Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Warunki przyłącza mikro inst. OZE do sieci po wejściu "małego trójpaku"

kitolcio 13 Nov 2013 15:29 103305 506
Optex
 • #121
  prose
  Level 35  
  I tak trzymać oni mają w dupiu my też im nie zależy, nam tym bardziej za 16 groszy odsprzedaży .tylko mnie dziwi gdzie tu ochrona środowiska a tyle o tym się mówi.
 • Optex
 • #122
  kriss032
  Level 20  
  putas wrote:
  CzystyZYSK wrote:
  i wszystko w PGE na razie.... W Eneii straszna walka jest także putas z góry współczuję :D

  A ja nie narzekam, mi teraz pasuje, już mi się nie śpieszy. Ja dopełniłem obowiązku zgłoszenia, teraz to oni nie wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków. A licznik mam stary, więc...


  Więc się kręci do tyłu jak nowszy to stoi

  Dodano po 18 [minuty]:

  Odp. pawel0510
  RWE kupuje od nas energię po 0,16 gr sprzedaje po ok. 60 gr musi im zostać jakiś zysk ich koszty to straty na przesyle modernizacje i remonty sieci, etaty pracowników itp. Cena odsprzedaży miała być 0,16 plus dotacja = 1,30 zł.
 • #123
  161bm515
  Level 11  
  A jak licznik najnowszy to liczy do przodu niestety.
  Putas jest w komfortowej jak na razie sytuacji.
 • #124
  prose
  Level 35  
  kriss032 wrote:
  RWE kupuje od nas energię po 0,16 gr sprzedaje po ok. 60 gr musi im zostać jakiś zysk ich koszty to straty na przesyle modernizacje i remonty sieci, etaty pracowników itp. Cena odsprzedaży miała być 0,16 plus dotacja = 1,30 zł.  Jaka modernizacja jak energię wykorzystujemy na bieżąco ? Sieci państwowe to "NASZE", a nie "ICH" Za to niestety my płacimy.A zyski mają niemałe.A ekologia to następny problem, nad który nie myślą.
 • #125
  CzystyZYSK
  Level 24  
  No w sumie putas masz licznik bez blokady to bym się nie odzywał w sumie ;-D
 • #126
  wichurek1
  Level 10  
  Licznik nie kłamie ...

  ZE płaci putas'owi, a nie putas ZE :) - jak to będzie na fakturze ?

  W razie sporu niech ZE powoła się na wskazanie liczinka - ciekawe co wtedy będzie ?

  pozdrawiam
 • #127
  kitolcio
  Level 17  
  "Stało się"
  Moją instalację wczoraj podłączono do sieci!
  Tak w skrócie:
  12.09 złożyłem zgłoszenie podłączenia do sieci, po 2-ch tygodniach wezwanie do uzupełnienia o schemat instalacji.
  Po kolejnych 2-ch tygodniach musiałem złożyć "oświadczenie o poprawności instalacji" w moim przypadku podpisane przez elektryka z uprawnieniami SEP E+D, chociaż nie napisano wyraźnie kto to ma odpisać, mogłem sam złożyć podpis, ale pewnie po kolejnych 2-ch tygodniach trzeba było by uzupełnić z podpisem elektryka.
  No, właśnie..:) minęły kolejne 2 tygodnie i dostałem do podpisania pismo o "możliwości podłączenia instalacji"...
  Po podpisaniu pisemka nadal nie można było podłączyć, bo nie miał kto podpisać umowy na odbiór nadwyżek...
  Tarnowski Tauron nie ma tego oddziału, dopiero dzięki kol. Wiktor813 (pozdrawiam i dziękuję) dostałem kontakt do osoby zajmującej się takimi umowami z Wrocławia i drogą @mail-ową przesłałem wszystkie wymagane dokumenty.
  We wtorek 12.11 (równo 2 mc-e od zgłoszenia) w Tarnowie podpisałem umowę o dystrybucję, za dwa dni (czyli wczoraj) wymieniono liczniki i podłączono do sieci!
  Równocześnie dostałem umowę o odbiór nadwyżek, która podpisałem i w poniedziałek odeślę do Wrocławia....

  Tak wyglądała droga w moim przypadku do podłączenia w sieć..

  Szczerze, to w ostatnim etapie mocno zastanawiałem się nad zasadnością podłączenia, ale ostatecznie po dwóch miesiącach przepychanek ostatecznie podłączyłem, a umowa jest bezterminowa, więc..

  Mam prośbę do podłączonych w sieć żeby poinformowali o tym w tym temacie, może zrobimy jakiś wykaz ilości "Prosumentów" w poszczególnych rejonach OSD.
 • #128
  Wiktor813
  Level 16  
  kitolcio wrote:

  Tak wyglądała droga w moim przypadku do podłączenia w sieć..

  Gratuluję uporu, z tego co wiem to w naszej okolicy razem z Twoją instalacją pracuje pięć i szykuje się szósta oczywiście prosumencka. Może to efekt tej instalacji w Wierzchosławicach bo sąsiedztwo nie dalekie i pewnie każdy z nas ją widział i zapragną swojej. :D :D :D
  pozdrawiam
 • Optex
 • #129
  kriss032
  Level 20  
  Witam mały raporcik udoju prądu z paneli różnych typów z dnia dzisiejszego godz 13.00
  zachmurzenie max, szaro. ponuro i buro - Warszawa

  Panele 600 wat za falownikiem jest tylko 10 wat 230 V

  Panele 140 wat ładują akumulator 12 V - prąd ładowania dzisiaj tylko 170 miliamper nie pociągnie nawet w nocy 4 led łączna moc 12 wat 230 V (oświetlenie zewnętrzne budynku w sumie 40 wat) przerzuciłem na zasilanie od ZWE niech się biedactwo trochę podkarmi prądem 170 MA

  Wiatrak wysoko obrotowy śmigła średnicy 120 cm na maszcie 15 metrów napisano na nim 500 wat (nigdy tyle nie podał) o tygodnia nie dużego ma wiatru, wyłączyłem go, regulator w stanie czuwania pobiera więcej prądu niż wiatrak może wyprodukować zobaczymy co będzie w zimę nie polecam wysoko obrotowych wiatraków wczoraj dmuchnęło było ładowanie dzisiaj cisza

  Panele na glikol do grzania ciepłej wody moc 8 KW podgrzały wodę w wymienniku ciepła o 5 stopni, latem w słoneczne dni na wymienniku mam 90 stopni C Jestem całkiem zadowolony wystarcza ciepłej wody dla całej rodziny, latem piec gazowy dogrzewający wodę plus kuchnia gazowa zużyły tylko 8 m3 gazu/miesiąc to pikuś I tu pułapka przy tak mały zużyciu gazu doliczając wszystkie stałe zmienne i inne cena 1 m3 gazu wynosi 5.50 zł za m3 zimą przy dużym zużyciu 2 zł /metr

  Podsumowanie w takie szare dni słońce nie robi
  Pędzenie bimbru za stodołą jest opłacalne o każdej porze roku pędzenie prądu już nie
  Swoje instalacje traktuję jak hobby nie nastawiając się na zyski finansowe po 0.16 gr kiedy to się zwróci ????? chyba że ktoś ma letni domek w puszczy bez prądu
 • #130
  putas
  Renewable energy sources specialist
  kriss032 wrote:
  I tu pułapka przy tak mały zużyciu gazu doliczając wszystkie stałe zmienne i inne cena 1 m3 gazu wynosi 5.50 zł za m3 zimą przy dużym zużyciu 2 zł /metr

  Masz rację, przy małym zużyciu koszty duże za metr.
  Dlatego spotkałem sie już nie raz z tym, że ludzie zupełnie rezygnują z gazu ziemnego - rozwiązują umowę i odcinają zupełnie. W zamian za to w kuchni płyta na prąd. Prąd jest droższy, ale przy małym zużyciu i tak wychodzi lepiej.
  Sam w domu mam wszystko na prąd i płacę porównywalnie jak kilka lat temu mieszkałem w małym mieszkaniu w bloku - łączne rachunki za gaz i prąd miałem większe jak teraz za sam prąd. Różnica tylko teraz jest taka, że CWU mam z pieca i z PV. Ale po drodze były podwyżki.
 • #131
  jurkuc
  Level 28  
  Moja instalacja PV o mocy 5,5 kWp została właśnie podłączona do sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja Oddział w Gliwicach. Zainstalowano mi dwa liczniki ze zdalnym odczytem Landis-Gyr. Niebawem zostanie sfinalizowana umowa na sprzedaż nadwyżek z Tauron Polska Energia.
 • #132
  Wiktor813
  Level 16  
  Gratulacje, no to następna instalacja podpięta Tauron "szaleje" :D
 • #133
  putas
  Renewable energy sources specialist
  No, a w Enei jeszcze nikt się nie pochwalił...
 • #134
  kitolcio
  Level 17  
  jurkuc wrote:
  Moja instalacja PV o mocy 5,5 kWp została właśnie podłączona do sieci dystrybucyjnej Tauron

  Dopisz więc w wątku otwartym na tę okoliczność :)
  Link
  @Wiktor813 też zachęcam.
  Czyli wniosek z tego, że Tauron wymiata..:) a pozostali daleko w "w lesie".. :D
 • #135
  kriss032
  Level 20  
  Ja czekam na instalację przez ZWE dawny Stoen, przewidywalna data instalacji licznika 1 grudnia

  Przy okazji mam pytanie : w innej instalacji ( bateria - ładowanie akumulatora - przetwornica - oświetlenie led 230 v) Po wyjściu napięcia z przetwornicy napięcie dochodzi do wyłącznika głównego kablem 3 żyłowym długości 10 m do pierwszego obwodu włączanego jako priorytet, 3 żyłą prąd wraca z powrotem do zasilania następnych obwodów i tu zagadka włączony następny obwód świeci tak jak miało być, wyłączony ma nie świecić a świeci słabiutkim światłem ponadto przy włączonym świecącym drugim obwodzie (zasilanie z przetwornicy) napięcie jest wyższe ok 255-260 V i ledy się przepalają

  Przy przełączeniu zasilania od dostawcy prądu napięcie jest dobre 230 V instalacja nowa sprawdzona wszelkie upływności i przebicia wykluczam

  Podejrzana jest przetwornica, może produkować harmoniczne W.cz które indukują w trzeciej żyle kabla (długość żył prowadzonych równolegle to 10 metrów)
  Może ktoś wyjaśni mi to tajemnicze zjawisko
 • #136
  161bm515
  Level 11  
  Raczej na takim odcinku kabla takie zjawisko nie powinno występować. Trzeba pamiętać aby przy zasilaniu led nie stosować podświetlanych przełączników (wyrzucić podświetlenie albo wymienić na nowoczesne do LED ale drogie). Jaki typ przetwornicy masz? Przestudiuję temat i odpiszę dlaczego tak się może dziać.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zobacz koniecznie co się dzieje z napięciem przy włączonych ledach jak dociążysz przetwornicę dodatkową żarówką ok 60W. No i zmień te wyłączniki.
  Niektóre multimetry mogą żle wskazywać mierzone napięcie jeżeli nie jest to sinus.
  Pozdrawiam
 • #137
  kriss032
  Level 20  
  Trochę przeczytanych informacji może się komuś przyda

  link do baterii 110 wat za 199 zł jest to szyba bez ramy
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  [retrofood]


