Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie akumulatora panelem solarnym + syg. rozładowanego aku.

08 Wrz 2013 22:57 1650 1
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie.

Chce zrobić zasilanie taśmy LED z akumulatora żelowego 12V. Chciałbym akumulator ładować panelem solarnym... i tu narzucają się pytania:

Czy jeżeli panel solarny (również 12V) podłączę bezpośrednio do akumulatora to będzie ładować? Czy powinienem do układu coś jeszcze dodać? Czy da się zrobić kontrolki stopnia naładowania akumulatora? Np. jeżeli w wyczerpującym się akumulatorze spada napięcie to zastosować diodę świecącą która będzie się zapalać tylko wtedy gdy akumulator będzie na skraju wyczerpania? Jakieś porady? Nigdy tego nie robiłem i słabo się znam więc wszelkie wskazówki mile widziane.

Porady: Poszukaj sobie sam - darujcie sobie - z góry dziękuje :-)
  • Poziom 19  
    Tworzyłem taki projekt w szkole ale na wyjściu akumulatora miałem przetwornice dc/ac 12/230. Cały układ posiadał blok ładowania z zabezpieczeniem przed przeładowaniem między panelem a aku. Blok kontroli rozładowania akumulatora między aku a układem zewnętrznym. W razie pytań pisz.

Takie układy zabezpieczają w znacznym stopniu akumulator żelowy. Poza tym akumulator musi być ładowany wyższym napięciem niż 12V.