Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór napędu, serwonapędu

08 Wrz 2013 14:27 1971 5
  • Poziom 12  
    Witam Koledzy,
    od niedawna walcze z pewnym problemem związanym z doborem odpowiedniego napędu.
    Mam aplikacje w której muszę napędzić wał (wirówka), z obliczeń i eksperymentu wyszło mi, że potrzebuje mieć na wale około 200Nm. Oraz drugim warunkiem jest odpowiednii zakres prędkośći obrotowej wraz z duża doładnością (+-1 obr/min).

Myślałem nad układem przemiennik częstotliwości + przekładnia ślimakowa + enkoder, sterowane siecią. Tylko nie czuje się pewnie, chodzi mi tu o błedy wynikające z użycia przekładni, sprzęgła, zadawanie prędkości obrotowej 0-100% też nie jest satysfakcjonujące.

Czy któryś z kolegów ma doświadczenie z takim probleme? Czy warto zainteresować sięgotowym seronapędem do tego?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Cytat:
    odpowiednii zakres prędkośći obrotowej

czyli jaki? jakie konkretne prędkości wchodzą w grę?
  • Poziom 12  
    Witam,
    zakres prędkości to od 30 do 600 obr/min na wale roboczym
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Trochę mało informacji.
    Jeżeli regulacja może być skokowa (kilka zadanych prędkości obrotowych) to może wystarczy kilka ustawionych prędkości (JOG)?
    Jeżeli jest to zwykła wirówka np do odlewów to zadawanie z pętli 4-20mA powinno wystarczyć.
    Serwo znacznie zwiększa koszty ale biorąc pod uwagę znaczny przedział poziomu obrotów a co za tym idzie i częstotliwości może być sensowne.
    Jeżeli błąd mógłby wynosić ok 1% to należy rozpatrywać zastosowanie silnika prądu stałego i tachoprądnicy (bądź enkodera- zależnie od sterownika) co jest zasadne ze względu na dużą stabilność momentu.
    Co do przekładni to biorąc za podstawowe obroty silnika 3000 i/min i wyjściowe 600 to przełożenie wynosi 1:5 czyli przekładnia ślimakowa raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem - lepsza byłaby zębata.
    Może warto by było zastosować wariator hydrostatyczny i tylko w niewielkim stopniu regulować częstotliwość silnika dla korekcji błędu opierając się na sygnale z enkodera wału?
    Pozdrawiam Paweł.
  • Poziom 12  
    Witam Panie Pawle, a więc
    Cytat:
    Jeżeli regulacja może być skokowa (kilka zadanych prędkości obrotowych) to może wystarczy kilka ustawionych prędkości (JOG)?

Odpada, regulacja musi być w płynnym zakresie z dokładnością +-0,15 obr/min
    Cytat:
    Jeżeli jest to zwykła wirówka np do odlewów to zadawanie z pętli 4-20mA powinno wystarczyć.

Tutaj dokładność mogła by być osiągnięta (z tego co mi wiadomo najczęsciej przemienniki mają wejście analogowe 10 bit) ale boje się o błędy nieliniowośći itd.
    Cytat:
    Co do przekładni to biorąc za podstawowe obroty silnika 3000 i/min i wyjściowe 600 to przełożenie wynosi 1:5 czyli przekładnia ślimakowa raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem - lepsza byłaby zębata.

bardzo cenna uwaga, dziękuje
  • Użytkownik usunął konto