Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki przyłącza mikro inst. OZE do sieci po wejściu "małego trójpaku"

kitolcio 10 Wrz 2013 16:31 95709 506
  • #1 10 Wrz 2013 16:31
    kitolcio
    Poziom 17  

Z racji jutrzejszego wejścia w życie poprawki energetycznej tzw. "mały trójpak"
    pytanie na jakich zasadach można przyłączyć się do sieci mając już umowę z ZE na dostawę prądu?
    Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?
    Będąc dziś w Tauronie usłyszałem nieoficjalnie że będzie się to odbywać na zasadzie powiadomienia, nie trzeba będzie uzyskiwać nowych warunków przyłączeniowych.
    Dokładnie taką samą wersję przekazał kol. @putas, też jako nieoficjalną w innym wątku.
    Czy ktoś ma wiedzę, jak to będzie wyglądać oficjalnie u poszczególnych dystrybutorów/operatorów?
    Trochę to dziwne, bo dzień przed wejściem w życie nie ma oficjalnych wytycznych.

0 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 10 Wrz 2013 23:06
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

kitolcio napisał:
    Trochę to dziwne, bo dzień przed wejściem w życie nie ma oficjalnych wytycznych.

W Polsce żyjemy, co się dziwisz?...

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 11 Wrz 2013 08:46
    lukaz
    Poziom 13  

Był u mnie inkasent z elektrowni pytam o OZE a on rozkłada ręce? , na stronie zakładu energetycznego nic niema .
    Chodzić do ZE i dzwonić nie ma sensu bo jak mi powiedział szef jak pracowałem jako elektryk , że petentów to oni mają gdzieś i robią wszystko żeby mu się odechciało do nich przyłazić chyba że to ich człowiek to co innego.
    Chciałbym w końcu w móc wymienić licznik na dwukierunkowy jak będzie taka możliwość bo obecny dolicza mi nadwyżkę prądu do rachunku niewiele bo około 90 W lub do 20s - 500W mocy podczas przełączania się grzałek w dwóch stopniach + wyłączone w zależności od mocy .
    Denerwuje mnie to jak widzę , że licznik wskazuje odwrotny przepływ i jeszcze na moją niekorzyść
    No i oczywiście instalacja mogła by być w końcu w pełni legalna.
    Akumulatorów by zgromadzić 3KWh energii nie zamierzam montować by wykorzystać może 1,5KWh bo reszta i tak pójdzie na straty a jeszcze elektrownie wiatrową niedługo uruchomię.

0
  • #4 11 Wrz 2013 09:55
    prose
    Poziom 33  

Też czekam i nic nie wiadomo .Ale na dniach będę wiedział coś więcej to napisz wiem tylko że w tauronie wnioski są bo kolega pobrał

0
  • #5 11 Wrz 2013 13:22
    putas

Dzwoniłem dziś do Enei. Spychologia ogólne, chyba 5 kolejnych numerów podali. Aż ku mojemu zdziwieniu jeden gość podjął rozmowę na temat zgłoszenia. Ogólnie podsumować można tak:
    - nie mają wewnętrznych procedur
    - nie mają żadnych druczków do zgłoszenia
    ale przy zgłoszeniu, nawet dziś
    - trzeba napisać zgłoszenie podłączenia instalacji - ma zawierać informacje wymienione w nowej ustawie
    - oni w terminie max 30 dni wymienią licznik.
    Tyle wiedzą na dziś.

0
  • #6 12 Wrz 2013 08:22
    lukaz
    Poziom 13  

Poczytałem i mam mętlik w głowie .
    Czy wystarczy wymienić w domu licznik na dwukierunkowy i pobierać za ok 60 groszy a oddawać za kilkanaście co mi jeszcze pasuje .
    Lub czy dodatkowy licznik mierzący prąd z inwertera ON-GRID do elektrowni po kilkanaście groszy , po czym własną energię odkupuje za dopłatą ponad 40 groszy co by było totalnym absurdem ale obawiam się , że tak w tym kraju jest a zielone certyfikaty i większe OZE mają na koszt postumentów i dodatkowa kaska jak manna z nieba .
    Jest ktoś w stanie napisać jak to z tymi licznikami i wyliczeniami ma być ?

0
  • #7 12 Wrz 2013 09:18
    putas

Dostajesz licznik, który osobno liczy to co wziąłeś od nich i osobno to co oddałeś im.
    Ale swój inwerter wpinasz w domu już za licznikiem (patrząc od strony ZE). Czyli inwerter pompuje prąd w instalację w domu. Urządzenia domowe biorą ten prąd (najpierw z inwertera, a jak jest za mało to dociągają z ZE). Czyli najpierw zużywasz swój prąd. Jak w danym momencie inwerter produkuje więcej niż bierze dom, wtedy przez ten dwukierunkowy licznik jest liczona ilość prądu oddanego do ZE.
    Czyli niestety kabel krajowy nie jest jak bufor do którego możemy oddać nadwyżkę i potem ja za darmo odebrać.
    To znaczy możemy, ale nadwyżkę jak mamy to oddamy za jakieś 0,16-0,18/kWh, jak mam zabraknie to kupimy normalnie za jakieś 0,70/kWh

0
  • #8 13 Wrz 2013 21:11
    kitolcio
    Poziom 17  

Gotowy wniosek dla klientów Energa-Operator SA: Link

Edit: literówka

0
  • #9 14 Wrz 2013 12:37
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Widzę że na zgłoszeniu jest instalator - który musi posiadać certyfikat. Poczytałem tą nowelizację i jest to dokładnie opisane. Ale nie mogę znaleźć nic o okresie przejściowym - czy na tą chwilę też jest już potrzebny certyfikat?

0
  • #10 14 Wrz 2013 17:51
    tomleszno
    Poziom 19  

To znaczy że mając odpowiednie uprawnienia SEP mogę podłączyć generator na gaz ziemny a na biogaz już nie?

0
  • #11 16 Wrz 2013 07:32
    pv1
    Poziom 15  

CzystyZYSK napisał:
    Widzę że na zgłoszeniu jest instalator - który musi posiadać certyfikat. Poczytałem tą nowelizację i jest to dokładnie opisane. Ale nie mogę znaleźć nic o okresie przejściowym - czy na tą chwilę też jest już potrzebny certyfikat?

Cytat z tej strony:http://www.administrator24.info/artykul/id3603,obowiazkowe-certyfikaty-dla-instalatorow-kolektorow-slonecznych
    Przepisy przejściowe
    Ministerstwo Gospodarki zdaje sobie sprawę, że do 1 stycznia 2013 r. nie uda się przeprowadzić żadnego kursu dla instalatorów, ponieważ system szkolenia nie jest jeszcze gotowy. Dlatego w przejściowym okresie - do momentu pojawienia się na rynku pierwszych, certyfikowanych instalatorów - projektodawca zakłada umożliwienie wykonywania mikro- i małych instalacji OZE osobom, które w terminie trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy uzyskały świadectwa ukończenia co najmniej dwusemestralnych studiów podyplomowych związanych z konkretnym rodzajem instalacji.
    Zobacz: NFOŚiGW zwiększa o 50 proc. dopłaty do kolektorów słonecznych
    Osoby posiadające dokument wydany w ramach istniejących systemów certyfikacji lub równoważnych systemów kwalifikowania, dotyczących instalowania danego rodzaju małych instalacji i mikroinstalacji będą uważane za posiadaczy tymczasowego certyfikatu.
    Czytaj też: GUNB rozwiewa wątpliwości w kwestii pozwoleń na budowę lub dokonywania zgłoszeń na montaż ogniw fotowoltaicznych
    Tymczasowe dokumenty wygasną z dniem upływu ich ważności, ale nie później niż w terminie trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy.
    Ponadto, w ciągu 3 lat od daty wejścia w życie ustawy, za równorzędne z uzyskaniem certyfikatu będzie uznawane ukończenie szkolenia u producenta danego rodzaju instalacji potwierdzonego zaświadczeniem - jeśli program dotyczył minimum zagadnień związanych z projektowaniem, montażem i konserwacją danej technologii O

Dodano po 3 [minuty]:

Na stronie UDT nie znalazłem nic na temat certyfikowania instalatorów OZE.

0
  • #12 16 Wrz 2013 08:57
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

To co piszesz dotyczyło tego starego projektu ustawy o OZE. Tego, który nie wszedł na razie. Teraz wszedł mały trókpak - proszę zapoznać się z treścią. Tam nie ma nic na temat okresu przejściowego niestety.

UDT pewnie nic nie wie bo nie są gotowi na ten mały trójpak tak jak i energetyka. ;-)

w treści uchwały od Rozdziału 3b się zaczyna.. art 20h.

0
  • #13 16 Wrz 2013 09:40
    tomleszno
    Poziom 19  

UDT - a co ma do tego Urząd Dozoru Technicznego - oni są raczej od dźwigów, suwnic, kotłów, zbiorników ciśnieniowych itp. Od tego jest raczej SEP - Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Oni jak do tej pory wydawali wszelkie świadectwa kwalifikacji dla elektryków (montaż, eksploatacja, dozór urządzeń elektrycznych)

0
  • #14 16 Wrz 2013 10:05
    retrofood
    Moderator

tomleszno napisał:
    UDT - a co ma do tego Urząd Dozoru Technicznego - oni są raczej od dźwigów, suwnic, kotłów, zbiorników ciśnieniowych itp. Od tego jest raczej SEP - Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Oni jak do tej pory wydawali wszelkie świadectwa kwalifikacji dla elektryków (montaż, eksploatacja, dozór urządzeń elektrycznych)

Może nie pisz bzdur, dobrze? Zaświadczenia kwalifikacyjne wydają Komisje Egzaminacyjne, powołane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
    A SEP jest jednym z branżowych stowarzyszeń elektryków, organizacją społeczną i dobrowolną.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663449.html
    Porównaj Art 54 prawa energetycznego.

0
  • #15 16 Wrz 2013 10:17
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Cytuję nowelizację:

"Art. 20h. 1. Osoba dokonująca instalacji mikroinstalacji lub małych instalacji, zwana dalej „instalatorem”, może
    wystąpić z pisemnym wnioskiem do Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej „Prezesem UDT”, o wydanie
    certyfikatu."

Egzaminy:

"Art. 20i. 1. Egzamin dla instalatorów ubiegających się o wydanie certyfikatu przeprowadza się co najmniej dwa
    razy w ciągu roku. Informację o terminie i miejscu egzaminu Prezes UDT ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej
    Urzędu Dozoru Technicznego, co najmniej na trzydzieści dni przed planowanym terminem egzaminu.
    2. Komisję Egzaminacyjną, zwaną dalej „Komisją”, przeprowadzającą egzamin dla osób ubiegających się o wydanie
    certyfikatu uprawniającego do instalowania danego rodzaju odnawialnego źródła energii, powołuje Prezes UDT."

ale nie trzeba iść na egzamin jeżeli się spełnia pewne warunki:

"4. Instalator, który posiada:
    1) dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub
    2) dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wydany
    na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, lub
    3) dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lub w specjalności w zakresie odnawialnych źródeł energii,
    albo urządzeń i instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych
    lub elektrycznych wydany na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie
    wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.13))
    – może uzyskać certyfikat, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lit. a oraz w pkt 2."

0
  • #16 16 Wrz 2013 11:09
    retrofood
    Moderator

CzystyZYSK napisał:
    Cytuję nowelizację:

"Art. 20h. 1. Osoba dokonująca instalacji mikroinstalacji lub małych instalacji, zwana dalej „instalatorem”, może

Moja odpowiedź wyżej dotyczy, oczywiście, wydawania ogólnych zaświadczeń kwalifikacyjnych dla elektryków.
    Natomiast pełny tekst ustawy, z której pochodzi cytat, znajduje się tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663263.html

0
  • #17 16 Wrz 2013 11:37
    putas

retrofood napisał:
    Moja odpowiedź wyżej dotyczy, oczywiście, wydawania ogólnych zaświadczeń kwalifikacyjnych dla elektryków.

retrofood - czy my tu dyskutujemy ogólnie o elektrykach, czy o takich co mogą podpisać przyłączenie foto do sieci.

0
  • #18 16 Wrz 2013 11:58
    retrofood
    Moderator

putas napisał:
    retrofood napisał:

retrofood - czy my tu dyskutujemy ogólnie o elektrykach, czy o takich co mogą podpisać przyłączenie foto do sieci.

Odpowiadam Koledze tomleszno, czyżbyś tego nie zauważył? Gdybym tego nie zrobił, musiałbym jego post usunąć, gdyż zawiera nieprawdziwą informację.

A poza tym uprzedzam, że dość Twoich postów nie na temat.

0
  • #19 16 Wrz 2013 13:56
    tomleszno
    Poziom 19  

Spokojnie koledzy.
    Dziękuję kloledze CzystyZYSK który mi pomógł odpowiadając na nurtujące mnie pytanie

Cytat:

ale nie trzeba iść na egzamin jeżeli się spełnia pewne warunki:

"4. Instalator, który posiada:
    [...]

3) dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lub w specjalności w zakresie odnawialnych źródeł energii,
    albo urządzeń i instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych
    lub elektrycznych wydany na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie
    wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.13))
    – może uzyskać certyfikat, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lit. a oraz w pkt 2."

Cytat:

Putas a kto przyjedzie wpiąć twoją instalację do sieci - piekarz(bez obrazy dla zawodu)

retrofood
    Cytat:
    Może nie pisz bzdur, dobrze? Zaświadczenia kwalifikacyjne wydają Komisje Egzaminacyjne, powołane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
    A SEP jest jednym z branżowych stowarzyszeń elektryków, organizacją społeczną i dobrowolną.

mój błąd zerknąłem na świadectwo i tam pisze komisja kwalifikacyjna nr 100/xxx/xxx/xx/xx przy Stowarzyszeniu Polskich Energetyków

0
  • #20 16 Wrz 2013 14:33
    putas

tomleszno napisał:

Putas a kto przyjedzie wpiąć twoją instalację do sieci - piekarz(bez obrazy dla zawodu)

Oczywiście, że elektryk, ale taki co ma papiery do instalacji foto, a nie pierwszy z brzegu, bo mi to nic nie da od strony formalnej.
    Poza tym są inwertery zakończone normalną wtyczką do gniazdka - i to chyba samemu można wsadzić w gniazdko.
    Ale i tak będzie potrzebny papier od elektryka z uprawnieniami foto.
    Dobra panowie (a może i panie), szkoda naszego zdrowia i nerwów. I tak trzeba poczekać na to co będą wymyślać ZE przy zbieraniu naszych zgłoszeń.

0
  • Pomocny post
    #21 16 Wrz 2013 17:25
    Wiktor813
    Poziom 16  

Pojęcie „instalatora” jak i certyfikatu jest pojęciem dość szerokim mówi o tym Art. 20h. 2.
    Certyfikat jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez instalatora kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów odnawialnego źródła energii:
    1) kotłów i pieców na biomasę lub
    2) systemów fotowoltaicznych, lub
    3) słonecznych systemów grzewczych, lub
    4) pomp ciepła, lub
    5) płytkich systemów geotermalnych.

I dlatego cała ta zabawa w egzaminy i uprawnienia UDT.

