Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki przyłącza mikro inst. OZE do sieci po wejściu "małego trójpaku"

kitolcio 22 Kwi 2014 20:21 92073 506
  • #361 22 Kwi 2014 20:21
    Bobyx1968
    Poziom 16  

No to panowie tematem powinien zająć się URE, gdyż operator pobiera podwójną opłatę za tą samą czynność. Pobierają opłatę za przesył wyprodukowanej przez was energii od was jako producentów oraz od klienta finalnego, do którego ta energia trafiła. Mam nadzieję, że zwrócicie się do URE z zapytaniem co do tej kwestii.
    Z treści przytoczonego przeze mnie artykułu projektu ustawy wynika, że rozliczenie odbywa się na podstawie umowy. Każda umowa powinna mieć określone warunki. I jak znam życie to w waszych umowach jest zapisany sposób rozliczania za energię taki, jaki obecnie stosują. Lecz powtarzam - jest to błędna interpretacja zapisu ustawy i ja bym się odwoływał od takiego sposobu naliczania.

• Megger
  • #362 22 Kwi 2014 20:24
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

rwxw napisał:
    Myślał ktoś z was może nad akumulatorami z hybrydy ?

Tylko gdzie je znaleźć w rozsądnej cenie?

• Megger
  • #363 22 Kwi 2014 20:32
    kitolcio
    Poziom 17  

putas napisał:
    Czyli
    - wyślesz 10kWh
    - pobierzesz 10kWh
    - za prąd nic nie płacisz
    - płacisz 10kWh * wszystkie opłaty przesyłowe itp.

Niewiele to zmienia, bo nadal więcej płacisz za energię pobraną niż za wysłaną i koszt instalacji nie bilansuje się nigdy!
    Przykładowo instalacja 1KWp wyprodukuje w ciągu roku około 1 MWh (przy sprzyjającej pogodzie) z tego bez żadnych sterowników bezpośrednio jesteś w stanie zużyć około 40%, czyli jesteś na plus około 250 zł, natomiast za energię jaką wysłałeś(którą odbierzesz np. w nocy) musisz zapłacić około 190 zł (koszty przesyłu itp.)
    Z tego prostego wyliczenia masz zysk brutto około 60 zł, dodając do tego wspomniane 250 zł cała instalacja bilansuje się po około 25 latach...
    Bardzo optymistycznie zakładając że nie będzie żadnej awarii w instalacji Twoje pieniądze zostają zamrożone i nigdy nie zostają zbilansowane.
    Zapomniałem jeszcze, że musisz zapłacić podatek od tej energii i jeśli instalacja jest na gruncie, to zajmuje miejsce na działce... za które płacisz podatek...

• #364 22 Kwi 2014 20:33
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Pakiet baterii OPzV - 400 Ah 2V sztuka, zebrać 12 sztuk na 24V i mamy dobry bank. Cena jakieś 9-10k netto. Baterie praktycznie niezniszczalne ;-)

• #365 22 Kwi 2014 21:24
    rwxw
    Poziom 22  

putas napisał:
    Tylko gdzie je znaleźć w rozsądnej cenie?

Jak to gdzie? na szrotach ;-) Są też na alledrogo.

Dodano po 7 [minuty]:

kitolcio napisał:
    natomiast za energię jaką wysłałeś(którą odbierzesz np. w nocy) musisz zapłacić około 190 zł (koszty przesyłu itp.)

U mnie w poza szczytem przesył kosztuje tylko 0,0652 zł/kWh, więc go prawie nie ma. w szczycie jest 0,3347 zł/kWh​​ przesyłu, to już gorzej.

• #366 22 Kwi 2014 21:26
    kitolcio
    Poziom 17  

To racja, ale pisałem o rozliczeniu jedno taryfowym, czyli najpopularniejszym.

• #367 22 Kwi 2014 21:29
    rwxw
    Poziom 22  

Ale można to zmienić, tym bardziej skoro mamy własny prąd w szczycie.

• #368 22 Kwi 2014 21:39
    kriss032
    Poziom 20  

Odczyt mojego czterokwandantowego licznika założonego przez RWE

Liczydło 1..... kWh poboru energii od ZE w dzień stoi
    Liczydło 2..... kWh chyba moja produkcja pomniejszona o zużycie liczy idzie do przodu
    Liczydło 3..... energia oddana kwarch na fazie falownika -chyba moja produkcja pomniejszona o zużycie idzie do przodu
    Jeszcze są inne liczydła o których nie piszę nie wiem do czego służą

to chyba jest bilansowanie ? może ktoś to wyjaśni ?

• #369 23 Kwi 2014 17:41
    kriss032
    Poziom 20  

Chciałem wkleić na swoją stronę www link do storny pvmonitor.pl kod html do wklejenia nie działa, może ktoś to poprawi

• #371 24 Kwi 2014 10:38
    putas

kriss032 napisał:
    Chciałem wkleić na swoją stronę www link do storny pvmonitor.pl kod html do wklejenia nie działa, może ktoś to poprawi

jak nie działa jak działa
    Sprawdź czy w trakcie kopiowanie nie wstawiły się krzaczki, czasem tak się robi
    <iframe src ="http://pvmonitor.pl/baner.php" width="280" height="200" frameborder=0>

prawidłowo jest tak
    <iframe src ="http://pvmonitor.pl/baner.php" width="280" height="200" frameborder=0>

• Megger
  • #372 28 Kwi 2014 13:31
    Leon444
    Poziom 16  

Witam
    Mam pytanie jak to jest z tym tłumaczeniem kart katalogowych producenta i paneli i falownika, bo żądają tego ode mnie w języku Polskim.... ktoś tłumaczył, czy może uda się przepchnąć karty w języku angielskim???

• #373 28 Kwi 2014 15:19
    putas

Muszą być po polsku.
    Chyba tego nie przeskoczysz.

• #374 28 Kwi 2014 16:04
    kitolcio
    Poziom 17  

Wygląda na to, że "co kraj to obyczaj" w Tauronie nie potrzebowali tłumaczeń.
    Teraz możliwe, że coś się zmieniło żeby utrudnić (zniechęcić) do zgłaszania przyłączeń.

• #375 28 Kwi 2014 21:12
    kriss032
    Poziom 20  

Do RWE dostarczyłem tylko certyfikat UE falownika w języku angielskim, kart katalogowych oraz dokumentacji paneli nie żądano. Podpisałem jedynie oświadczenie że falownik synchronizuje się z siecią 230 V 50 Hz, i sinusoida jest zgodna z sinusoidą ZE
    Takie zabezpieczenie z ich strony by ktoś nie wetknął im w sieć inwentera z prostokątną sinusoidą etc.
    W sumie dla ZE ważne jest by prąd wprowadzony do sieci był zsynchronizowany z siecią i nie śmiecił

• #376 04 Maj 2014 23:31
    kriss032
    Poziom 20  

W temacie warunki przyłącz przerobione jest chyba wszystko.Chyba nie ma sensu zaczynania nowego tematu pod tytułem walka z cieniem na panelach a to ważna Informacje dla początkujących w PV

Moja instalacja
    Falownik 5 kW
    8 paneli PV 230 wat
    7 paneli PV 130 wat
    4 panele 2000 wat do grzania ciepłej wody
    Wiatrak 500 wat

W moim wypadku była to trudna walka w pierwszym starciu poszły pod piłę krzaki.
    W zimę na dachu budynku zamontowałem 6 paneli po 130 wat połączone po dwa szeregowo i dalej równolegle sekcje zabezpieczono szeregowo diodami, było dobrze nawet bardo dobrze bez cieni ponieważ słońce było bardzo nisko, falownik miał niskie napięcie 36 V po stronie PV, z nadejściem wiosny pojawiły się cienie od kukawki na budynku było to do przyjęcia bo cienie były tylko ok 1 godziny, około południa, nie pracowała jedna sekcja panelu (połówka) 130 wat czyli 60 wat to się gumką zetrze
    Przy rozbudowie instalacji wymieniłem falownik na wysoko napięciowy o mocy 5 kW start od 100 V w takiej sytuacji panele trzeba było połączyć szeregowo 6 x 18 V = 108 V , 6 x 130 wat = 780 wat zasada w tym połączeniu jest taka : maksymalna moc to moc najsłabszego ogniwa w szeregu w samo południe gdy cień padł na najsłabsze ogniwo na jeden panel w zestawie prąd spadał do 1,5 A totalna katastrofa

