Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

woltomierz analogowy i zakłócenia

10 Wrz 2013 11:38 1356 5
  • Poziom 11  
    Mam problem - projektuję układ oparty na mikrokontrolerze atmega328 (choć jak mi się wydaje problem nie jest zależny od mikrokontrolera w tym przypadku), zawierający w sobie dwa woltomierze analogowe (przeskalowane przeze mnie przy pomocy potencjometru wieloobrotowego na zakres 0-5V) pełniące funkcję "wyświetlaczy" - ich wychylenia mają przekazywać użytkownikowi pewne dane.
    woltomierze mam już obsłużone (na wejście sygnał PWM, wyjście do masy), jednak pojawia się problem w momencie gdy spróbowałem doświetlić je diodami led, które wkleiłem w środku obudowy woltomierzy. w momencie włączenia tych diod woltomierze zaczynają świrować (jeżeli na diody podany jest sygnał PWM), lub po prostu wskazania są mocno przekłamane (jeżeli zapalę diody na stałe). początkowo myślałem, że problem stanowi bliskość diod do układu woltomierza, ale problem nie znika nawet po wyjęciu diod z wnętrza woltomierza i podpięciu ich do układu w znacznej odległości od nich, co sugeruje (moim zdaniem) że jakieś zakłócenia przenoszą się przez masę układu.
    czy Waszym zdaniem jest to trafna diagnoza? jeżeli tak, to co można z tym zrobić? całe zasilanie układu jest filtrowane w taki sposób jak na poniższym obrazku:
  • Poziom 27  
    Czy zarówno woltomierze jak i podświetlanie obsługujesz przez PWM?
  • Poziom 38  
    Wrzuć schemat całego układu, a przynajmniej część ze sterowaniem LEDów i podłączeniem woltomierzy.
  • Poziom 11  
    Szymon Tarnowski napisał:
    Czy zarówno woltomierze jak i podświetlanie obsługujesz przez PWM?

tak, ale tak jak napisałem - zakłócenia występują nawet w sytuacji, gdy na woltomierze idzie PWM, a diody są zapalone "normalnie"

poniżej wrzucam schemat (na schemacie użyłem atmega8 zamiast 328, bo nie mam akurat biblioteki z 328 a to żadna różnica na schemacie)

EDIT:
    na razie układ jest na etapie płytki prototypowej, wobec czego jest zasilany z USB - nie wydaje mi się, żeby to było źródłem problemu, ale wolę doprecyzować
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Miernika analogowego nie da się zakłócić, sprawdź czy napięcie zasilania nie "przysiada" kiedy załączasz diody, jeśli nie, szukaj błędu w programie.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    sprawdzić czy "przysiada" napięcie zasilania całego układu, napięcie zasilania woltomierzy, czy napięcie zasilania diod?

EDIT:
    Przy podpięciu diod przysiada mi zasilanie całego układu, po podpięciu zasilacza zamiast zasilania układu z USB problem niemalże znika (igły woltomierzy nadal zmieniają swoją pozycję przy załączaniu/wyłączaniu diody, ale jest to niemal niezauważalne)