  Posiadając własne źródło niewyczerpywalnej energii słonecznej możesz jej wyprodukowaną nadwyżkę bardzo tanio sprzedawać w cenie 16 gr/kWh* (firmy z koncesją netto ok. 20gr/kWh), ale możesz też ją jeszcze taniej kupować np. po 15,44 gr/kWh netto (20 gr/kWh brutto)** w okresach pozaszczytowych (noc , popołudnie) stanowiących czasowo conajmniej 50% czasu trwania tygodnia. Przypomina to co do zasady działanie wielkiego akumulatora energii o sprawności 130% dla firm, a dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej sprawność akumulacji wyniesie (z powodu VAT) 84%. Ale to też jest świetny wynik w pełni uzasadniający podjęcie inwestycji, z której zwrot wyniesie od 7 do 12 lat w zależności od wybranej technologii i sposobu zarządzania produkowaną i kupowaną energią.
  Dodatkową korzyścią dla firm może być przychód za sprzedaży zielonego certyfikatu*** ( ok. 20 gr/kWh – listopad 2013). Dlatego zwrot z inwestycji dla firm może być znacznie szybszy ( nawet do 50%) niż dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Czynniki warunkujące szybszy zwrot dla koncesjonowanych inwestorów firmowych to: własne stałe dzienne zużycie energii elektrycznej, inwestycja rozliczana w cenach netto, zielony certyfikat stanowiący ok. połowy wartości wyprodukowanej energii.
  Opisane warunki dla przedsiębiorców będą obowiązywały, niestety, wyłącznie do czasu wejścia nowej ustawy o OZE, która przewiduje zmianę systemu wsparcia na aukcyjny, w którym fotowoltaika jest bez szans w konkurencji ze współspalaniem biomasy i wiatrakami. Dlatego, aby zapewnić sobie 15 letnie wsparcie w postaci zielonego certyfikatu, przedsiębiorcy powinni się spieszyć z inwestycją, aby zdążyć przed wejściem nowej ustawy o OZE. Przeciwnie, osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą spokojnie zaczekać na wejście od dawna obiecywanego przez rząd systemu wsparcia z NFOŚiGW, o nazwie PROSUMENT(wg ostatnich zapowiedzi w połowie 2014 roku) lub poszukać wsparcia z funduszy lokalnych: Gminy, WFOŚiGW, unijne fundusze wojewódzkie.


  */ zgodnie z Małym Trójpakiem gwarantowana cena sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej to 80% średniej ceny energii na TGE w poprzednim roku
  **/ cena brutto wraz z przesyłem (opłatą dystrybucyjną zmienną i opłatą jakościową) to niecałe 20 gr/kWh w niektórych taryfach G12 u wybranych dostawców -np. sprzedawca energii: Duon S.A. cena energii netto 11 gr/kWh , usługa sieciowa: Tauron-Dystrybycja (cena przesyłu netto 4,44 gr/kWh+opłata jakościowa 0,84 gr/kWh), dodatkowe koszty stałe (znikome w porównaniu z ceną energii i przesyłu) to opłata abonamentowa OSD 2,4 zł/m-c, opłata handlowa 5 zł/m-c i opłata dystrybucyjna stała 2,16 zł/ kW mocy przyłącza/m-c)
  *** aby otrzymać „zielony certyfikat” konieczna jest koncesja z URE (bezpłatna do 5 MW)
 • #138
  peleon
  Level 9  
  Witam wszystkich :)

  Niestety u mnie PGE, fatalnie 6kw drugi miesiąc pod górę.
  Czy komuś udało się z PGE ?
 • #139
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przypominam wszystkim, że podawanie linków do allegro jest niezgodne z regulaminem. Będą one usuwane, bo zaśmiecają temat.
 • #140
  CzystyZYSK
  Level 24  
  putas wrote:
  No, a w Enei jeszcze nikt się nie pochwalił...


  No właśnie... jak tam z Twoimi papierami? ;-)

  Dodano po 50 [sekundy]:

  peleon wrote:
  Witam wszystkich :)

  Niestety u mnie PGE, fatalnie 6kw drugi miesiąc pod górę.
  Czy komuś udało się z PGE ?


  Kolego a w czym jest problem? Odsyłają Ci papiery? nie masz czegoś przetłumaczonego?

  Daj znać, coś pomożemy. Ważne żeby chociaż po 1 osobie z każdego OSD było przepchnięte to się zrobi topic z papierami gotowymi i przykładami. ;-)
 • #142
  putas
  Renewable energy sources specialist
  CzystyZYSK wrote:
  putas wrote:
  No, a w Enei jeszcze nikt się nie pochwalił...


  No właśnie... jak tam z Twoimi papierami? ;-)

  W piątek wysłałem uzupełnione papiery - oświadczenie elektryka.
  Dopiero w piątek był elektryk z uprawnieniami ;-) i podpisał mi oświadczenie.
  Czekam na ich ruch, pewnie znowu odpiszą za 29 dni.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Właśnie przyszły terminale HP5730 - zaczynam zabawę.
 • #143
  kitolcio
  Level 17  
  Oficjalne potwierdzenie URE:
  Brak obowiązku posiadania certyfikatu instalatora mikroinstalacji przez osobę dokonującą przyłączenia mikroinstalacji do sieci

  Quote:
  W związku z pytaniami dotyczącymi stosowania postanowień art. 20h ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r., poz. 1059 z późn. zm.) Wiceprezes URE informuje, że nie istnieje obligatoryjny wymóg posiadania certyfikatu przez osoby zajmujące się przyłączaniem mikroinstalacji lub małych instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci

  Więcej na stronie URE: >>Link<<
 • #144
  kriss032
  Level 20  
  Melduję posłusznie że dnia 02 12 2013 otrzymałem pozytywną odpowiedz do RWE STOEN na złożone wcześniej pismo Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci
  Jeszcze kilka formalności papierkowych i będzie z górki
 • #145
  wnoto
  Level 34  
  pv1 wrote:
  Problem jest bardziej skomplikowany niż ci się wydaje.Licznik dwukierunkowy wymienić to nie taki problem bo będzie w miejscu starego ,zabezpieczenie też gdzieś się wciśnie ale co z drugim licznikiem który ma mierzyć całkowitą energię wyprodukowaną


  Jak to będzie rozliczane jeśli ktoś ma prąd II taryfowy ? Czy ten drugi licznik (PV) też będzie dwytaryfowy ?
 • #146
  Wiktor813
  Level 16  
  wnoto wrote:
  Jak to będzie rozliczane jeśli ktoś ma prąd II taryfowy ? Czy ten drugi licznik (PV) też będzie dwytaryfowy ?

  Co do drugiego licznika to podejrzewam, że nie bo ten drugi służy tylko i wyłącznie do odczytu ilości wyprodukowanej zielonej energii, którą ZE przesyła do URE.
 • #147
  wnoto
  Level 34  
  kriss032 wrote:
  Dzisiaj złożyłem zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji 500 wat w budynku jednorodzinnym ......
  Moja instalacja 6 paneli 100 wat po 70 wolt każdy, falownik Steca on Gird 500 wat


  I jak to działa ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  161bm515 wrote:
  U mnie też to działa i też legalnie - na razie moc nieco ponad 700W.


  Możecie podać składowe swojej instalacji ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  putas wrote:
  pawel0510 wrote:
  a czy ktoś mógłby mi wyjaśnić czemu nie po 1,30 zł/ kWh zakładając że mam dach skośny i zamontowane te 10KW???

  Bo jak obiecywali po 1,30 to chcieli coś ugrać politycznie, a jak uchwalali po 0,16 to standardowo pokazali gdzie nas zawsze mieli i mają.


  Dobrze że te 1,30 nie weszło.
  Uważam że wszelkie dopłaty wypaczają systemy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  kriss032 wrote:
  putas wrote:
  CzystyZYSK wrote:
  i wszystko w PGE na razie.... W Eneii straszna walka jest także putas z góry współczuję :D

  A ja nie narzekam, mi teraz pasuje, już mi się nie śpieszy. Ja dopełniłem obowiązku zgłoszenia, teraz to oni nie wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków. A licznik mam stary, więc...


  Więc się kręci do tyłu jak nowszy to stoi

  Dodano po 18 [minuty]:

  Odp. pawel0510
  RWE kupuje od nas energię po 0,16 gr sprzedaje po ok. 60 gr musi im zostać jakiś zysk ich koszty to straty na przesyle modernizacje i remonty sieci, etaty pracowników itp. Cena odsprzedaży miała być 0,16 plus dotacja = 1,30 zł.


  Bo cena prądu to właśnie te 16 groszy (właściwie ok 20-25 gr). Ale jej przesłanie też kosztuje. Produkując ją u siebie nie trzeba jej przesyłać. Przesłanie jej do sąsiada po drutach PSE też kosztuje.
 • #148
  CzystyZYSK
  Level 24  
  wnoto wrote:

  Bo cena prądu to właśnie te 16 groszy (właściwie ok 20-25 gr). Ale jej przesłanie też kosztuje. Produkując ją u siebie nie trzeba jej przesyłać. Przesłanie jej do sąsiada po drutach PSE też kosztuje.