W wyniku takiej sytuacji przeniosłem panele na balkon gdzie nie ma cienia po pomiarach prąd wzrósł do 7 A w godzinach południowych jest O.K
    Zostały mi jeszcze cienie od masztu i odciągów wiatraka tracę na tym ok 1 A w drugiej sekcji 8 x 230 wat
    Nie wiem czy zarobiłem na tym bo do marca w dni słoneczne od strony południowej nie ogrzewam budynku. Są tam cztery okna w tym jedno balkonowe ściana południowa posiada wykusz gdzie dwa okna pod kątem 30'' względem południa czyli nasłonecznienie max nawet podłoga i meble się nagrzewają akumulują ciepło, koło drzwi balkonowych stoi stary grzejnik panelowy pomalowany na czarno w południe jest gorący i grzeje, w ciągu słonecznego dnia temperatura w południowej części domu osiąga 24 stopnie ogrzewanie CO włącza się po godzinie 20 w kilowatach trudno policzyć na pewno więcej ja 3 kW i za darmo
    Grzanie prądem z panel to utopia
    Zapytacie co będzie latem ? ugotujesz się ? otóż nie, okap dachowy jest tak zaprojektowany że latem na ścianę południową rzuca cień i jest chłodno. Dodam jeszcze że cały budynek łącznie ze stropami zbudowany jest ze styropianu
    Nasuwa się dylemat ile stracę na bezpośrednim ogrzewaniu budynku słońcem w wyniku postawienia paneli PV na balkonie i zacienieniem części ściany południowej przez panele
    No panele można przenieść ściany nie

• #377 12 Maj 2014 18:34
    globalinfo
    Poziom 13  

U mnie zaczynają się schody.

Napisałem do PGE dystrybucja e-mail z zapytaniem co muszę zrobić aby mógł legalnie oddawać nadwyżki z PV do sieci elektroenergetycznej.
    Poniżej odpowiedź:

Cytat:
    W omawianym przypadku zastosowanie ma procedura przyłączenia na podstawie zgłoszenia.

Przyłączenie mikroinstalacji na podstawie zgłoszenia (art. 7 ust. 8d4 PE)
    Procedura ma zastosowanie do podmiotów spełniających łącznie następujące warunki:
    - przyłączenie dotyczy mikroinstalacji należącej do przyłączonego odbiorcy końcowego,
    - zainstalowana moc mikroinstalacji, która ma zostać przyłączona nie jest większa niż istniejąca
    moc przyłączeniowa określona dla tego odbiorcy końcowego.

Procedura:
    1. Wykonanie mikroinstalacji we własnym zakresie przez podmiot przyłączany.

Mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa życia i zdrowia, a także
    niezawodności funkcjonowania sieci elektroenergetycznej oraz odpowiedniej jakości
    montażu, wymagane jest, aby instalowanie mikroinstalacji wykonane było przez instalatora
    posiadającego kwalifikacje do wykonania mikroinstalacji.

2. Zgłoszenie wykonanej instalacji do Rejonu Energetycznego PGE Dystrybucja S.A. celem przyłączenia.

Wzór zgłoszenia oraz załącznik C do zgłoszenia przesyłam w załączniku.

3. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

PGE Dystrybucja S.A. potwierdza przyjęcie zgłoszenia w terminie 30 dni od otrzymania
    kompletnego zgłoszenia. W potwierdzeniu zgłoszenia wskazywany jest przewidywany termin
    przyłączenia. Ustalenie terminu następuje z uwzględnieniem warunków sieciowych oraz
    możliwości wykonania prac przyłączeniowych.
    W przypadku braków w zgłoszeniu PGE Dystrybucja S.A. występuje o uzupełnienie zgłoszenia do właściciela mikroinstalacji.

4. Zainstalowanie przez PGE Dystrybucja S.A. odpowiedniego układu pomiarowo-rozliczeniowego.
    Za przyłączenie mikroinstalacji nie pobiera się opłaty za przyłączenie do sieci.

5. Zawarcie umowy regulującej kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej
    wytwarzanej w mikroinstalacji.

Przyznam się, że wymagania duże. :cry:
    Bardzo mnie zastanawia pkt1 - w zgłoszeniu jest oświadczenie instalatora.
    Czy koniecznie musi on posiadać certyfikat i uprawnienia budowlane?
    Czy nie wystarcza uprawnienia SEP do 1kV? :?:

• #378 12 Maj 2014 20:02
    delir203
    Poziom 12  

Ja gdy składałem do PGE wystarczyło oświadczenie elektryka z uprawnieniami SEP do 1 kW To zależy od nich czy będą chcieli ci utrudnić przyłączenie . Po prostu złóż zgłoszenie i czekaj na odpowiedź .

