Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka IGNIS ARL 415/G-E - Agregat pracuje cały czas, nie wyłącza się.

dod6e23 10 Wrz 2013 08:34 5844 6
  • #1 10 Wrz 2013 08:34
    dod6e23
    Poziom 6  

Witam serdecznie, jestem nowy na tym forum i to jest mój pierwszy wpis. Jestem praktycznie totalnym laikiem jeśli chodzi o tego typu sprzęty. Za wszelkie błędy czy też wykroczenia regulaminowe z góry przepraszam.

Zakupiłem przedwczoraj lodówkę używaną marki j/w za niewielkie pieniądze. Lodówkę przetransportowałem busem na leżąco na boku kładąc ją na styropianach (na lewej stronie stojąc przodem do lodówki), nie chciałem jej kłaść na plecach aby nie uszkodzić agregatu lub innych elementów podczas transportu. W domu odstała jakieś 4 godziny zanim została podłączona do zasilania. Lodówka się załącza, agregat pracuje, schładza obie komory (chłodziarka i zamrażarka) do temperatur 6°C; 7°C chłodziarka i -18°C; -19°C zamrażarka z termostatem ustawionym na 2-3 (w skali 0-5) .
    Przy ustawieniu termostatu 4-5 komora chłodziarki osiąga 3°C; 4°C a zamrażarka -21; -22C. Plecy chłodziarki oszronione, nie zamarznięte (zlodowacone). Lodówka schładza do podanych temperatura ale termostat (mechaniczny) nie wyłącza agregatu, pracuje cały czas. Ręcznie przekręcając termostat na 0-1, agregat się wyłącza. Ustawiając ponownie termostat na np. 3, po jakimś czasie lodówka się normalnie załącza, ale już nie rozłącza (chociaż podczas robienia testów, raz czy dwa się rozłączyła, ale ogólnie chodzi cały czas, aż do ręcznego rozłączenia termostatem). Podczas pracy agregatu plecy lodówki są ciepłe z miejscowymi punktami o temperaturze pokojowe. Gdy agregat wyłączę, w tylnej części lodówki przez jakiś czas słychać przelewanie się czegoś, ale podobno to normalne (wyrównanie ciśnienia). Brat mówi że to termostat do wymiany, ponieważ w kapilarze jest jakiś gaz, który się nie rozpręża lub spręża (nie pamiętam) i nie powoduje rozłączenia w termostacie.
    Opisałem to wszystko tak dość obszernie, nie wiem czy jest coś jeszcze co mogło by być pomoce abyście mogli powiedzieć mi czy brat może mieć rację, czy też może to być coś innego.
    Z góry dzięki za pomoc :)

3 6
  • #2 10 Wrz 2013 09:08
    nikusert
    Poziom 37  

Witam
    Jeżeli mrozi,to brat ma rację że wina termostatu.

1
  • #3 10 Wrz 2013 09:43
    dod6e23
    Poziom 6  

Bratu opisałem telefonicznie mniej więcej tak jak tu na forum. Brat nie oglądał jej ale stwierdził że termostat, dzwoniłem do AGD koszt zamiennika (termostatu) 45 zł.
    Jeszcze jedno, kapilara jest przykręcona do ścianki taką trójkątną zaślepką, dalej trochę zakręcona i wchodzi do termostatu. Może podczas czyszczenia lodówki (ponieważ używana) mogło dość do jakiegoś obruszenia kapilary ? Kapilara jest też, tak jak by przypalona na niewielkim odcinku.

-1
  • #4 10 Wrz 2013 10:53
    zhudomel
    Specjalista AGD

Te temperatury wskazują bardziej na słabą wydajność układu chłodzącego. Ustaw termostat na minimum i obserwuj przez kilka godzin, czy się wyłączy.

2
  • #5 10 Wrz 2013 13:44
    dod6e23
    Poziom 6  

Tak też zrobiłem, ustawiłem termostat na 1.5, termometr wskazywał ok 8°C i agregat się wyłączył. Co to oznacza ?

Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

Sprawdziłem temperaturę w chłodziarce przy termostacie ustawionym na 3.5,
    niecałe 3°C.

0
  • #6 11 Wrz 2013 13:30
    dod6e23
    Poziom 6  

Obserwowałem lodówkę i wyszło mi, że przy ustawieniu termostatu na 1½ w chłodziarce temperatura schodzi do 7.5°C i agregat się wyłącza, potem rośnie do 10.3°C i agregat się załącza. Przestój trwa jakieś 25-30 min, a chłodzenie z tych 10.3°c do 7.5°C przy włączonym agregacie jakieś 20-25 min.
    Jaką postawicie diagnozę, termostat czy jednak układ chłodzenia ?

Moderowany przez movzx:

Rozrywkowe obrazki w treści postów skasowałem. Proszę ustawić sobie podpis jeśli Kolega ma takie życzenie.

0
  • #7 12 Wrz 2013 14:32
    dod6e23
    Poziom 6  

Poobserwowałem trochę tę lodówkę i jednak termostat wyłącza agregat. Postała trochę i coś tam działa, może nie super jak powinno ale działa. Tylko tak mi się wydaję że jednak problemem będzie ten układ chłodzenia, ponieważ długo chłodzi na włączonym agregacie do zadanej temperatury, no i też krótko trzyma temperaturę. Ale to pewnie wina uszczelek i tego że stoi pusta. Zapakuje coś dziś do niej i zobaczę jak będzie się zachowywać.
    Czy długi czas schładzania np 25 min do zadanej temperatury może być spowodowany walniętym (niesprawnym) układem chłodzenia ?

Dodano po 4 [godziny]:

Rozrywkowe obrazki to moderator potrafi usunąć, ale żeby ktoś udzielił jakiejś informacji i pomógł to cisza, widocznie na złe forum się wpisałem.
    Pozdrawiam i kończę temat, moderator może go skasować.

0