Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny do kina domowego, do 25m^2

10 Wrz 2013 10:54 4236 23
  • Poziom 9  
    Witam, powoli kompletuję sobie zestaw audio do pokoju 25m^2. Posiadam amplituner Onkyo TX-SR604E, na froncie kolumny Tonsil Mistral 250, jako surroundy (centralka + L i P tylny) nieduże kolumny SONY. Jako że ostatnio przeżywam fascynację popisówkami perkusistów (filmy z DTS), zapragnąłem wejść w posiadanie jakiegoś dudniącego pudła, które wzbogaciłoby odbiór. Pomyślałem więc że można by spróbować samemu złożyć jakąś prostą skrzynię. Upatrzyłem sobie w internecie taki schemat. Myślałem żeby zmniejszyć wszystkie wymiary o połowę, dołożyć jakiś głośnik niskotonowy Tonsila, filtr dolnoprzepustowy i panel ze wzmacniaczem od Tonsila - jest tego trochę na allegro (ampli ma wyjście na subwoofer aktywny). Tyle że w kwestiach technicznych orzeł ze mnie żaden, być może moje wielkie plany są nawet pozbawione sensu, dlatego też nie wykluczam opcji prostszej, to jest kupna jakiegoś subka aktywnego na alledrogo. Podejrzewam że gotowiec mógłby mieć lepsze właściwości niż taka samoróbka, po której nie wiem, czego się spodziewać... Jeżeli ktoś jest w stanie mi doradzić co robić, będę bardzo wdzięczny. Zależy mi na mocnym basie, żeby było czuć perkusję. Jednocześnie nie chciałbym nadszarpnąć mocno studenckiego budżetu, więc myślę że dobrze byłoby zamknąć wydatki w kwocie 500 zł.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pytanie: czy jesteś w stanie polutować elementy do gotowych płytek?
  • Poziom 25  
    Apropo lutowania. Kupiłem lutownice oporową 60w i rozgrzana cyna nie chce mi się przyczepić do blaszki w jaku i do kabelka od słuchawek. Robi się zimny lut. Kalafonia nie pomaga, co jest nie tak? Trzeba powierzchnię jeszcze czymś wyczyścić? Dawno nie lutowałem, wypadłem z formy?
  • Poziom 28  
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimny_lut ;)
    Wprawdzie rzadko coś lutuje, ale zawsze bardzo delikatnie oczyszczam obie łączone powierzchnie specjalnym nożykiem.
    (mam hopla na Olfy - są bardzo precyzyjne. Przecieram również cynę - choć pewnie to również przesada.)

Potem obie powierzchnie pokrywam lekko kalafonią, następnie cyną i dopiero wtedy je lutuje.
    Używam starej, ruskiej 25 Watówki. Na moje skromne i rzadkie potrzeby wystarcza.

Może masz cynę ze srebrem? Podobno trudniej się lutuje.

Inny - chyba ważniejszy powód - na "drucikach" w kablach od słuchawek może być jakaś izolacja - lakier.
    Lutowałem już kilka par słuchawek, był czerwony, przezroczysty...

Opalałem ten lakier delikatnie zapalniczką, potem delikatnie czyściłem wspomnianym nożykiem i skracałem lekko kabelki,
    bo przy okazji opalania skracała się trochę izolacja... Terminal tylko czyściłem nożykiem.
    Taki nożyk można zastąpić skalpelem z apteki, żyletką (ostrożnie!!!)...

Nie wiem, czy to dobry sposób, ale działał.

Pozdro.
  • Poziom 9  
    Z lutowaniem dam sobie radę, martwi mnie raczej kwestia, czy budowanie własnego pudła przyniesie oczekiwane rezultaty... Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co z tego wyniknie...
  • Poziom 28  
    Taniej może wyjść kupno "używki". Za 5 stów dorwiesz już całkiem przyzwoity aktywny subwoofer.
    Dochodzi do tego fakt, ze możesz takiego skubańca wziąć "na próbę" wpłacając kaucję.
    Proponowałbym poszperać w lombardach...

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Rozumiem. A zatem kolejna kwestia - za czym się rozglądać? Nie mam rozeznania i nie wiem, co warto kupić i co byłoby w stanie dać kopa - w granicach tych powiedzmy 500 zł
  • Poziom 28  
    Szukaj subwooferów na głośniku 10cali z wysoką skutecznością (spl).
    Niezbyt młodych, ale za to solidnych i markowych. Ew. dobrego DIY
    z drugiej ręki.Jest sporo informacji na ten temat na "elce'.
    Wystarczy poszukać.
  • Poziom 9  
    W porządku, przeprowadzę research. A jeśli chodzi o markowe, to czego konkretnie powinienem szukać na przykład?
  • Poziom 9  
    Znalazłem takie cudo harman/kardon, do tego w granicach wydatków, jakie jestem gotów ponieść. Warto?

Dodano po 2 [minuty]:

Tutaj z kolei jest sub Jamo, choć wydaje mi się że harman to sprzęt wyższej klasy.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Lub może takie cudo?
  • Poziom 24  
    Z tych trzech zdecydowanie Harman Kardon. Możesz też rozejrzeć się za marką Teufel na 10' głośniku, powinien być jeszcze tańszy.
  • Poziom 9  
    A co sądzicie o Yamaha YST SW030 lub YST SW015?
  • Poziom 9  
    petrus - nie wiem czy na harmana się załapię. Czytałem trochę o TAGA HARMONY TSW-6150 i ponoć dobrze się sprawuje i można kupić go normalnie w sklepach internetowych...

driwer78 - wczoraj słuchałem sobie w sklepie Yamahy YST SW030 i szczerze mówiąc jest to subwoofer z bardzo płaskim basem, poza tym ma jedynie regulację głośności, nie ma regulacji odcięcia pasma.
  • Poziom 9  
    Czyli lepszy będzie YST SW015?
  • Poziom 9  
    Tego nie wiem, nie miałem okazji go posłuchać, ale to raczej kwestia gustu, co kto lubi :)

Wczoraj słuchałem też subwoofera M - Audio SUB-10. Szczerze mówiąc grał całkiem fajnie, na pewno głębiej od Yamahy, o której mowa jest wyżej. Jest droższy od TAGA, ale chciałbym go porównać z właśnie z TAGĄ, tyle że nie mam gdzie jej odsłuchać... Planuję w przyszłym tygodniu wybrać się jeszcze do Media Marktu i posłuchać, co też tam mają.

Dodano po 21 [minuty]:

Tutaj jest lista subwooferów, które będę mógł przesłuchać w Media Markcie. Te sensowniejsze są nieco powyżej mojego zasięgu jeśli chodzi o ceny, ale nie wykluczam możliwości żeby nieco dozbierać. Poza tym - jeśli będzie mi się opłacało, zamówię sobie przez internet. I teraz pytanie - na jakich głośnikach powinienem się skoncentrować przy odsłuchu?

Dodano po 16 [minuty]:

Haha, teraz zauważyłem że w Media Markcie mają jedynie parę subków z tej listy, więc niczego odkrywczego chyba nie znajdę...
  • Poziom 9  
    Hmm... A czy ten Magnat nie dałby rady? 30 cm membrana, szeroki zakres pasma, w dodatku pod nosem i niedrogo :D Dziś odsłuchiwałem mniejszy model, 201A i zrobił na mnie dobre wrażenie...
  • Poziom 24  
    Jeśli subwoofer ma być głównie do kina domowego, a nie do muzyki to możesz wybrać tego Magnata lub tańszego M-Audio. Taga 6150 także jest bardzo dobra jak na cenę.
  • Poziom 9  
    Szczerze mówiąc zależy mi na filmach z koncertu, więc raczej idę w stronę muzyki... Ale w nakreślonych przeze mnie granicach budżetowych chyba niczego lepszego nie znajdę. Łamię się między Tagą a Magnatem, zwłaszcza że ten ostatni jest niedrogi i w dodatku miałbym możliwość ewentualnego odsłuchu pod moim wzmacniaczem.
  • Poziom 24  
    Magnat również bardziej pod filmy, nie muzykę. Muzyka ma swoje wymagania. Tutaj nie wystarczy kupić subwoofer z wyższą mocą, większym głośnikiem. Tego nie zapewni subwoofer za 700zł nowy, który teraz chcesz kupić za 200-400zł. To się nie opłaca. Potrzebujesz subwoofera z przedziału cenowego od około 1500zł (za nowy) w górę, najlepiej bez bas refleksu (ale niekoniecznie), konstrukcja zamknięta zapewni szybszy impuls, kosztem efektywności.
    Czasem można trafić na udane modele. Przejrzałem z grubsza i od razu widzę dużo lepsze (niekoniecznie potężniejsze) subwoofery pod muzykę, z pewnością dużo bardziej zróżnicowane i szybsze na basie.

http://allegro.pl/subwoofer-domowy-infinity-oreus-piekny-stan-i3571126877.html
    http://www.avland.co.uk/infinity/oreus5.1/oreus5.1.htm
    Ten z membramami biernymi, co w sumie daje 3x 8 cali głośnik.

http://allegro.pl/mistral-ads-world-wide-sw-801-aktywny-czarny-lakie-i3562781576.html
    Również membrama bierna, cena okazyjna jak na nowy.

Inne warte zainteresowania:
    http://allegro.pl/subwoofer-kef-psw-2010-uzywany-bdb-i3578641408.html
    http://allegro.pl/harman-kardon-sub-ts11-subwoofer-aktywny-i3558013415.html
  • Poziom 9  
    Właśnie przyglądam się propozycjom i niepokoi mnie jedna rzecz... Te subwoofery wydają się dosyć małe. Czy to nie będzie tak, że do pokoju 25m^2 po prostu nie będą zbyt małe?
  • Poziom 24  
    Nie będą zbyt małe do koncertów ani do muzyki. W filmach też sobie poradzą, jednak tak dużego trzęsienia ziemi - jak z tych tańszych, nie oczekiwałbym. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego bardziej potrzebujesz subwoofer oraz czy stawiasz na jakość i szybkość basu, czy dużą moc.
  • Poziom 9  
    W porządku. Więc na który z wyżej wymienionych powinienem się decydować?
  • Poziom 24  
    Najciekawiej wygląda Infinity moim zdaniem.
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o wygląd, to najmniej ciekawie, fronty mam w kolorze calvados... Ale to nie jest najważniejsze