Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator TWELWE - Zbyt wysoki pobór mocy biernej pojemnościowej

09 Wrz 2013 13:41 2208 12
 • Poziom 23  
  Witam,
  Na ostatniej fakturze otrzymaliśmy rachunek za około 300 VA mocy biernej pojemnościowej. Nie dziwiłbym się, gdyby to była moc indukcyjna (zawsze się może zdarzyć, że regulator nie daje rady), ale pojemnościowa? Co może być powodem; uszkodzenie regulatora?
 • Moderator Elektrotechnika
  Dlaczego twierdzisz że to regulator ? Może tak być ale najpierwej potrzeba sprawdzić styczniki baterii .Potem należy zająć się analizą pracy regulatora .
 • Poziom 23  
  To co zauważyłem:
  -długo utrzymujący się cos φ na poziomie 0,6; 0,7 czy 0,8 - moim zdaniem trochę mało,
  - styczniki baterii sprawdził już elektryk - ale przecież nawet jakby się jakaś nie załączyła to regulator powinien włączyć następną, no i nadwyżka nie byłaby pojemnościowa a indukcyjna.
 • Poziom 25  
  TyPeczek napisał:
  To co zauważyłem:
  -długo utrzymujący się cos φ na poziomie 0,6; 0,7 czy 0,8 - moim zdaniem trochę

  Oczywiście cosφ liczony dla sygnału 50Hz. A co z wyższymi harmonicznymi? Jaki charakter obciążeń w Twoim przedsiębiorstwie?
 • Poziom 23  
  Głównie maszyny indukcyjne - lasery do cięcia blach, wiertarki, spawarki, oświetlenie. Komputery stanowią mały odsetek, no i pracują w tych samych godzinach co maszyny.
 • Poziom 25  
  Moc bierna kompensowana tylko bateriami kondensatorów? A co z dławikami? Czy taka sytuacja pojawiła się z miesiąca na miesiąc, bez żadnych ingerencji w instalacji? Zakup nowych urządzeń, maszyn? Ciężko zgadywać, co może być powodem takiej sytuacji. Najlepiej było by podłączyć analizator sieci na jakiś czas.
 • Poziom 23  
  Tylko kondensatory, ingerencji nie było, zakupów też nie było. Jutro ma być gość co do montował, zobaczymy co powie.
 • Moderator Elektrotechnika
  Może być złe ustawienie programu regulatora ja tego typu nie znam ale podejrzewam jak w innych złe ustawienie programu załączania styczników . Nie wspomnę o doborze wielkości kondensatorów.
 • Poziom 23  
  Gość, który miał przyjechać jest na jakimś wyjeździe, więc działałem coś sam. Udało mi się wejść w jakiś parametr dzienny licznika: 8.5.5.0 nazwany "oddawanie mocy biernej pojemnościowej w KW". Pomiędzy 2. 08. 2013 a 12. 08. 2013 wartość tego parametru wahała się od 2,83 do 1 z tendencją spadkową. Dodałem te wartości, pomnożyłem przez 24 i wyszło coś koło 420, na fakturze za miesiąc jest moc bierna pojemnościowa na poziomie 320 kVarh. Ktoś umie to rozszyfrować, skąd taka różnica? No i co mogło być powodem, że przez 10 dni były problemy i samo z dnia na dzień się naprawiło - wartości spadły do 0.
 • Poziom 23  
  Zadzwonię tam.
  Ale wydaje się że scenariusz zdarzeń udało mi się odtworzyć. 1 sierpnia mieliśmy jakieś problemy z napięciem; obniżony poziom, brak faz i pewnie asymetria. Prawdopodobnie wtedy mógł "zgłupieć" regulator i w takim stanie chodził do 12 sierpnia oddając moc bierną pojemnościową w nadmiarze. 12 sierpnia pewnie wyłączyli prąd, regulator się zresetował i działał już dobrze. Temat na razie zamknięty.
  Dzięki za pomoc.
 • Moderator Elektrotechnika
  Dziwny ten regulator ja pracuję z RMB 10 polskimi i tam w razie awarii regulatora wyświetla awarię . A po za tym to nie najlepiej świadczy o nadzorze urządzeń.
 • Poziom 23  
  Moc pobierały kondensatory. Rozwiązano.