Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSP430 - sterowanie wentylatorem łazienkowym

Honndo 09 Wrz 2013 14:03 2193 5
  • #1 09 Wrz 2013 14:03
    Honndo
    Poziom 10  

Witam,
    chciałbym przystąpić do rozwiązania problemu związanego z czasem załączania się wentylatora łazienkowego. W tym momencie sprawa wygląda tak, że wentylator załącza się przy zapalaniu oświetlenie łazienkowego i po pewnym zadanym czasie ulega on wyłączeniu.
    Nie jestem specem od elektroniki oraz mikrokontrolerów, ale coś niecoś miałem do czynienia z MSP430, dlatego też myślę, że LaunchPad będzie adekwatny do poziomu zaawansowania problemu oraz moich umiejętności.
    Moja aktualna wizja wygląda następująco: konstruuje układ składający się z MSP430 LaunchPad, czujnika wilgotności, układu zasilania dla mikrokontrolera no i jakiś układ, który pozwoli mi na sterowanie włącz-wyłącz pytani jaki? (to tak skupiając się na najważniejszych elementach).
    Całość ma załączać lub wyłączać wentylator w zależność od poziomu wilgotności w łazience.
    Czy macie jakieś sugestie co do takiego układu? Jaki czujnik mógłbym wykorzystać? Przy jakim poziomie wilgotności powinien układ reagować? Jak zasilić mikrokontroler aby np. zabudować go w skrzynce pod kafelkami?

Z góry dzięki za pomoc.

• Pomocny post
    #2 09 Wrz 2013 23:50
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Honndo napisał:
    Jaki czujnik mógłbym wykorzystać?

Począwszy od najzwyklejszych w świecie dwóch elektrod, do zintegrowanych czujników MEMS. Np. serii SHT1x. Kwestia dokładności i rozwiązań układowych.

Honndo napisał:
    Przy jakim poziomie wilgotności powinien układ reagować?

Skoro będzie tam mikrokontroler to przy takim jaki sobie w danej chwili ustawisz.

Honndo napisał:
    Jak zasilić mikrokontroler aby np. zabudować go w skrzynce pod kafelkami?

Tu też masz sporo pola do popisu. Począwszy od trzech truskawek (To nie żart jeśli chodzi o MSP430 http://www.youtube.com/watch?v=Db6TWl5FSGw ), poprzez zasilacze bez transformatorowe do zintegrowanych mikro kowerterów AC-DC np. XPPower, Recom, Traco.

Honndo napisał:
    no i jakiś układ, który pozwoli mi na sterowanie włącz-wyłącz pytani jaki? (to tak skupiając się na najważniejszych elementach).

W zależności co to będzie za wentylator to stosujesz: triak, przekaźnik, SSR, tranzystor.

• #3 12 Wrz 2013 08:15
    Honndo
    Poziom 10  

Cytat:
    Skoro będzie tam mikrokontroler to przy takim jaki sobie w danej chwili ustawisz.

Chodziło mi tutaj bardziej o jakieś konkretne wartości. Bo oczywistym jest to, że poziom wilgotności nigdy nie spadnie do zera, a nie chodzi też o to, żeby wiatrak chodził non stop.

Cytat:
    Tu też masz sporo pola do popisu. Począwszy od trzech truskawek (To nie żart jeśli chodzi o MSP430 http://www.youtube.com/watch?v=Db6TWl5FSGw ), poprzez zasilacze bez transformatorowe do zintegrowanych mikro kowerterów AC-DC np. XPPower, Recom, Traco.

Chciałbym zrobić coś niedrogiego i przede wszystkim, żeby cały układ zajmował jak najmniej miejsca.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak ewentualnie duże zawilgocenie może wpłynąć na cały układ? Jak mogę go zabezpieczyć przed taką ewentualnością?

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #4 12 Wrz 2013 08:25
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Wszystko, czego potrzebujesz, to dowolny mały mikrokontroler, czujnik wilgotności, jakieś zasilanie (np. ładowarka od starego telefonu) i triak do załączania wentylatora.

Jeśli jesteś początkujący - dobrze jest do prób odizolować uC od sieci używając optotriaka do sterowania triakiem.

Jeśli jesteś zaawansowany - możesz wyrzucić optotriak i zastąpić zasilacz rezystorem, kondensatorem i diodą Zenera - procesor będzie wtedy zasilany "bezpośredno z sieci". To najprostsze rozwiązanie, ale trzeba dobrze wiedzieć, co się robi.

Po uruchomieniu całość możesz np. zalać silikonem.

• #5 12 Wrz 2013 08:32
    Honndo
    Poziom 10  

Cytat:
    Po uruchomieniu całość możesz np. zalać silikonem.

Tyle, że w przyszłości chciałbym mieć do tego dostęp.

• #6 12 Wrz 2013 17:33
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Honndo napisał:
    Chodziło mi tutaj bardziej o jakieś konkretne wartości. Bo oczywistym jest to, że poziom wilgotności nigdy nie spadnie do zera, a nie chodzi też o to, żeby wiatrak chodził non stop.

Ponieważ projektowałem taki wentylator "z bajerami", m.in. z czujką wilgoci to powiem Ci, że użyteczny zakres w jakim możesz umożliwić sobie wybór to 25%-80%RH. W naszej strefie klimatycznej w pomieszczeniach występuje wilgotność ok. 44-47%RH (tyle pokazuje mi SHT-10 przy 25st C).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME