Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NBOX BSKA - ADB ITI-5800S - Brak obrazu SCART i Component - dźwięk jest

Misiu777 09 Sep 2013 20:41 8658 2
    Misiu777
    Level 12  
    Witam,
    mam problem z Nbox BSKA z E2 (jednogłowicowy). Problem pojawił się nagle tj. dekoder zawiesił się i przestał startować, wgrałem oczywiście od nowa oprogramowanie i zaczął działać, ale jak się okazało nie działa SCART i Component tj. działa tylko dźwięk. HDMI oczywiście działa bezproblemowo.
    Gdy mam ustawiony TV na SCART to wymuszenie przełączenia dekodera z HDMI na SCART powoduje włączenie dźwięku na TV i podanie do TV informacji o tym, że sygnał ma rozdzielczość PAL (tak mi się wydaje, bo TV reaguje wtedy informacją o zmianie proporcji obrazu) i ciemność.
    Dostałem już sugestię od elektronika, że to uszkodzony układ STV6412A, ale zanim się zabiorę do jego wymiany to chciałbym wiedzieć czy wina może być gdzie indziej. Dodam, że przy okazji w ramach przywracania go do życia wymieniłem też stare kondensatory 470uf na nowe.
    Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc.

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

Uzupełnienie:
    wziąłem dekoder i postanowiłem podpiąć SCART w trakcie pracy (wiem tak się nie robi), ale efekt podczas wpinania SCART do dekodera spowodował pojawienie się obrazu, niestety gdy wtyczkę wpiąłem do końca obrazu już nie było. Co prawda to objaw z dekodera nr 2 ale identycznego i padł w bardzo podobny sposób jak opisywany, w opisywanym już to zjawisko nie pojawia się, ale stawiam, że obie usterki pochodzą od sekcji zasilania i obie mogą mieć podobne źródło usterki.
    Misiu777
    Level 12  
    Uzupełnienie 2:
    Konsultowałem sprawę i podobno układ stv6412A odpowiada tylko za SCART.
    Pytanie co odpowiada za Component na którym mi bardziej zależy.
    Co steruje sygnałem obu złącz?
    Może po prostu oba złącza nie dostają sygnału na przetworniki i tu jest problem?
    Jak to sprawdzić?
    Mam nadzieję, że ktoś się tu w ogóle zajmuje naprawianiem dekoderów HD?

Dekoder w działaniu złącz analogowych jest w większości zgodny z resztą dekoderów HD np. z dekoderem Polsatu 370G, więc powinno to odrobinę ułatwić sprawę.
    Misiu777
    Level 12  
    Uproszczę sprawę do minimum. Co trzeba sprawdzić, żeby zweryfikować co jest zepsute lub nie działa prawidłowo na drodze obrazu do wyjścia Component, na niczym innym mi nie zależy. A wymieniony wcześniej układ obsługuje tylko SCART, więc nie skupiajmy się na nim.