Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie uruchamia się po rozkręceniu i czyszczeniu

yaceq8 11 Wrz 2013 17:08 3477 24
  • #1 11 Wrz 2013 17:08
    yaceq8
    Poziom 10  

Wiem, że przypadków takich sporo ale u mnie jest trochę inaczej ;) Najlepiej jak dokładnie opiszę swoją sytuację.
    Wczoraj postanowiłem wyczyścić dokładnie komputer - wyciągnąłem z niego wszystko, łącznie z odkręceniem płyty z obudowy, wyjęciem procka, wszelkich kabli podłączonych do płyty. Ogólnie rozebrałem sprzęt na pojedyncze części. Wszystko sobie ładnie wyczyściłem i zacząłem składać. Najpierw włożyłem samą płytę, procka (bez chłodzenia), jedną kość RAMu, grafikę i podłączyłem klawiaturę oraz kabelki PWR i RESET. Włączyłem tak komputer, żeby zobaczyć, czy wszystko działa. I tak też było, komputer się włączył, tylko była informacja o braku systemu - dysków nie podłączałem, więc było to w porządku. Wyłączyłem go w tym momencie i podłączyłem resztę części - chłodzenie na procka, dyski, napędy, inne kabelki do płyty. I zadowolony włączam komputer jeszcze w pozycji leżącej z otwartą obudową. Pierwsze co mnie zaniepokoiło to to, że wentylator od procka włączył się na sekundę po czym wyłączył. Tak samo z wentylatorem tym z tyłu obudowy. Komputer pochodził tak parę sekund i sam się wyłączył. Nie zauważyłem nawet, czy coś się na monitorze pojawiło, bo przejąłem się tymi wiatrakami i wyłączeniem. Podociskałem kable, sprawdziłem czy wszystko jest dobrze podłączone i włączyłem go ponownie. Tym razem sytuacja była podobna, ale po takiej krótkiej przerwie wentylatorki zaczęły działać, na monitorze był ekran z "prezentacją płyty głównej" - nie wiem jak to nazwać, taki kolorowy. I po tym komputer się wyłączył znowu. Tym razem było gorzej, bo nie dało się go włączyć - nie reagował w ogóle na przycisk do włączania. Odczekałem paręnaście minut i spróbowałem ponownie - udało się, włączył się, ale monitor pozostał czarny... Wyciągałem baterię, żeby BIOS zresetować, ale nic nie pomogło, przy każdym włączeniu ekran jest czarny. Przy takim włączeniu kompa pomierzyłem napięcia i wszystkie są w normie - wyniki to ok 12.16V, 5,10V i 3,32V. Spróbowałem odpiąć znowu wszystko z płyty i zostawić tylko gołego procka, jeden RAM i grafikę. Jednak i to nic nie dało, dalej komputer się nie włącza.
    Zasilacz to stary (8-letni) 350W MODECOM. Czy może to być jego wina pomimo poprawnych napięć? Czy jednak płyta główna do wymiany?

0 24
  • #2 11 Wrz 2013 17:11
    pietia86
    Poziom 24  

Ten zasilacz oczywiście może być winowajcą, zwłaszcza 8-letni. Podmień go i sprawdź czy działa.

0
  • #3 11 Wrz 2013 17:16
    Dra98
    Poziom 40  

yaceq8 napisał:
    Najpierw włożyłem samą płytę, procka (bez chłodzenia), jedną kość RAMu, grafike i podłączyłem klawiaturę oraz kabelki PWR i RESET. Włączyłem tak komputer żeby zobaczyć czy wszystko działa.

Dla uściślenia komputer był uruchamiany bez założonego radiatora na procesor?
    Jaki to procesor?

0
  • #4 11 Wrz 2013 17:25
    pietia86
    Poziom 24  

Dra98 napisał:

Też tak zrozumiałem, jednak przy włączeniu tylko do Biosu może nie uległ uszkodzeniu...

0
  • #5 11 Wrz 2013 17:28
    yaceq8
    Poziom 10  

Procesor to Core 2 Duo E4300.
    Tak, był uruchomiony bez radiatora. Działał tak ok 20 sekund.
    Jest to bardzo szkodliwe dla procesora?

Zasilacz postaram się na dniach załatwić.

0
  • #6 12 Wrz 2013 10:33
    yaceq8
    Poziom 10  

Poczytałem FAQ na temat mojej płyty głównej i wynika z tego, że wentylator na CPU nie uruchamia się od razu. Najpierw BIOS sprawdza temperaturę CPU i dopiero potem uruchamia wentylator. Pasowałoby to do zachowań płyty przy uruchamianiu. Co nie zmienia faktu, że teraz w ogóle się nie włącza. Na weekend powinienem mieć inny zasilacz, zobaczymy czy to coś zmieni.

Jeszcze powtarzając pytanie wyżej - czy włączenie komputera bez założonego chłodzenia na CPU jest bardzo szkodliwe? Nawet na czas kilku sekund?

