14  
    Tak na stojaku wałek kręci się płynnie.