Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk z udostępnionymi plikami podłaczony do routera.

09 Wrz 2013 15:36 2319 8
  • Poziom 10  
    Mam dysk w pc na którym jest muzyka.
    Dysk ma 2TB a w tej chwili ok danych jest ok 1,5TB.
    Chciałbym ten dysk wyjąć z pc i udostępnić w sieci domowej.
    Domowy router to TP-LINK TL-WR1043ND.
    Mam też stacje dokującą do dysków (większość archiwów mam na dyskach) którą podpiąłem z ww dyskiem do routera.
    I wszystko było ok tylko dysk chodził całą noc - okazało się że stacja ma brak funkcji oszczędzania i nie wyłącza dysku.
    Patrzyłem na na tanie serwery NAS (ZYXEL NSA-310 czy Unitek Y-3651) które mają funkcje zarządzania dyskami. Czy muszę takie coś kupić?
    Generalnie chcę tylko korzystać z plików w obrębie mieszkania i w wszystkie pozostałe funkcje tych urządzeń są mi niekoniecznie potrzebne.
    Aha jeszcze kwestia instalacji dysku już zapisanego danymi - czy nie ma obawy ich utraty w momencie podłączenia?
    I zastanawiam się co teraz zrobić?
    Poradźcie proszę najekonomiczniejsze rozwiązanie.
  • Specjalista Sieci, Internet
    tomaszna napisał:
    Aha jeszcze kwestia instalacji dysku już zapisanego danymi - czy nie ma obawy ich utraty w momencie podłączenia?

Każdy dysk pada, wcześniej czy póżniej, w najbardziej niedogodnym momencie. Dysk sobie tak wybiera kiedy zdechnąć żeby wyrządzić jak najwiecej szkód jak najwiekszej ilości osób.
  • Poziom 10  
    Ale mi chodzi tylko o moment podłączenia dysku - czy urządzonko samo nie przeprowadzi mi formatowania......
    Serwery plików np. Zyxel maja własny system formatowania i niestety po włożeniu tego 2 TB z nagraniami będzie wołał formata. Jedyne wyjście kupić drugi dysk i po formacie skopiować dane ze starego po zewnętrznym USB. Po WiFi trwałoby to wieczność. Jeśli nagrania sa cenne to kup dwuzatokowy NAS i umieść w nim dwa dyski w trybie RAID.
  • Poziom 33  
    Wgraj Gargoyle do routera tam jest usługa usypiania dysku, może zadziała z twoją stacją dokującą.
  • Poziom 10  
    Wgrałem gargoyle ale tam takiej funkcji brak.
    Było trochę kłopotów z przywróceniem firmowego oprogramowania.
    Niestety teraz router nie widzi nawet tej podłączonej stacji.
    Czyli jestem zdany na jakiegoś NAS-a?
  • Poziom 39  
    Mi gargoyle usypia dysk.
    http://eko.one.pl/?p=openwrt-standby
    Ogólnie stronka obsego i jego forum to kopalnia wiedzy o routerach na Gargoyle/OpenWRT ;)

Jak nie usypia to może być wina kieszeni/przejściówki.
    U mnie usypianie działa w obudowie starego dysku WD Elements 3.5" (firmowe 320gb padło, siedzi tam Barracuda 80GB ATA), jak i z tanią przejściówka USB->SATA/ATA/ATA44pin z Allegro.

Router ten co u ciebie ;)
    Możesz spróbować włożyć dysk w jakąś obudowę do dysków zewnętrznych na USB. Może zadziała i nie potrzebny format. Rozwiązanie z NAS to fajna sprawa, korzystam z Zyxela NSA-221, jest trochę wolny ale na razie wystarcza.
  • Poziom 10  
    Spróbuję choć to będzie wymagało chwilę czasu żeby to ogarnąć.
    Używam stacji dokującej - jest wygodna przy zmianie dysku.
    Ale niestety nie współpracuje z routerem tak jak powinna.
    Przejściówkę mam, nawet taką z zasileniem więc może uda się podpiąć dysk 3,5".
    Jak wrócę po pracy do domu to będę ćwiczył.

No i skończyło się na zakupie ZYXEL NSA-31.
    Wygasza dysk po 5 minutach.
    Ciągnie rzeczywiście ok 0,5W.
    Wiatraczek niestety jest dość upierdliwy.
    Jednak po drobnych modyfikacjach (radiator od chipseta płyty głównej na procesor + wiatraczek na nim + duże prostokątne otwory w obudowie) gdy dysk stanie mam zupełną ciszę :).
    Temat do zamknięcia.