Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obciążalność portów AT89C51

Leszsad 13 Mar 2005 13:00 1551 8
 • #1
  Leszsad
  Level 11  
  Witam !
  Poszukuję informacji na temat tego, jakim prądem mogę obciążyć porty procesora AT89C51. Procesor AT89C2051 obciążam bezpośrednio LED-ami, ale w opisie tego procka znalaznłem, że mogę tak zrobić. Chciał bym
  teraz poeksoperymentować z C51, który ma znacznie więcej lini portów wyprowadzonych na obudowę, ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji o obciążalności portów.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #3
  Leszsad
  Level 11  
  A tak trudno jest rzucić kilka praktycznych uwag przez osobę która ma doświaczenie w jakimś zakresie ?
  Potrafię przeczytać kartę katalogową, ale sądziłem, że tego typu fora mają służyć głównie wymianie doświaczeń, ew. spostrzeżeń, a nie suchych informacji o parametrach fabrycznych. ( Te faktycznie mozna znaleźć w katalogach)
  Pozdrowienia ..
 • Helpful post
  #4
  Dexter77
  Level 28  
  Trzeba zmuszac do myslenia ;) Gdy podaje sie wszystko na tacy za chwile pojawia sie temat dlaczego nie dziala. Uwagi praktyczne?? Jak widac porty maja znaczna wydajnosc w stanie niskim. Wiec diody trzeba wlaczac stanem niskim. Suma pradow wplywajacych nie moze przekroczyc 15mA na port mimo ze pjedynczy pin moze przyjac az 10mA. Suma pradow wplywajacych do wszystkich portow nie moze przekroczyc 71mA. To wszystko jest w nocie katalogowej i sa to mocno praktyczne informacje wiecej nie trzeba.
  Pozdro
  Dexter
 • Helpful post
  #5
  al555
  Level 20  
  Ja do dwóch portów procesora 89s52 ( programowany prze zISP ) podpiąłem bezpośrednio ( bez tranzystorów ) w sumie 16 diód LED ( przez rezystor 2,6k każda ). Nie spaliłem żadnego portu.
  Było to wprawdzie do celów testowych ale działało dłuższy czas.

  Przy obliczenaihc korzystałem z poniższej informacji z noty katalogowej:
  Code:
  Under steady state (non-transient) conditions, IOL must be externally limited as follows:
  
  Maximum IOL per port pin: 10 mA
  Maximum IOL per 8-bit port:
  Port 0: 26 mA Ports 1, 2, 3: 15 mA
  Maximum total IOL for all output pins: 71 mA
  If IOL exceeds the test condition, VOL may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to sink current greater
  than the listed test conditions.

  tzn.
  1. maksymalny prąd jednego pinu w stanie niskim 10mA
  2. maksymalny prąd całego jednego portu: P0: 26mA, P1, P2,P3: 15mA
 • #6
  Leszsad
  Level 11  
  Rozumiem.
  Dzięki !
  W moim przypadku wąskim gardłem jest ograniczenie sumy prądów na port i na cały procesor. Zaczynam uczyć się programować (w assemblerze), a w takiej sytuacji widzę, że w każdmym miejscu programu musiał bym pilnować czy aby nie zadużo diód się świeci. Chyba jednak poeksperymentuję z jakimis buforami.
  Pozdro...
 • Helpful post
  #7
  Marcin8051
  Level 19  
  Te wartości podane są to co gwarantuje producet :). Mi zdażało się obciążyć porty nawet 3x wiekszym prądem i nic się nie zwaliło ;). myśle że w temperatuże pokojowej te wartości są o wiele wieksze od katalogowych. Ja stadardowo daje na port diode led i rezystor 470om i nawet jak jest 8 diod na porcie nigdy mi się nic nie zwaliło to wychodzi koło 60mA na port.
 • Helpful post
  #8
  amachaj
  Level 13  
  Dużo prościej jest zastosować ULN28003 (8 x darlington z zabezpieczeniem diodami). Układ można przyłączyć bezpośrednio do portu, ma wydajność 500 mA na każdym wyjściu i to co najważniejsze: można bezpośrednio sterować przekaźnikiem (i procek się nie resetuje od napięcia wstecznego przy wyłączaniu przekaźnika). Układ kosztuje ok. 2 zł. Chyba warto robić coś bardzie profesjonalnie.... Podłączanie na tzw. kamikadze (obciążenie bezpośrednio do portu) można wykonać w fazie testu. Z praktyki wiem, że w warunkach polowych dochodzi do zawieszania sie procka i innych dziwów. Należy pamiętać, że np. dla Atmela dla seri 89c(s)51,52,53,8252 port P1, P2,P3 można obciążyć tylko 1 standartową bramką TTL, port P0 dwoma. Porty serii 89c2051,4051 są bardziej odporne (20mA).
 • #9
  Leszsad
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za odzew.
  Jednak nie myliłem się co do formuły tego forum.
  PS.
  Tem ULN2803, to fajna sprawa. Kupiłem - na razie do eksperymentów 2 sztuki.
  Oprócz darlingtonów ma od razu rezystory w bazach, co uprości konstrukcję płytki.
  Jeszcze raz dzięki.
  Pozdrowienia