Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki przyłącza mikro inst. OZE do sieci po wejściu "małego trójpaku"

kitolcio 30 Sty 2014 08:58 99282 506
    Xenergy
    Poziom 9  
    Tak na Rudzkiej. Instalacja 6kWp. Nie rozmawialiśmy przypadkiem na korytarzu?
    Mówili na Rudzkiej że wczoraj miały być podpisane jeszcze 2 umowy na 1kWp i 0,6kWp.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    kriss032
    Poziom 20  
    Xenergy proponuję spotkanie jak to mówią w kupie zawsze raźniej mieszkam w Międzylesiu
    Moja instalacja to 0,6KWp i wiatrak 500W wreszcie wczoraj zaczął pracować po długim postoju z powodu słabychch wiatrów
    Xenergy
    Poziom 9  
    A chętnie, zawsze można podzielić się doświadczeniami. Szczegóły proponuję ustalić na PW.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    robi1969
    Poziom 10  
    I stało się dzisiaj Panowie z PGE zainstalowali licznik i energia popłynęła w sieć. Tak, więc mogę powiedzieć, że moja instalacja została odebrana w ciągu jednego miesiąca dokumenty złożone 02.01.2014 a dzisiaj 03.02.2014 już pracuje synchronizowana z siecią
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    robi czytałem właśnie w podłączonych - gratulacje. Widać, że oni mają sensowne terminy...

Współczuć tylko putasowi i innym, który przynależą pod nasz grajdołek ENEOwski... ;-(

putas odwoływałeś się do URE już z tym?
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    CzystyZYSK napisał:
    putas odwoływałeś się do URE już z tym?

Nie i jak na razie nie zamierzam, bo z rozmowy z gościem między wierszami wyszło, że oni dokładnie wiedzą o co chodzi (przecież wiedzą jaki mam licznik) i ich zdaniem bilansowanie było by lepsze i tańsze dla wszystkich :D :D :D
    I może czekają na nową ustawę, w której to może będzie.
    A w razie czego to ja dopełniłem swojego ustawowego obowiązku, a oni nie.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No wiadomo... tylko co z tymi co mają elektroniczny licznik?
    Liczyłem, że udałoby się z Eneą przejść tą ścieżkę testowo. No nic, jak będzie cieplej rzucimy 2 panele na glebę i 500 W enecsys w gniazdko i niech Enea działa ;-)
    putas
    Wiem, też chciałem przebrnąć testowo.
    I w zasadzie w dużej części przebrnąłem, bo mam przyjęte zgłoszenie, wyznaczony termin montażu licznika (lipiec - hihihihi), wniosek o umowę itp. A na finalizacji na tych warunkach to mi się nie śpieszy.
    robi1969
    Poziom 10  
    Dzisiaj w sieć poszło 24 kW h. Całkiem nieźle jak na pierwszy dzień. Co do odbioru instalacji to jedno jest pewne trzeba trochę włożyć pracy oraz czasami poczytać na forum paru mądrych ludzi np. czysty zysk, putas itd., bo, mimo że mam duże doświadczenie napewno uwagi z forum uwzględniłem przy budowie PV?
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Fajnie, że można komuś pomóc. Szkoda żeby zainwestować w PV i miało coś nie działać - i tak jest dosyć ciężko ;-) niezła produkcja.
    stachó
    Poziom 8  
    Panowie - jesteście wspaniali, tak jak to forum. Właśnie przed chwilą otrzymałem umowę na odsprzedaż energii. Dziękuję wszystkim za dzielenie się swoimi doświadczeniami - nam pomogło to szybko i sprawnie załatwić procedury (około 5 tygodni).
    Pozdrawiam
    nowex
    Poziom 17  
    Gratuluję sukcesu zakończenia tego biurokratycznego trudu. Ja (nie :D )cierpliwie czekam na odpowiedź na moje zgłoszenie podłączenia mikroinstalacji po dostarczeniu dodatkowych wymaganych przez PGE tłumaczeń kart katalogowych. Dziś mija im termin na odpowiedź.
    kriss032
    Poziom 20  
    Może ktoś ma więcej wiedzy o dotacjach Znaleziono na stronie fotowoltaika.net/fotowoltaika-elektrownie-sloneczne-dotacje.html

W pierwszym kwartale 2013 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wspólnie z BOŚ S.A.uruchomił dotacje do fotowoltaiki w wysokości 50%.

O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i inne podmioty gospodarcze (przedsiębiorcy) z Małopolski, które zdecydują się na zakup i montaż elektrowni słonecznej (fotowoltaicznej) o mocy nieprzekraczającej 10 kW.

Dotacja wypłacana jest w formie spłaty 50% kredytu zaciągniętego na cel budowy elektrowni słonecznej w Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dodatkowe opłaty i prowizje związane z uruchomieniem i bieżącą obsługą kredytu nie mogą przekroczyć 3% kwoty kredytu.

Dotacja związana z montażem elektrowni słonecznej może wynieść 7000 zł / 1 kW, nie więcej niż 15 000 zł za jedno zadanie i nie może przekroczyć 50% kosztów całkowitych.