  Cena prądu to 20 groszy (cena, którą ogłasza URE). Reszta to marża operatora (bo my nie płacimy na rachunku 20 gr, a 25-26), no i przesył. W przypadku lokalnej produkcji i rozejścia się energii z OZE w promieniu 100-300m, pobieranie opłaty za przesył to złodziejstwo ;-) druty nie są PSE tylko OSD - PSE to tylko wysokie napięcia.

  Nie musi być dopłat - niech wprowadzą bilans w skali okresu rozliczeniowego i spokój ;-)

  PYTANIE do osób przyłączonych na podstawie zgłoszenia:

  KTO już dostał jakiekolwiek pieniądze za energię oddaną do sieci?
  Jeżeli tak, to jak płacone na konto prywatne? Chcieli jakiś dokument czy wszystko idzie na podstawie umowy?

 • #149
  wnoto
  Level 34  
  putas wrote:
  kriss032 wrote:
  I tu pułapka przy tak mały zużyciu gazu doliczając wszystkie stałe zmienne i inne cena 1 m3 gazu wynosi 5.50 zł za m3 zimą przy dużym zużyciu 2 zł /metr

  Masz rację, przy małym zużyciu koszty duże za metr.
  Dlatego spotkałem sie już nie raz z tym, że ludzie zupełnie rezygnują z gazu ziemnego - rozwiązują umowę i odcinają zupełnie. W zamian za to w kuchni płyta na prąd. Prąd jest droższy, ale przy małym zużyciu i tak wychodzi lepiej.
  Sam w domu mam wszystko na prąd i płacę porównywalnie jak kilka lat temu mieszkałem w małym mieszkaniu w bloku - łączne rachunki za gaz i prąd miałem większe jak teraz za sam prąd. Różnica tylko teraz jest taka, że CWU mam z pieca i z PV. Ale po drodze były podwyżki.


  Niewiele osób udaje się do tego przekonać. Do tego dochodzi pozytywny aspekt wyrzucenia gazu z mieszkania i większe możliwośći aranżacji (brak rury).
  Dodatkowo PGNIG twierdzi że do taryf W1 i W2 musi dopłacać. Dopiero od W3 mu się opłaca (są tam wysokie opłaty stałe)

  Dodano po 5 [minuty]:

  CzystyZYSK wrote:
  wnoto wrote:

  Bo cena prądu to właśnie te 16 groszy (właściwie ok 20-25 gr). Ale jej przesłanie też kosztuje. Produkując ją u siebie nie trzeba jej przesyłać. Przesłanie jej do sąsiada po drutach PSE też kosztuje.


  Cena prądu to 20 groszy (cena, którą ogłasza URE). Reszta to marża operatora (bo my nie płacimy na rachunku 20 gr, a 25-26), no i przesył.


  Nie do końca. Pamiętaj że muszą też kupować z innych źródeł OZE gdzie cena zakupu jest większa niż 20gr. Dlatego tak ciezko jest uśrednić tą cenę.
  Chyba że masz dostęp do jakiś oficjalnych informacji. Ja tylko tak szacuję.
 • #150
  rwxw
  Level 23  
  CzystyZYSK wrote:
  Nie musi być dopłat - niech wprowadzą bilans w skali okresu rozliczeniowego i spokój ;-)

  Najlepiej, gdyby był podobny do tego, który mają pracownicy energetyki, którzy mają 3000 kWh darmowego prądu bilansowanego w skali roku. Te 3000 kWh jest najpierw odliczane z rachunku za drogą taryfę, a gdy drogiej taryfy braknie bo pracownik zużył za mało prądu w drogiej, to resztka jest dopiero odliczana z taniej, więc płaci się w zasadzie tylko za tani prąd. Nie wiem czy we wszystkich ZE taka zasada obowiązuje, ale w niektórych tak to właśnie działa. Byłby to świetny pomysł na rozliczenie energii z pv.