0
  • #7 12 Wrz 2013 11:47
    safbot1st
    Poziom 43  

Czy kolega podłączył zasilanie do procesora?

Dra98 napisał:
    Jaki to procesor?

Kolego - podaj pełną konfigurację - nie będziemy co post pytać o kolejną część - udzielam porady aby podłączyć 4/8pin do płyty i nie wiem nawet czy jest takie wejście na tej płycie nawet...
    Odpalając bez radiatora mogłeś uszkodzić go nieodwracalnie.
    Zabezpieczenie przed przegrzaniem mogło zbyt późno zadziałać i uległ on przepaleniu.

Dodano po 3 [minuty]:

Zresetuj cmos.
    Odpal płytę jedynie z zasilaczem i procesorem (załóż na niego najpierw chłodzenie - piszczy? kręcą się wentylatory?

0
  • #8 12 Wrz 2013 12:23
    yaceq8
    Poziom 10  

safbot1st napisał:
    Czy kolega podłączył zasilanie do procesora?
    Dra98 napisał:
    Jaki to procesor?

Przy tym pierwszym uruchomieniu (bez chłodzenia) podłączyłem zasilanie do płyty głównej - te wtyczki 20+4 i jeszcze jedną 4 pinową wtyczkę (http://img.hexus.net/v2/motherboards/intel/Gigabyte/P965/MoboB.jpg - w miejsce pomiędzy interfejsami a procesorem, za napisem 6-Quad). Wtedy tak jak pisałem wpięty był tylko procek (bez chłodzenia), grafika, jedna kość RAMu i klawiatura. Po tym był komunikat o braku systemu i sam wyłączyłem komputer przyciskiem.

safbot1st napisał:

Kolego - podaj pełną konfigurację - nie będziemy co post pytać o kolejną część - udzielam porady aby podłączyć 4/8pin do płyty i nie wiem nawet czy jest takie wejście na tej płycie nawet...

Płyta główna: GIGABYTE GA-965P-DQ6
    Procesor: Core 2 Duo E4300
    RAM: 2x 1GB DDR2 (nie pamiętam marki/modelu, po południu uzupełnię)
    Grafika: Nvidia GeForce (model później uzupełnię)
    Dysk: Samsung 160GB SATA
    Zasilacz: MODECOM 350W

safbot1st napisał:

Odpalając bez radiatora mogłeś uszkodzić go nieodwracalnie.
    Zabezpieczenie przed przegrzaniem mogło zbyt późno zadziałać i uległ on przepaleniu.

Tak jak pisałem wyżej - bez radiatora odpalony był raz i było ok, sam komputer wyłączyłem.

safbot1st napisał:

Zresetuj cmos.
    Odpal płytę jedynie z zasilaczem i procesorem (załóż na niego najpierw chłodzenie - piszczy? kręcą się wentylatory?

Masz na myśli wyciągnięcie baterii z płyty? Czy przestawienie tej zworki na płycie?

0
  • #9 12 Wrz 2013 12:31
    safbot1st
    Poziom 43  

yaceq8 napisał:
    Masz na myśli wyciągnięcie baterii z płyty? Czy przestawienie tej zworki na płycie?

Jakkolwiek - mogą być oba sposoby naraz.
    Wykonaj:
    yaceq8 napisał:

0
  • #10 12 Wrz 2013 17:12
    yaceq8
    Poziom 10  

Zrobiłem jak mówiłeś (reset bios przez wyjęcie baterii i zworkę oraz podłączenie zasilania i zostawienie tylko procesora na płycie z chłodzeniem) i rezultat był taki, że komputer na ok sekundę wystartował - zaczął kręcić wentylatorami (zasilacz, CPU i tylni) po czym przestał nimi kręcić, jakby się wyłączył. Nic nie naciskałem i za sekundę znowu zaczął wentylatorami kręcić przez sekundę. W sumie takie coś było 3 razy i sam wyłączyłem komputer wyłącznikiem na zasilaczu z tyłu obudowy. Próbowałem go tak odpalić ze 3 razy, za trzecim nagrałem jak to się odbywa:
    http://youtu.be/gmVY_iHMIr4

0
  • #11 12 Wrz 2013 17:22
    safbot1st
    Poziom 43  

yaceq8 napisał:
    nagrałem jak to się odbywa:

Wygląda to jakbyś spalił procesor.
    Po włożeniu 1 kości ram ( w 1szy slot włóż ) jest to samo?

Dodano po 1 [minuty]:

ps. zabierz te kabelki z białego wentylatora - zaraz Ci sie wkręcą.

0
  • #12 12 Wrz 2013 17:43
    yaceq8
    Poziom 10  

Z jedną kością RAM jest to samo.
    Procesor i tak miałem zamiar wymienić na lepszy, więc ewentualnie zakup nastąpi szybciej po prostu.

