Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki przyłącza mikro inst. OZE do sieci po wejściu "małego trójpaku"

kitolcio 26 Wrz 2013 20:17 97182 506
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    A u mnie mijają równo da tygodnie od złożenia zgłoszenia i ani widu ani słychu co dalej. W poniedziałek chyba będę pisał reklamację, a na to mają ustawowe dwa tygodnie, bo jak nie odpowiedzą to reklamacja automatycznie jest uznawana.
    Tylko musze dobrze pomyśleć co dokładnie reklamuję, żeby za 14 dni być wygranym.
  • Relpol
    kitolcio
    Poziom 17  
    Raczej doradzam powściągliwość, dopiero 2 tyg. więc tragedii nie ma, ponadto słońca coraz mniej.
    Jak się nie mylę termin odpowiedzi na wniosek dla producentów do tej pory (z działalnością gosp.) to było/jest 30 dni i raczej tego terminu trzeba się spodziewać.
    Pisząc reklamację teraz niewiele wskórasz, bo nie ma jednoznacznych przepisów wykonawczych, nawet sami nie wiedzą czy potrzebny jest odbiór osoby z certyfikatem heh..
    Swoją drogą co to za instalacja.. ktoś ma 10, czy 20 modułów, połączyć je kablami, wprowadzić w okolice licznika, później do falownika (inwertera) i w zasadzie to wszystko, bo samo podłączenie do licznika będzie wykonywał pracownik ZE.
    No, ale jest okazja do zarobku dla "certyfikowanych" więc ludziom "trza dać zarobić" hehe..
    pv1
    Poziom 15  
    Problem jest bardziej skomplikowany niż ci się wydaje.Licznik dwukierunkowy wymienić to nie taki problem bo będzie w miejscu starego ,zabezpieczenie też gdzieś się wciśnie ale co z drugim licznikiem który ma mierzyć całkowitą energię wyprodukowaną(potrzebne miejsce i obudowa licznikowa).Jako ,że będą to liczniki inteligentne główny będzie miał GSM a drugi musi być z nim połączony przewodem(RS 485).Podejrzewam ,że cały układ będzie musiał zaplanować i wykonać elektryk a zakład przyjedzie i zamontuje liczniki i zabezpieczenia(w ustawie pisze ,że koszt ich ponosi zakład) choć ja w to nie wierzę.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No nikt ich nie zmusza do montowania dwóch liczników - mogą dać jeden. Jak chcą prowadzić statystyki wyprodukowanej energii to ich problem ;-)

Ustawowo operator ma 30 dni na wymianę licznika od otrzymania zgłoszenia.
    To chyba ich przerasta - do tej pory przy wnioskach mieli 30 dni na odpowiedź - określenie warunków.

Na budowę przyłącza mieli do 12 miesięcy :D

Co prawda jest tutaj istniejące przyłącze, zabezpieczeń też nie wymieniają - bo moc przyłączeniowa się nie zmienia, maks. moc jaką można przyłączyć to moc odbiorcza.

Za licznikiem każdy w domu ma mała rozdzielnicę z ESami, w starszych budynkach będą to topiki - trochę gorzej.

Falownik za głównym esem powinien mieć swoje zabezpieczenie zgodne z instrukcją. Trzeba je dołożyć w skrzynce - okablować i potrzebne jest miejsce na 1 moduł (lub 3 jak 3-fazowy). Od tego pociągnąc do falownika odpowiedni przewód, także wcale nie takie hopsiup ;-) po to są uprawnienia właśnie.
    jurkuc
    Poziom 27  
    Do montażu licznika wyprodukowanej energii brutto zmusza ich obowiązek prowadzenia statystyk oraz sprawozdań do URE w zakresie podłączonej mocy OZE oraz wyprodukowanej przez nie ilości energii.
    kitolcio
    Poziom 17  
    pv1 napisał:
    Jako ,że będą to liczniki inteligentne główny będzie miał GSM a drugi musi być z nim połączony przewodem(RS 485)

Nie wiem gdzie wyczytałeś że ma to być licznik inteligentny, we wprowadzonym "małym trójpaku" jest mowa tylko o urządzeniu pomiarowo-rozliczeniowym..
    Jakoś nie bardzo zgadza się to co piszesz, bo trzeba będzie dostarczać raporty kwartalne z wyprodukowanej energii do ZE, który będzie dalej przesyłał zbiorcze raporty do URE więc jakoś nie widać w tym roli liczników inteligentnych, bo wtedy ZE nie potrzebowałby żadnych raportów od nas.
  • Relpol
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Liczniki jakie są potrzebne to liczniki dwukierunkowe. Uzgadnialiśmy licznik z Enea na przyłączu i daliśmy licznik firmy Pozyton model EQM. Do tego moduł gsm gTQM.
    putas
    CzystyZYSK napisał:
    Liczniki jakie są potrzebne to liczniki dwukierunkowe.
    Ale te uzgodnienia co robiliście to już po wejściu Ustawy, czy na starych warunkach?
    kitolcio
    Poziom 17  
    CzystyZYSK napisał:
    Uzgadnialiśmy licznik z Enea na przyłączu i daliśmy licznik firmy Pozyton

Możliwe, że Enea ma takie wymaganie, moje wiadomości dotyczą sieci Tauron.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    putas napisał:
    CzystyZYSK napisał:
    Liczniki jakie są potrzebne to liczniki dwukierunkowe.
    Ale te uzgodnienia co robiliście to już po wejściu Ustawy, czy na starych warunkach?

Po wejściu ustawy, ale my mamy wydane warunki jeszcze według starych zasad i jest nowe przyłącze - nie jesteśmy odbiorcą tam w ogóle, tylko 2 kW potrzeb własnych.
    pv1
    Poziom 15  
    kitolcio napisał:
    akoś nie bardzo zgadza się to co piszesz, bo trzeba będzie dostarczać raporty kwartalne z wyprodukowanej energii do ZE, który będzie dalej przesyłał zbiorcze raporty do URE więc jakoś nie widać w tym roli liczników inteligentnych, bo wtedy ZE nie potrzebowałby żadnych raportów od nas.

Opierałem swoją wypowiedz o doświadczenia przed wejściem "małego trójpaku" ale jeżeli tak będzie jak piszesz z tymi raportami to być może będą to liczniki bez zdalnego odczytu.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Widzę lipa - to samo, nr certyfikatu wydanego przez UDT.

Ja zwróciłem się z prośbą o wydanie certyfikatu, to napisali, że nie mają jeszcze wzoru i nie mogą wydać :-(

B E Z S E N S U
    Wiktor813
    Poziom 16  
    Wychodzi na to, że trzeba mieć certyfikat których nie wydaje UDT i sprawa się sama rozwiązuje, niby ustawa jest ale niewykonalna. Ciekawy jest też ten zapis: „Osoba wykonująca mikroinstalację, powinna zaprojektować i wykonać daną instalację w taki sposób, aby zapewnić możliwość pozyskiwania danych o ilości energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji” – czyli wiadomo kto ma zamontować licznik do pomiaru zielonej energii wyprodukowanej w mikroinstalacji. Znając życie to koszt zainstalowania takiego układu pomiarowego spadnie na prosumenta. Zapomnieli tyko napisać na początku „to dla Ciebie prosumencie żeby Ci się przypadkiem nie zachciało takich instalacji…..”
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No ciężko. Z tego co wiem po prostu muszą być dwa liczniki:

- jeden przy samym przyłączu - mierzy ile pobrane i oddane do sieci.

- drugi na wyjściu z falowników - mierzy ile wyprodukowano energii zielonej - Dla celów pomiaru URE

Ten na przyłączu wymieni energetyka, a ten drugi chyba wychodzi na to, że finansuje prosument ;-(

Licznik + moduł gsm to koszt 2900 pln netto - a za tą cene można mieć już prawie 1 kWp on gridowej instalacji pod klucz :/
    putas
    CzystyZYSK napisał:
    Licznik + moduł gsm to koszt 2900 pln netto - a za tą cene można mieć już prawie 1 kWp on gridowej instalacji pod klucz :/

No dobra, ale gdzie jest powiedziane, że ten licznik to ma być taki wypasiony?
    A czy nie może być "zwykły" tarczowy, oczywiście legalizowany i zaplombowany - przecież taki licznik kosztuje kilkadziesiąt złotych.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No sam o tym myślałem.. ale licznik musi być dwukierunkowy - bo URE chce znać dokładnie ilość energii wyprodukowanej... zwykła tarcza, która kręci się w dwie strony będzie zakłamywać - w przypadku standby falownika będzie on pobierał i odpowiednio pomniejszał produkcję - groszowe sprawy no ale...
    putas
    No dobra, ale większość tarczowych przecież się nie cofa przy wstecznym przepływie. Więc wskazania będą tylko na "+".
    jurkuc
    Poziom 27  
    Licznik wyprodukowanej energii brutto instalowany za inwerterem montowany jest na koszt operatora systemu. Prosument musi tylko przewidzieć miejsce do jego montażu.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    putas napisał:
    No dobra, ale większość tarczowych przecież się nie cofa przy wstecznym przepływie. Więc wskazania będą tylko na "+".

Te najstarsze się cofają - muszą być bez blokady ruchu wstecznego ;-) mam taki bo mamy na planszy z targów - do demonstracji mikroinwertera 240 W, 1 moduł + falownik mikro + siec = najmniejsza instalacja ongrid ;-)

kręci się w dwie strony aż miło eheh

ale to nie przejdzie teraz tylko elektroniczne. Z tego co napisał jurkuc to niby energetyka za to płaci - ale czemu pisaliby, że system ma dostarczać info o energii? i jak ma dostarczać i gdzie?
    putas
    Dostarczać info nie jest jednoznaczne z dostarczać automatycznie, zdalnie. Dostarczać można też rozumieć moim zdaniem, że ma się dać odczytać i komuś tam podać, lub że ktoś tam ma sobie przyjść i odczytać.
    Wiktor813
    Poziom 16  
    Inwertery też posiadają pomiar wyprodukowanej energii. Mój taki posiada liczy energię wyprodukowana w danym dniu i całkowitą od pierwszego uruchomienia inwertera. Pomiar jest z dwoma miejscami po przecinku może do celów statystycznych wystarczy.
    pv1
    Poziom 15  
    CzystyZYSK napisał:

Nie koniecznie bo wystarczy by jeden miał GSM a drugi był tej samej firmy z modułem RS485 oba połączone przewodem ale nawet ten bez GSM kosztuje około 2500tyś( Landis+Gyr).Z tymi licznikami to nie do końca chyba takie proste bo zakład sugeruje zazwyczaj taki do którego mają oprogramowanie w przeciwnym razie dochodzi koszt oprogramowania.
    eclipse99
    Poziom 11  
    Właśnie ściągnąłem nowy wniosek przyłączenia mikroinstalacji wydany prze PGE.

Zastanawia mnie w nim podanie informacji o danym certyfikacie dla różnych typów instalacji:
    "Informuje, e posiadam uprawnienia do wykonania mikroinstalacji:
    - certyfikat nr ………………… z dnia ……………….., wydany w zakresie instalowania: kotłów i
    pieców na biomase, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła,
    płytkich systemów geotermalnych*,
    - uprawnienia budowlane nr …………………., wane do dnia …………………, zaswiadczenie
    kwalifikacyjne nr ……………………. w przypadku innych mikroinstalacji ni powyzej*".

Skoro zgłoszenie dotyczy PV, to dlaczego zamieszczają inne typy instalacji?
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No bo tak jest w nowelizacji... na takie dziedziny są podzielone ;-)

może się zabezpieczają, że w razie jakby ktoś wpisał certyfikat z biomasy to żeby też nie mógł instalować pv haha :D
    kitolcio
    Poziom 17  
    Koledzy okazuje się, że wymaganie certyfikacji instalatorów przez ZE jest bezprawne!!
    Cytat:
    ...w świetle obecnie obowiązujących przepisów wymaganie przez operatorów systemów dystrybucyjnych budowy lub potwierdzania parametrów technicznych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii przez certyfikowanego instalatora jest całkowicie nieuprawnione!

Całość artykułu: Link
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Ciekawy artykuł.... ale Enea też ma swoich prawników i raczej przestudiowali to... może zmienią zdanie kto wie.

Jedyne co wiem to jak z nimi rozmawialiśmy, mówili że nie są do końca pewni czy wypłacać 80% stawki za energię czy 100%. Boją się później wstecznych kar i ew. procesów. Bo prawnicy nad tym siedzą i sami nie są do końca pewni ;-) takie to w Polsce prawo...
    kitolcio
    Poziom 17  
    Na chwilę obecną nie ma przepisów wykonawczych do "małego trójpaku", a jeśli ich brak to obowiązuję przepisy wcześniejsze!
    Czyli na dzień dzisiejszy brak obowiązku montażu instalacji przez osobę z certyfikatem!
    Enea przygotowała warunki do wytycznych zawartych w "ustawie", ale jest to obowiązujące dopiero po wydaniu przepisów wykonawczych.
    Tak ja to rozumiem, jeśli jestem w błędzie proszę mnie poprawić.

Dla mnie cały tzw. "mały trójpak" to jeden wielki "Gniot" bez szczegółowych rozwiązań przygotowany i wdrożony tylko i wyłącznie aby zamknąć usta UE!
    Przy okazji rozwiązując mało istotne problemy, ale i tak nie do końca w jasny sposób.
    jurkuc
    Poziom 27  
    Uzyskanie certyfikatu instalatora jest nieobowiązkowe. O takowy certyfikat można będzie wystąpić do UDT po wprowadzeniu przepisów wykonawczych do Ustawy. Natomiast oświadczenie o prawidłowo wykonanej instalacji może złożyć osoba posiadająca aktualne uprawnienia energetyczne "E" lub "D" w zakresie:

pkt 1 urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia.