Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedstawianie przebiegów odkształconych w formie widma częstotliwościowego

09 Wrz 2013 21:24 945 3
 • Poziom 21  
  Witam!
  Ostatnio spotkałem się z sygnałami okresowymi odkształconymi przedstawianymi w formie widma częstotliwościowego. Generalnie mniej więcej rozumiem w jaki sposób się je wyznacza, mam jednak pytanie jakie zastosowanie ma taki sposób przedstawiania sygnału (dlaczego nie przedstawić tego sygnału w formie zwykłego wykresu amplitudy w funkcji czasu?)? Czy sygnały nieokresowe też da się przedstawić w ten sposób?

  Pozdrawiam,
  Adam
 • Poziom 30  
  No, jakby to powiedzieć...
  Wszystko tak naprawdę jest złożeniem fal o różnych częstotliwościach, przebieg czasowy jest raczej uproszczeniem.

  A tak wracając na ziemię, ta dziedzina to przetwarzanie sygnałów. Wszystko się da się przedstawić w postaci widma bo to jest pierwotna forma. Nawet nasze ucho, tak na prawdę słyszy widmo (ślimak to analizator widma). Jedyna różnica pomiędzy widmem sygnału okresowego i nieokresowego jest to, że widmo sygnału okresowego jest dyskretne a nieokresowego ciągłe.
 • Poziom 33  
  Na wykresach Amplituda=f(t) mamy nałożone na siebie wszystkie częstotliwości składowe. Widzimy więc kształt sygnału , co pozwala czasem jest przydatne do określenia zniekształceń.
  Dokonując transformacji Fouriera takiej funkcji otrzymujemy wykres Amplituda=f(f) co pozwala określić jakie dodatkowe częstotliwości i z jakimi amplitudami są nałożone na nasz sygnał podstawowy.
  Jeżeli chcemy je selektywnie odfiltrować, to wykres w funkcji czasu nie da nam informacji jaki filtr zastosować. Mając zaś wykres w funkcji częstotliwości to szybko wyszukamy na jakie częstotliwości są największe i na jakie częstotliwości obliczać filtry.
  Zamianę wykresu A=f(t) na A=f(f) można dokonać programem AUDACITY .
  Oczywiście nasz wykres musimy nagrać w formacie dźwiękowym np. *.wav, mp3 i inne. Można tam powiększać i rozciągać wybrane fragmenty krzywej.
 • Poziom 21  
  Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi Panowie, o takie właśnie konkrety mi chodziło.

  Pozdrawiam,
  Adam