Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gwintowanie/łączenie rur stalowych w bloku

zajecc 10 Sep 2013 20:49 15768 12
 • #1
  zajecc
  Level 9  
  Witam,
  Zwracam się do Was z prośbą o podpowiedź, może ktoś z Was lub Wam znanych osób miał podobny problem, za kilka dni zaczynam kapitalny remont łazienki w typowym bloku z lat 70. Stanąłem przed problemem schowania rur grzewczych w ścianę, obecnie oddalone są one ok 5cm od ściany i na dodatek biegną prawe przez jej środek. Dzięki schowaniu rur w ścianę i poprowadzeniu ich nie po środku ale w rogu zyskam miejsce na nowy grzejnik oraz na tej samej ścianie kabinę prysznicową. Problemem jest łączenie rur... jak w takim wypadku mogę nagwintować pionową rurę w suficie i podłodze ? jest za mało miejsce na gwintownice, czy jest jakaś opcja zgrzania takich rur ? lub dołączenia do nich rury miedziowej ??

  Proszę o jakąś podpowiedź

  Pozdrawiam!
 • #2
  k-sierra
  Level 22  
  Witaj.
  Albo spaw, albo gwint, innej opcji chyba nie ma. Prostej rury inaczej nie połączysz z niczym.

  Są narzynki ręczne, jak podkujesz trochę w ścianie to może się uda nagwintować ?
 • #3
  zajecc
  Level 9  
  Kuć mogę jedynie w podłodze lub suficie więc materiał nielekki do skucia, gdy wykuję w ścianie jakąś przestrzeń... mam obawę, że gdy zacznę w nią walić sąsiadowi płytki pospadają... mało pola do manewru a bardzo zależy mi schowaniu rur w ścianie (kolanko w stronę ściany) nawet po zastosowaniu narzynki nie sądzę bym miał na tyle miejsca by gwintownicą manewrować
 • #4
  brofran
  Level 39  
  Skoro nagwintować nie da rady , to jedynie spawanie gazowe. :| Zaproś spawacza , on oceni możliwość.
 • #5
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Może zamiast męczyć się z łataniem i przerabianiem dotychczasowej instalacji, to po prostu położyć nową, w nowoczesnej technologii, według aktualnych potrzeb? Pewnie wyjdzie szybciej, niż kombinowanie z tym, co jest, a więc sumarycznie taniej.
 • #6
  zajecc
  Level 9  
  Co masz na myśli ? Mieszkam na parterze rury wodociągowe będą w całości wymienione na nowe (wpuszczone w ścianę), tak samo gazowe (puszczone będą pod podwieszanym sufitem) pozostają te dwie nieszczęsne rury doprowadzające wodę do grzejników, tak jak wspomniałem są poprowadzone w pewnej odległości od ściany i biegną w pionie z piwnicy w górę do sąsiada, chce je wpuścić w ścianę lecz potrzebuje je jakoś "dociągnąć do ściany" pomyślałem nad kolankami, przy suficie i podłodze rura w ścianę i jest tak jak być powinno tylko kwestia zamontowania tych kolan.. potrzebny gwint, będę musiał zorientować się w spawie.
 • #7
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Nie łączy sie rur stalowych zgrzewaniem - jedynie spawaniem (najlepsze) lub na złączki (gwintowane). Gdybym widział zdjęcie lub dokładny rysunek, to mógłbym się wypowiedzieć. Czy problem z miejscem na gwintownicę polega na tym, że nie ma gdzie obrócić ramieniem gwintownicy, czy nawet nie mieści się narzynka gwintownicy? Czasem da się tak zrobić, że w razie braku miejsca narzynkę gwintownicy obraca się "szwedem". Najlepiej byłoby jednak poprosić spawacza.
 • #8
  jack63
  Level 43  
  A ja popieram Błażeja. zajecc jak rozbierzesz starą instalację to zrozumiesz dlaczego....
  Trzeba od pewnego miejsca zrobić nową gałązkę instalacji i nie obawiać się że stalowe rury zaczną cieknąć pod kafelkami i to do ... sąsiada poniżej. To ostatnie przydarzyło się mojej mamie. Mieszka w bloku z lat 70-tych. Rury stalowe były schowane pod kaflami. Pion był wymieniany przez "spółdzielnię". Po zalaniu sąsiada skończyło się na nowej gałązce w łazience. Wodę ma twardą. Jak zobaczyłem przekroje rur i kolan stalowych to się załamałem...
 • #9
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To ty chcesz piony przerabiać, a nie gałązki grzejnikowe? To w ogóle można? Spółdzielnia nie będzie miała pretensji?
 • #10
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam a złączki gebo? Ja tak przerabiałem i spółdzielnia się zgodziła.
 • #11
  saskia
  Level 39  
  Tez o takich myslalem, tylko nie znalem Polskiej nazwy.
  W UK uzywane sa zazwyczaj do podlaczenia starej olowianki zasilania, z plastikiem, rurami ocynk, lub miedzia.
 • #12
  leszcz50
  Level 11  
  Pamiętaj, że rury wpuszczone w ścianę zmniejszają wydajność ogrzewania. Jeśli masz podzielniki ciepła to wcale się nie opłaca kuć i ogrzewać ścianę.
 • #13
  piotr_boncza
  Level 29  
  http://www.gebo.com.pl/produkty/quick.html Zanim przetniesz rurę sprawdź czy średnica mieści się w zakresie dopuszczalnym dla złączki. W dawnych czasach często spawano instalacje z niewymiarowych rur. Oceń, czy na odcinku gdzie ma byc złączka rura nie jest spłaszczona i/lub nie ma wyraźnej bruzdy szwu oraz czy da sie ją wyczyścić do w miarę gładkiej powierzchni.