Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Corsa B '97 x12SZ - Błąd 43 - układ recyrkulacji spalin

10 Sep 2013 18:04 2973 4
 • Level 17  
  Witam!

  Mam mały problem z samochodem Opel Corsa B z 1997 roku i silnikiem benzynowym 1.2 X12SZ. Podczas jazdy po ok. 20 minutach zapala się kontrolka "Check engine". Żadnych innych niepokojących objawów nie zauważam. Na drugi dzień po włączeniu silnika kontrolka się nie pali, ale po 20 min. jazdy znowu dzieje się to samo.

  Próbowałem odczytać błąd za pomocą kodów błyskowych zwierając piny 5-6 na gnieździe diagnostycznym. Komputer wybłyskał mi niezależnie od tego czy paliła mi się kontrolka "check engine", czy nie dwa numery:
  12 - rozpoczęcie diagnostyki, i po nim
  43 - układ recyrkulacji spalin

  Co mogę sprawdzić, aby usunąć usterkę?
 • Level 28  
  Sprawdzić trzeba zawór recyrkulacji. Zapewne jest zacięty i dlatego wykazuje błąd. Trzeba go "rozruszać", bądź wymienić.
 • Level 12  
  Przepraszam za odkop ale mam ten sam problem. Zawór recyrkulacji jest raczej dobry, poza tym sam zawór ma osobny błąd. Czy jest jakaś czujka w układzie recyrkulacji?
 • Level 20  
  Tak. Sam zawór ma w sobie czujnik położenia.Jeśli jest elektrycznie uszkodzony to tylko wymiana.
 • Level 12  
  Ale, ale. Znalazłem rozpiskę, z której wynika, że MULTEC ma inny opis błędów. To by się zgadzało bo jak mi błysną błąd 85 to, wg tej w której 43 jest od EGR, wychodziło za niskie napięcie na 5 wtryskiwaczu. Wracając do tematu. W rozpisce od Multecu napisali, że 43 to błąd głównego zapłonu - wysokie napięcie. http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm#gm