0
  • #13 12 Wrz 2013 19:30
    safbot1st
    Poziom 43  

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się nad zasilaczem najpierw.
    Pożycz procesor i sprawdź najpierw, czy to płyta nie jest walnięta.
    Ten Modecom 350 mógł sfajczyć przecież i płytę i procesor.

0
  • #14 17 Wrz 2013 17:18
    yaceq8
    Poziom 10  

Sprawdziłem inny, na pewno sprawny zasilacz i nie ma tego problemu, który opisałem dwa posty wyżej i który widoczny jest na nagraniu. Komputer włącza się, wentylatory wszystkie działają bez przerwy. Jednak nie ma żadnego dźwięku podczas włączania komputera. Po podłączeniu karty graficznej nie ma też żadnego obrazu na monitorze.

0
  • #15 22 Wrz 2013 22:42
    yaceq8
    Poziom 10  

Problem rozwiązany, padła niestety płyta.
    Tak z ciekawości, da się jakoś domowymi sposobami zdiagnozować co się w płycie mogło zepsuć?

0
  • #16 22 Wrz 2013 23:05
    safbot1st
    Poziom 43  

Jeśli nie znajdziesz widocznego uszkodzenia jest to trudne zadanie.
    Musiałbyś zacząć od posiadania schematu wszystkich warstw tego wafelka, poza tym za dużo rzeczy mogło się popsuć, zaczynając od sekcji zasilania, kończąc na jakichś zimnych lutach i reballingach.

0
  • #17 22 Wrz 2013 23:13
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Najprawdopodobniej to uruchomienie procesora bez chłodzenia to spowodowało, czyli będzie coś z uszkodzeniem gniazda CPU, lub jego sekcji zasilania. Następnie gniazda wszystkich wtyczek zasilania także być może.

0
  • #18 22 Wrz 2013 23:24
    sosarek
    Poziom 43  

yaceq8 napisał:
    Tak z ciekawości, da się jakoś domowymi sposobami zdiagnozować co się w płycie mogło zepsuć?

Dlaczego sądzisz że to płyta ? Podmieniłeś procesor na inny, swój sprawdzałeś na innej płycie i działa ? Ja zaryzykuję stwierdzenie że uszkodzeniu uległ procesor, w końcu producenci nie dodają coolerów dla ozdoby, prócz tego w każdej instrukcji do płyty znajduje się informacja by chłodzenie założyć przed pierwszym uruchomieniem komputera, a to już chyba daje do myślenia, prawda ?

0
  • #19 26 Wrz 2013 08:59
    yaceq8
    Poziom 10  

Spróbowałem z innym prockiem inną płytą i wystartowało. Dlatego twierdzę, że to jednak płyta.
    Opłaca się takie płyty zanosić jeszcze do serwisów?

0
  • #20 26 Wrz 2013 11:17
    safbot1st
    Poziom 43  

yaceq8 napisał:
    Spróbowałem z innym prockiem i wystartowało. Dlatego twierdzę, że to jednak płyta.

Logika kazałaby sądzić, że skoro płyta startuje z innym procesorem, to uszkodzony jest procesor z którym płyta nie startuje?!?! Czy ja coś źle dedukuję?

0
  • #21 26 Wrz 2013 12:20
    yaceq8
    Poziom 10  

Aaaa sorki, mój błąd! Za wczesna godzina dla mnie ;) Miało być, że procek odpalił na innej płycie.

0
  • #22 26 Wrz 2013 13:01
    deksta84
    Poziom 24  

Wymień zasilacz przed założeniem nowej płyty.

0
  • #23 28 Wrz 2013 09:24
    rozales
    Poziom 23  

Uruchamiałem kilka razy komputery bez chłodzenia procesora.
    Nawet AMD się zdarzało.
    Spalić Intela to jest wg mnie niezły wyczyn - bo komputer się przedtem wyłączy(może palnikiem trzeba ;) )

0
  • #24 28 Wrz 2013 10:55
    safbot1st
    Poziom 43  

rozales napisał:
    Spalić Intela to jest wg mnie niezły wyczyn - bo komputer się przedtem wyłączy(może palnikiem trzeba :wink: )

Oprócz tego, że producent nie zakładał użycia cpu bez chłodzenia i tak lipnego zasilacza to masz rację.

yaceq8 napisał:
    Miało być, że procek odpalił na innej płycie.

Więc w mylnym poście naciśnij guzik "zmień", potem zaznacz treść Ctrl+A i naciśnij mały guzik [s] na górze - to przekreśli co napisałeś i nie będzie wprowadzać nikogo w błąd.

Płyta główna
    yaceq8 napisał:

W jaki sposób to zdiagnozowałeś?

0
  • #25 01 Paź 2013 18:52
    yaceq8
    Poziom 10  

Ok, post tamten edytowany według wskazówki.

Co do diagnozy - tak jak pisałem, procek został wsadzony na inną płytę główną i uruchomiony z założonym chłodzeniem - wystartował. Dlatego stwierdziłem, że to jednak płyta główna została uszkodzona.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo