Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak napięcia na programtorze USBasp

slabiaq 10 Wrz 2013 21:03 2202 11
  • #1 10 Wrz 2013 21:03
    slabiaq
    Poziom 10  

Witam, zamówiłem sobie z allegro programator USBasp, mikrokontroler Atmega328-PU i mam problem z jego zaprogramowaniem. Próba przesłania programu w Programmers Notepad kończy się błędem:

Code:
    avrdude -p atmega328 -P usb -c usbasp    -U flash:w:main.hex 

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.

avrdude done.  Thank you.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:02

Program mkavrcalculator przy próbie sprawdzenia połaczenia daje błąd:

Code:
    avrdude.exe: set SCK frequency to 187500 Hz

avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes!  Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done.  Thank you.

Jak odłącze mikrokontroler od programatora to wyskakują takie same błędy więc ewidentnie coś jest z połączeniem. Połączenie jest prawidłowe na 99%. Układ zasilam z programatora i tu chyba jest coś nie tak. Gdy podłączam pod pin Vcc i GND diode LED to się nie świeci. Czy tak powinno być? Programator wygląda tak: http://www.barion-st.com/doc/foto/usbasp_v2_top_600px.jpg i zworka nr 3 jest na pozycji ON.

0 11
  • #3 10 Wrz 2013 21:22
    tronics
    Poziom 36  

Mikroprocki fabrycznie nowe, tzn. nic wcześniej z nimi nie robiłeś? Jeśli tak to załóż zworkę slow i zobacz jeszcze raz.

0
  • #4 10 Wrz 2013 21:25
    slabiaq
    Poziom 10  

Schematu użyłem tego https://obrazki.elektroda.pl/1648735800_1370645105.jpg - dodatkowo mam jeszcze podstawke przez którą też nie idzie uzyskać żadnego połączenia ( http://barion-st.com/doc/foto/avrboard_v2_800px.jpg ). Diode podłączyłem bezpośrednio i przez rezystor 330 ohm. Mikrokontroler kupiony jako nowy, nic z nim jeszcze nie robiłem. Mój model programatora niestety nie ma zworki.

0
  • #7 10 Wrz 2013 21:58
    slabiaq
    Poziom 10  

Ok, podłaczyłem zewnętrzne zasilanie i wszystko ruszyło :) Coś jest zepsute z programatorem

0
  • #9 10 Wrz 2013 23:19
    McMonster
    Poziom 32  

I czy na pewno twój USBasp w ogóle potrafi dostarczyć zasilanie do docelowego układu?

0
  • #10 18 Wrz 2013 18:17
    GarfFun
    Poziom 2  

Pozwole sobie odswiezyc temat, bo mam podobny problem. Posiadam programator AVR USBasp, fabryczny, nie samorobke. Przy probie zaprogramowania przez WinAVR pojawia mi sie ten sam blad, mianowicie

avrdude -p atmega16 -P usb -c usbasp -U flash:w:led.hex
    avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

Schemat mojego ukladu (wedlug kursu AVR-GCC), Atmege zmienilem z 8 na 16, ale piny podpialem zgodnie z datasheetem do mojej 16:
    Brak napięcia na programtorze USBasp

Sprawdzilem wszystkie polaczenia, tasmy sa podpiete prawidlowo. Co ciekawe, jezeli nie podepne programatora miedzy pinami VCC i GND Atmegi mam 4.95V, po podpieciu spada do okolo 0.5V. Uklad zasilam z ladowarki od telefonu, 5V, 0.4A. Probowalem zasilac uklad przez programator, ale tu tez jest problem- dioda pokazujaca zasilanie programatora swieci tylko wtedy, jezeli podlacze go bez zworki POWER, po jej zalozeniu dioda gasnie. Czy caly problem to wina programatora? Atmege kupilem nowa, wiec zadnych fusebitow ustawionych nie ma.

0
  • #11 19 Wrz 2013 17:34
    McMonster
    Poziom 32  

GarfFun napisał:
    (...) Co ciekawe, jezeli nie podepne programatora miedzy pinami VCC i GND Atmegi mam 4.95V, po podpieciu spada do okolo 0.5V. (...)

Masz gdzieś zwarcie, najprawdopodobniej w układzie. Sprawdź ciągłość obwodu między Vcc i GND. Czy sam programator jest wykrywany i działa przed oraz po podłączeniu do układu?

1
  • #12 19 Wrz 2013 21:36
    GarfFun
    Poziom 2  

Dobra, juz po problemie. Ktorys z rezystorow musial byc za mocno wetkniety w plytke stykowa, bo jak je powyciagalem to zadzialalo. Dzieki za sugestie!

0