Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Corsa B '97 x12SZ - Błąd 43 - układ recyrkulacji spalin

315-2DP 10 Wrz 2013 18:04 2211 4
  • #1 10 Wrz 2013 18:04
    315-2DP
    Poziom 17  

Witam!

Mam mały problem z samochodem Opel Corsa B z 1997 roku i silnikiem benzynowym 1.2 X12SZ. Podczas jazdy po ok. 20 minutach zapala się kontrolka "Check engine". Żadnych innych niepokojących objawów nie zauważam. Na drugi dzień po włączeniu silnika kontrolka się nie pali, ale po 20 min. jazdy znowu dzieje się to samo.

Próbowałem odczytać błąd za pomocą kodów błyskowych zwierając piny 5-6 na gnieździe diagnostycznym. Komputer wybłyskał mi niezależnie od tego czy paliła mi się kontrolka "check engine", czy nie dwa numery:
    12 - rozpoczęcie diagnostyki, i po nim
    43 - układ recyrkulacji spalin

Co mogę sprawdzić, aby usunąć usterkę?

• #2 10 Wrz 2013 18:44
    WoŹnY
    Poziom 28  

Sprawdzić trzeba zawór recyrkulacji. Zapewne jest zacięty i dlatego wykazuje błąd. Trzeba go "rozruszać", bądź wymienić.

• #3 03 Paź 2015 19:56
    oohcats
    Poziom 12  

Przepraszam za odkop ale mam ten sam problem. Zawór recyrkulacji jest raczej dobry, poza tym sam zawór ma osobny błąd. Czy jest jakaś czujka w układzie recyrkulacji?

• #4 03 Paź 2015 21:31
    grzegorzbuczylo
    Poziom 20  

Tak. Sam zawór ma w sobie czujnik położenia.Jeśli jest elektrycznie uszkodzony to tylko wymiana.

• #5 04 Paź 2015 10:33
    oohcats
    Poziom 12  

Ale, ale. Znalazłem rozpiskę, z której wynika, że MULTEC ma inny opis błędów. To by się zgadzało bo jak mi błysną błąd 85 to, wg tej w której 43 jest od EGR, wychodziło za niskie napięcie na 5 wtryskiwaczu. Wracając do tematu. W rozpisce od Multecu napisali, że 43 to błąd głównego zapłonu - wysokie napięcie. http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm#gm

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME