Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny dodawacz gazu w - samochodzie dla jednoosobowego serwisanta

09 Wrz 2013 14:32 1344 5
  • Poziom 27  
    Witam wszystkich!

Nie jest to miejsce tego forum w którym goszczę zbyt często, ale uważam, że ten dział będzie najbardziej odpowiedni. Mam nadzieję, że zarówno dla mnie jak i dla innych moich kolegów po fachu motoryzacyjnym temat budowy takiego urządzenia będzie interesujący.

Często jako pracownik warsztatu mam problem gdy chcę dodać gazu w aucie i jednocześnie obserwować zachowanie np układu sterowania turbiną itp, lub osoba, która "dodaje gazu" jest nieogarnięta i nie robi tego tak jak ja bym sobie życzył.

Wpadł mi do głowy taki pomysł, aby zrealizować taki serwomechanizm, który byłby podłączany do zapalniczki samochodowej o odpowiednio ciężkiej podstawie z zamontowanym np. siłownikiem centralnego zamka przyłożonym do pedału gazu.

Mechanicznie do zrobienia. Ale teraz jak wykonać układ sterowania, który sterował by (jednobiegunowo, gdyż każdy pedał gazu ma sprężynę) w sposób w pełni odzwierciedlający wciśnięcie jakiegoś a'la potencjometru na sprężynie trzymanego w ręce.

Ja to widzę tak, że z siłownikiem jeździ jakiś potencjometr, w ręce trzymamy potencjometr i różnica ich wychyleń mocno wzmocniona podawana jest na zasilanie siłownika.

Jakie macie koncepcje? Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    Jako siłownik powinno wystarczyć duże serwo modelarskie. Może być zasilane z 6V akumulatorka lub 4 NiCd/NiMH. Do sterowania przewodowego możesz użyć gotowego "testera serw modelarskich", do bezprzewodowego - najprostszej aparatury i odbiornika RC, np. do auta RC. Przy okazji sprawisz dzieciakom radochę. :)
  • Poziom 27  
    6V to już problem ;) w aucie, a co do zasilania z akumulatorków to raczej tyle energii nie mają a przynajmniej nie na długo. Mam już chyba koncepcję. Wysteruję to z różnicy potencjałów między potencjometrem ręcznym a tym w siłowniku. Wzmocnię to jakimś Wzm. op. o dużym wzmocnieniu sterującym tranzystorem. Fakt, że nie potrzebuję tu biegunowości jes napradę ułatwiający sprawę.

Macie pomysły chętgnie wysłucham i postaram się na bierząco relacjonować realizację. Już zakupiłem dwa potencjometry suwakowe. ;)
  • Poziom 20  
    Pomysł bardzo ciekawy, ja jednak zrobił bym jeszcze pewną modyfikację, a mianowicie dołożył bym również pedał nożny z takim potencjometrem i sprężyną od spodu (taki jak pedały w elektrycznych maszynach do szycia). Zawsze 2 ręce wolne to nie jedna a poza tym wyczucie pedału gazu jest znacznie lepsze nogą niż ręką.
  • Poziom 27  
    Drako1988 napisał:
    Pomysł bardzo ciekawy, ja jednak zrobił bym jeszcze pewną modyfikację, a mianowicie dołożył bym również pedał nożny z takim potencjometrem i sprężyną od spodu (taki jak pedały w elektrycznych maszynach do szycia). Zawsze 2 ręce wolne to nie jedna a poza tym wyczucie pedału gazu jest znacznie lepsze nogą niż ręką.

No w sumie pomysłąs ciekawy. Tym bardziej że rozwiązuje problem konstrukcji tego przycisku. Tylko trzeba szukać kto ma starą maszynę do szycia ;)
  • Poziom 20  
    Na Allegro jak wpiszesz "pedał maszyny do szycia" to masz kilka takich. Cena w okolicach 50zł.