Ta sama ustawa w Art. 20h. 1. mówi:
    Osoba dokonująca instalacji mikroinstalacji lub małych instalacji, zwana dalej „instalatorem”, może wystąpić z pisemnym wnioskiem do Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej „Prezesem UDT”, o wydanie certyfikatu.
    Proszę zwrócić na słowo może. Każdy prawnik zinterpretuje ,że może ale nie musi. Czyli mimo braku certyfikatu wcale nie powoduje to utraty prawa do instalowania odnawialnych źródeł.
    Na dzień dzisiejszy UDT nie planuje żadnych szkoleń i naturalnie brak jest osób które posiadają taki certyfikat. Ponad to UDT twierdzi ,że zwykłe uprawnienia SEP plus jakiś kurs z montażu OZE jest wystarczający. Jak zauważył putas coraz więcej inwerterów fotowoltanicznych (zwłaszcza małych mocy) posiada zwykłą wtyczkę sieciową 230V, i nie biorąc pod uwagę strony prądu stałego (a ZE ta strona nie interesuje) instalacja sprowadza się do włączenia tej wtyczki do zwykłego gniazdka domowego. Idąc tym tokiem myślenia to na podłączenie lampki nocnej do gniazdka też powinien być wymagany certyfikat (to żart oczywiście). Biorąc pod uwagę niechęć ZE do instalacji OZE pewnie trzeba się spodziewać odmów podłączenia mikroinstalacji do sieci ,ale nie ma się co przejmować wtedy kopia zgłoszenia i odmowy ZE do koperty i do Prezesa URE (a tak na marginesie to URE ma podobne zdanie jak UDT co do uprawnień ,nawet oni przy składaniu wniosku o Koncesję wymagają tylko oświadczenia). Myślę ,że uprawnienia SEP wystarczą a ZE nie będą robić problemów. Reasumując mamy ustawę i nie mamy nic typowa polska rzeczywistość.

0
  • #22 16 Wrz 2013 18:14
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

No tak.. ale należy też przytoczyć:

"Art. 20p. 1. Osoby będące obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz osoby będące
    obywate-
    lami innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej
    przysłu- guje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą instalować
    mikroinstalacje lub małe instalacje, jeżeli posiadają:

1) ważny certyfikat lub równoważny dokument wydany w tym państwie zgodnie z kryteriami określonymi
    w za- łączniku IV dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł
    odnawialnych i zgło- szą Prezesowi UDT zamiar rozpoczęcia instalacji mikroinstalacji i małej
    instalacji nie później niż 30 dni przed zamierzonym rozpoczęciem instalacji lub

2) certyfikat wydany na zasadach określonych w niniejszej ustawie.

2. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, powinno zawierać dane określone w art. 20j ust. 1, i
    stanowi podsta- wę wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 20zb ust. 1 pkt 1. Zgłoszenie powinno
    również zawierać oświadczenie wnioskującego, że certyfikat lub równoważny dokument wydany w innym
    państwie, jest ważny i może być stosowany
    w obrocie.
    "

Czyli można instalować jak masz certyfikat...

tutaj jest ta dyrektywa:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:pl:PDF

niestety w zał. IV na stronie 36 nie ma nic o szkoleniu SEP, a instalatorzy kolektorów i fotowoltaiki zostali wrzuceni do jednego worka... i do instalowania PV ich zdaniem potrzebna jest wiedza z zakresu hydrauliki i umiejętność cięcia rur miedzianych ;-))

0
  • #23 16 Wrz 2013 18:46
    Wiktor813
    Poziom 16  

I tu zgoda ale zauważ ,że cały ten przepis odnośnie instalatorów jest przyklejony do tego "małego trójpaku" ewidentnie po to aby uniknąć kar ze strony UE. Mały trójpak wygląda jak taka nieudolna sklejanka różnych paragrafów (bo przecież mało było czasu na solidne przygotowanie ustawy tylko trzy lata) wyjętych z dyrektyw UE i to powoduje w naszym kraju takie właśnie problemy interpretacyjne ,czy takie sytuacje ,że mamy ustawę a praktycznie niewykonalną. Ale Czysty ZYSK podsunąłeś niezły pomysł może znajdzie się jakaś firma z zagranicy i będzie "biła pieczątki" na naszych zgłoszeniach hihihi

0
  • #24 21 Wrz 2013 15:51
    kitolcio
    Poziom 17  

Czy ktoś otrzymał odpowiedź z ZE w sprawie przesłanego zgłoszenia o przyłączenie wiatraka, lub paneli?
    Ma ktoś wiadomości na temat terminów na odpowiedź?
    Czy ktoś może ma już podłączoną (legalnie) instalację?

0
  • #25 24 Wrz 2013 11:13
    kitolcio
    Poziom 17  

Coś jednak się dzieje w temacie, bo miałem dzisiaj kontakt ze strony ZE z pytaniem o dokładną lokalizację działki.
    Czyli zgłoszenie nie trafiło do kosza i nie było pytań o odbiór instalacji przez osobę z uprawnieniami.
    Na pytanie o szczegóły, oficjalne wnioski dostałem wymijającą odpowiedź, że "to wszystko dopiero się rodzi" i nie ma oficjalnych wytycznych.
    Więc czekamy nadal. :)

0
  • #26 24 Wrz 2013 12:27
    putas

Ja dzwoniłem wczoraj do Eani i miła pani potwierdziła, że zgłoszenie wpłynęło tydzień temu i że nadal nikt nic nie wie. I że trzeba czekać...
    W sumie niczego mądrzejszego nie oczekiwałem... niestety.

0
  • #27 26 Wrz 2013 18:00
    kitolcio
    Poziom 17  

Rozmawiałem dziś z ludźmi z Tauron-a i wiem na pewno, że potrzebny jest im schemat :) dowiedziałem się też że będą zamontowane dwa oddzielne liczniki, jeden zliczający prąd wysłany i pobrany, a drugi na potrzeby UE do zliczania całości produkcji PV.
    Podobno też dyskutują nad odbiorem instalacji przez osobę z certyfikatami, ale nie jest to jasne.

0
  • #28 26 Wrz 2013 18:05
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Jaki schemat?

Założenia są takie.

Jesteś inwestorem, który kupił instalację, zainstalowała ją firma, która się na tym zna - Ty się nie znasz na elektryce i mylisz wolty z amperami, i w ogóle.

Wypełniasz papierek - zgłoszenie, że instalacja jest już zamontowana i chcesz ją przyłączyć do sieci i tyle.

Co za schematy.. tylko u nas taka głupota przechodzi. Zaraz jeszcze tabelka z harmonicznymi, mapa sytuacyjno-wysokościowa... karty katalogowe po polsku i nie wiadomo co. Tak było przed wejściem trójpaku - występując o warunki przyłączenia. Czasy się zmienily i do mocy odbiorczej bez łachy mają przyjść i przyłączyć ;-)

0
  • #29 26 Wrz 2013 18:29
    kitolcio
    Poziom 17  

Chciałoby się powiedzieć: "A to Polska właśnie", cóż schemat dowiozę jutro, żaden problem.
    Smutne jest to, że nadal działają jak "urzędasy" i wszystko musi być na papierku.
    Dokładnie chodzi o sposób przyłączenia, tzn. 1, czy 3 fazowy a przecież mają podany model falownika i dane techniczne łącznie z wszystkimi parametrami, ale cóż...
    Może nie będę pisał więcej, bo też czytają to forum..
    Nie chciałbym problemów, choć nie płakałbym gdybym nie został podłączony, bo ciepłą wodę mam, a marne 16 gr za KW jest nieopłacalne do oddawania.
    Jedyne co się ma z podłączenia do sieci to swój prąd w gniazdkach w ciągu dnia, a i akku można podładować prostownikiem na "czarną godzinę" ;)

0
  • #30 26 Wrz 2013 19:32
    pv1
    Poziom 15  

No bo tak ,wcześniej były wydawane warunki przyłączenia na podstawie których projektant dobierał zabezpieczenia,układ pomiarowy i rysował schemat-konsultował to z zakładem energetycznym..A teraz na podstawie zgłoszenia i parametrów technicznych inwertera muszą sami coś zaprojektować,obliczyć zabezpieczenia i dobrać układ pomiarowy.Być może część obowiązków zrzucą na inwestora a choćby ten schemat lub wypełnienie jakiegoś załącznika zawierającego specyfikację techniczną.Ale to już żadne koszty w porównaniu z kosztem projektu wykonanego przez projektanta z papierami.

0
  Szukaj w 5mln produktów