Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5552G - Nagłe wyłączanie się komputera

11 Wrz 2013 01:32 1365 1
  • Poziom 9  
    Zaczęło się to dzisiaj dopiero, ale to dość męcząca sprawa. Otóż siedziałem dzisiaj przy komputerze nie robiąc nic wyjątkowego (przeglądarka na kilku zakładkach, AQQ z jedną czy dwiema rozmowami w tle, ten sam zestaw programów w tle co zawsze) gdy nagle cały ekran zniknął, komputer przez chwilę próbował coś jeszcze robić, a potem wyłączył się. Byłem w stanie go uruchomić tuż po tym nietypowym crashu, system uruchomił się bez problemów. Chwila działania (nie dłużej niż kwadrans), sytuacja się powtarza - chrome z jedną zakładką, AQQ w tle. Po uruchomieniu ponownie puściłem checkdiska - znalazł jakieś problemy na dysku, naprawił, super. Posiedziałem (grając) z dwie-trzy godziny nie ruszając przeglądarki, później znowu próba... wszystko w porządku. Komputer wyłączył się w ten sam sposób jakieś 4-5 godzin po poprzednim crashu. Kolejny crash - po niecałych 30 minutach. Kolejny - po godzinie.

Ogólnie rzecz biorąc, laptop pada w kompletnie losowych momentach i nie jestem pewien czym to jest spowodowane. Mogę tylko ręczyć za jedno, nie jest to spowodowane przegrzaniem się sprzętu (tuż po uruchomieniu temperatury CPU i GPU nie przekraczają odpowiednio 65 i 55 stopni). W laptopie była wymieniana karta graficzna - było to kilka miesięcy temu po tym jak się spaliła (temperatury w tamtym czasie trzymały się dużo wyżej niż obecnie, po dość długim czasie takiej pracy lapek się zbuntował). Obecnie od dość krótkiego czasu staram się siedzieć bez baterii.

Moje pytanie brzmi: jaki może być powód takiego działania komputera? Przychodzi mi do głowy tylko problem z zasilaniem (ew. z pamięcią, ale nie mogę znaleźć Hirena o tej godzinie więc z memtesta nici). Jeśli nie to, to albo dysk, albo problem z systemem (W7 x64), który siedzi na kompie od bardzo dawna (w ciągu jakichś 3 lat pracy nad nim system był reinstalowany tylko raz, około półtorej roku temu). Mimo wszystko, jeśli chodzi o problemy sprzętowe moja wiedza jest raczej niewielka i mogę stwierdzić z doświadczenia że nie wygląda to jak przegrzanie się sprzętu.

Co do samego zestawu - AMD Phenom II X3 N830, ATI Mobility Radeon 5650, dwie kości po 2GB RAMu - to te informacje które mogę podać z głowy, poza marką laptopa (w temacie). Mam nadzieję że uda mi się zdobyć od was jakąś pomoc (i że nie chodzi o zasilacz...).
  • Poziom 40  
    Czy problemy są na zasilaczu i akumulatorze, każde z osobna?
    Podaj SMART dysku.
    Pomiar temperatur za pomocą OCCT dla CPU i GPU. Wykresy wklej na forum.
    Zmierz napięcia akumulatora i zasilacza.

Tyle na początek.