Aby skorzystać z dotacji, wystarczy zaciągnąć kredyt w wysokości 50% wartości zadania.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Było coś takiego, ale tylko w Małopolsce i bardzo krótki - znajomy parę tematów na to ogarnął.
    kriss032
    Poziom 20  
    Info dla osób starających się o przyłączenie mikroinstalacji do RWE Warszawa
    Dzwoniono do mnie z RWE z miłą informacją że w piątek przyjedzie ekipa wymienić licznik czyli wreszcie finał cała papierologia została przerobiona
    Mam nadzieje ze następni starający się o przyłączenie będą mieli już łatwiej
    kitolcio
    Poziom 17  
    Gratulacje, kolejne "ścieżki" przetarte, następnym będzie łatwiej.
    Właściwie niewielu skorzysta bo opłacalność znikoma, chociaż przy samodzielnym wykonaniu i organizowaniu elementów instalacji jest już lepiej..
    nowex
    Poziom 17  
    Ja dziś odebrałem potwierdzenie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji w PGE, od poniedziałku ruszam po umowy zakupu, sprzedaży i dystrybucji energii do odpowiednich oddziałów.
    tobbit
    Poziom 19  
    Czy jest szansa na dofinansowanie na instalację 40kW większą niż 10-20% poniesionych kosztów?
    putas
    Na razie nie ma żadnych dofinansowań na prosumenckie instalacje PV. Poza jakimiś regionalnymi, nie ma ogólnokrajowych programów.
    Są plany, ale raczej druga połowa roku lub pod koniec.
    28 lutego mają być podane jakieś w miarę wiążące szczegóły. Ale jak to będzie, czas pokaże.
    Są różne dopłaty do większych instalacji (ponad 40kW), ale to już inna bajka. Trudna do ogarnięcia przez pojedynczego Kowalskiego...
    kriss032
    Poziom 20  
    Dzisiaj monterzy RWE założyli mi licznik dwukierunkowy czyli finał, prąd popłynął
    putas
    Gratulacje. Kolejny wygrał batalię z ZE.
    kriss032
    Poziom 20  
    Kto wie jak czytać wyświetlacz w liczniku czterokwadrantowym typ LZQJ Germany
    Chodzi mi odczyt energii oddanej z fotowoltaiki do ZE
    Taki licznik zamontowano mi w związku z podpisaniem umowy z ZE o sprzedaż mojej zielonej energii

To dane polskiego podobnego licznika LZQJ
    Na wyświetlaczu dostępne są między innymi następujące informacje
    pomiarowe:
    x energia czynna (kWh) i bierna (kvarh) w czterech strefach czasowych
    w kierunku pobór i oddawanie
    x energia pozorna (kVAh) całodobowo w kierunku pobór i oddawanie
    x moc czynna (kW), bierna (kvar) i pozorna (kVA) dla każdej z faz oraz
    sumarycznie
    x moc bierna w czterech kwadrantach
    x prądy (A) i napięcia (V) w każdej z faz
    x częstotliwość sieci (Hz)
    x wartości U2
    t, I2
    t (wykorzystywanych do obliczania strat)
    kriss032
    Poziom 20  
    Czy ktoś może odpowiedzieć mi na pytanie zadane wyżej które liczydło pokazuje ilość wyprodukowanej energii prze ze mnie Liczydeł wyświetlanych na jednym wyświetlaczu licznika LZQ jest około 10
    Dlaczego na stronie pvmonitor.pl na niektórych wykresach istnieje wykaz niewielkiej mocy w nocy czy to jest moc pobierana przez falownik w czasie czuwania ?
    rwxw
    Poziom 22  
    kriss032 napisał:
    Dlaczego na stronie pvmonitor.pl na niektórych wykresach istnieje wykaz niewielkiej mocy w nocy czy to jest moc pobierana przez falownik w czasie czuwania ?

Na mojej tak się dzieje, bo pomiary rejestruję licznikiem Orno, któremu jest wszystko jedno w którą stronę płynie prąd. Z tego powodu w nocy rejestruje się zużycie prądu przez licznik dwukierunkowy z modułem gsm oraz inwerter jako produkcja.
    Muszę kiedyś założyć jakiś przekaźnik, który mi odłączy AC, gdy na panelach nie będzie napięcia, ale jeszcze tego nie zrobiłem. W sumie nie jestem pewien jak to bezpiecznie zrobić, bo zakres napięć na panelach to 150-300V i nie znalazłem przekaźnika, który by miał taki szeroki zakres pracy swojej cewki. Sam dzielnik napięcia zrobiony na rezystorach raczej nie wystarczy.
    putas
    rwxw napisał:
    W sumie nie jestem pewien jak to bezpiecznie zrobić, bo zakres napięć na panelach to 150-300V i nie znalazłem przekaźnika, który by miał taki szeroki zakres pracy swojej cewki. Sam dzielnik napięcia zrobiony na rezystorach raczej nie wystarczy.

I tu przydatny jest LK, ale nie będę znowu zachwalał jego dodatkowych możliwości. ;-)
    prose
    Poziom 33  
    Najlepszy sposób to będzie przekażnik i czujnik zmierzchowy ,u mnie wszystko rozłączy regulator napięcia z czujnikiem zmierzchowym do którego podłączyłem przekaznik na AC.
    kriss032
    Poziom 20  
    Czujniki zmierzchowe 230V i 12V i regulatory napięcia z czujnikiem zmierzchowym do paneli są dostępne na Allegro
    rwxw
    Poziom 22  
    prose napisał:
    przekażnik i czujnik zmierzchowy

Też się nad tym zastanawiałem i chyba rzeczywiście będzie to najlepsze rozwiązanie.