• #379 12 Maj 2014 20:42
    globalinfo
    Poziom 13  

Czy to jest pewne?
    Nie mam czasu chodzić poprawiać i prosić się.
    Też myślę że wystarczy SEP.

Jeszcze jedno pytanie jaki ten plan zabudowy składaliście?
    Czy wystarczy schemat ideowy - zestaw rozdzielczo-pomiarowy i tablica rozdzielcza.
    Proszę o przykład.

• #380 13 Maj 2014 07:57
    nowex
    Poziom 16  

ja w PGE Łódź Misato musiałem załączyć mapkę sytuacyjną z naszkicowanym przyłączem, fragment schematu instalacji wewnętrznej domu z doszkicowanym połączeniem inwertera ze skrzynką bezpiecznikową i musiało być podpisane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi projektowymi elektrycznymi, moje uprawnienia SEP bez ograniczeń napięcia wystarczyły tylko do tego, że mogłem się podpisać jako wykonawca

• #381 21 Maj 2014 18:44
    kriss032
    Poziom 20  

W RWE jest tak :

1. wymagany jest stempelek elektryka SEP do 1kV dotyczy to montażu instalacji, druk do narysowania schematu dostałem w RWE

2. Wymagany jest stempelek projektanta z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych na schemacie, dotyczy to tzw. uzgodnień

U innych dostawców może być inaczej

Na stronie RWE masz do pobrania wszystkie druki dotyczące domowych mikroinstalacj

• #382 21 Maj 2014 20:52
    nowex
    Poziom 16  

kriss032 napisał:
    W RWE jest tak :

1. wymagany jest stempelek elektryka SEP do 1kV dotyczy to montażu instalacji, druk do narysowania schematu dostałem w RWE

2. Wymagany jest stempelek projektanta z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych na schemacie, dotyczy to tzw. uzgodnień

U innych dostawców może być inaczej

Na stronie RWE masz do pobrania wszystkie druki dotyczące domowych mikroinstalacj

U mnie w PGE Łódź Miasto było dokładnie tak samo

• #383 25 Maj 2014 10:32
    kriss032
    Poziom 20  

Na moim wykresie na stronie pvmonitor jest przekłamanie zamiast kilowatów wyświetlają się waty jak to poprawnie zkonfigurować ? wpisałem parametr 1000 i stop

• #384 25 Maj 2014 12:17
    putas

kriss032 napisał:
    Na moim wykresie na stronie pvmonitor jest przekłamanie zamiast kilowatów wyświetlają się waty jak to poprawnie zkonfigurować ? wpisałem parametr 1000 i stop

W takich sprawach trzeba pisać do mnie, względnie do kol. NOWEX.
    Już poprawiłem i powinno być OK.

• #386 28 Maj 2014 21:11
    kriss032
    Poziom 20  

Rozmawiałem z Polskim producentem falowników cena ma być konkurencyjna, zasady sprzedaży korzystne daje on sprzęt do testowania na dwa miesiące bez opłat po testach klient decyduje czy kupuje sprzęt lub zwraca namiary mogę podać na Priv
    Falownik są w różnych mocach, ten który oglądałem moc 3 kW jeden string po stronie PV, wmontowany serwer z zapisem danych i wyjściem na internet

• #387 29 Maj 2014 12:41
    982177
    Usunięty  
  • #388 30 Maj 2014 13:24
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Ma juz certyfikacje na to czy chce dac do testu na nielegalne podłączenia?

• #389 30 Maj 2014 13:49
    putas

MG wnosi poprawki do projektu ustawy o OZE

- Z opublikowanych dokumentów wynika, że resort gospodarki po sugestiach UOKiK uznał, że aukcyjny system wsparcia OZE nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej podtrzymując, że system zielonych certyfikatów nie stanowi pomocy publicznej. W związku z tym z projektu ustawy wykreślony został wymóg uzyskania decyzji Komisji Europejskiej jako warunek wejścia w życie nowego systemu wsparcia OZE i data jego wejścia w życie została ustalona na 1 stycznia 2016 roku - wnp.pl cytuje Kamila Jankielewicza, radcę prawnego w kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich.

Cały tekst

• #390 30 Maj 2014 13:51
    982177
    Usunięty  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo