Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykorzystanie UPS do oświetlenia pomieszczeń w domu w przypadku braku prądu

11 Wrz 2013 10:41 3030 14
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich zainteresowanych takim rozwiązaniem. Mam parę pytań i dlatego tu jestem .
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    No i co dalej?
    A podzielisz się z nami tymi pytaniami?
  • Poziom 12  
    mam UPS 2000VA całkiem niezły a oświetlenie ma led wiec chce go wykorzystać w razie zaniku prądu , oczywiście każdy pomieszczenie ma osobny przewód do oświetlenia, wiec pytanie jest takie czy przez UPS mogę puścić zasilanie na oświetlenie tak ja to sie robi z komputerem i w przypadku zaniku energi elektrycznej UPS przełączy sie na zasilanie awaryjne ?
  • Relpol przekaźniki
    Tak, możesz. Jeśli oświetlenie jest osobnym obwodem to całość podłącz pod wyjście UPS'a, a UPS'a po prostu do gniazdka. Tylko, że będzie trochę strat na tym, bo UPS cały czas będzie pracował.
  • Poziom 12  
    to jakie masz lepsze rozwiązanie
    Nie, dobra, chyba nie ma sensu kombinować.
    Można by się pobawić w czujnik zaniku fazy, który normalnie zasilałby z ZE, a przy wyłączeniu przerzucał na UPS. Ale UPS i tak by musiał być cały czas włączony, żeby aku były naładowane.
    Pytanie tylko jaki układ ma UPS. Chodzi mi o to, czy przy pracy z sieci UPS przez wewnętrzny przekaźnik przełącza odbiorniki bezpośrednio przez sieć (i tylko podtrzymuje naładowanie aku), czy zawsze idzie zasilanie przez przetwornice? Bo w tym drugim przypadku są podwójne straty przy pracy na sieci.
    I jeszcze jedno, po co taki mocny UPS do oświetlenia LED?
  • Poziom 12  
    akurat taki mam UPS mocny ale zawsze można zmienić na mniejszy 480W
    W sumie jak masz taki to szkoda kasy na kupno nowego.
    Podłącz ten i zobacz jak działa, na ile wystarcza itp.
  • Poziom 12  
    ok. dzięki za info , wiadomo że gdy nie będzie napięcia w sieci a UPS będzie zasilał awaryjnie to nie będę korzystał na fula z oświetlenia tylko skromnie żeby starczyło na jakiś czas !
    A może jak możesz to zrób coś w rodzaju osobnego oświetlenia awaryjnego. Są takie lampy z wbudowanym aku, które świecą chyba do 8 godzin. Albo osobny obwód tylko z kilkoma małymi żarówkami, które zaczną świecić przy zaniku zasilania z sieci.
  • Poziom 12  
    szkoda ze przed remontem gdy wymieniałem instalacje elektryczna nie wpadłem na to żeby właśnie położyć dodatkowy przewód w każdym pomieszczeniu do oświetlenia awaryjnego . może za jakiś podczas odświeżania mieszkania !
    Możesz to chyba teraz przeskoczyć, ale będzie to zupełnie niezgodne ze sztuką elektryczną.
    Jeśli masz podciągniętą instalację przewodem 3-żyłowym od tablicy z bezpiecznikami to możesz wykorzystać przewód ochronny żółto-zielony, bo przy lampach na suficie i tak Cię prąd nie kopnie.
    Ja u siebie mam ten przewód wykorzystany do dodatkowych czujek ruchu załączających wentylator wyciągający powietrze z łazienki, pralni i kuchni.
    Ogólnie tak robić nie wolno, ale działa.
  • Poziom 12  
    dzięki za podpowiedz , czasami jak ktoś przewierci przewód w ścianie to się tak robi żeby nie wymieniać całego przewodu w danej chwili tylko podczas remontu !
  • Poziom 17  
    putas napisał:
    Możesz to chyba teraz przeskoczyć, ale będzie to zupełnie niezgodne ze sztuką elektryczną.
    Jeśli masz podciągniętą instalację przewodem 3-żyłowym od tablicy z bezpiecznikami to możesz wykorzystać przewód ochronny żółto-zielony, bo przy lampach na suficie i tak Cię prąd nie kopnie.
    Ja u siebie mam ten przewód wykorzystany do dodatkowych czujek ruchu załączających wentylator wyciągający powietrze z łazienki, pralni i kuchni.
    Ogólnie tak robić nie wolno, ale działa.

Pogratulować pomysłowości ;-/
  • Poziom 32  
    Byłbym ostrożny z podłączaniem rozbudowanej sieci do UPS - spotkałem się już w swoim życiu z przypadkiem sklejania zestyków w momencie przełączania trybów pracy w UPS co powodowało natychmiastowe zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego - może okazać się ze w wypadku rozbudowanej sieci z duza ilością odbiorników będzie miał kolega problem z dziwnymi stanami w układzie. Zbyt często UPS traktuje się jako czarna skrzyneczkę która bezproblemowo wkomponowuje się w nasz system - sprawdziłbym czy UPS gwarantuje poprawna prace.