Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab

LIROautomation 25 Aug 2009 22:23 59541 426
 • #121
  Faces
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Może zbytnio się nie znam na lampach, ale jakbyś nie zauważył to ta lampa pracuje przy pojedynczym napięciu 12V. Tam nie ma żadnej przetwornicy.
  Ta lampa przy tak niskim napięciu ma bardzo obniżone parametry i układ nie będzie działał do końca poprawnie.
  Jakoś nie wyczytałem w tekście, że jest to wersja lampy nisko napięciowa, a takie są.
  Aby poprawić parametry lampy, a tym samym odbiornika należało by zastosować jakiś powielacz napięcia anodowego lub prostą przetwornicę podwyższającą. Prościej będzie chyba zastosować nisko napięciową lampę ECC88.
  Chociaż przetwornica też nie jest trudna, składałem kiedyś taką i działała poprawnie.

  Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab

  Elementy:
  R1 - 2,2kΩ
  R2 - 47kΩ
  R3 - 1kΩ
  R4 - 2,2MΩ
  C1 - 1000µF/16V
  C2 - 1µF/630V
  C3 - 1nF
  D1 - BAT85
  D2 - BA159
  Q1 - IRF540
  IC1 - 4049
  JP1 - zasilanie 12V
  JP2 - do anody lampy

  Żarzenie do lampy pobierane z 12V można podać przez dwie diody 1N4001 połączone szeregowo.
  Należy pamiętać, że to jest najprostsza przetwornica.
 • #122
  c2h5oh
  Moderator
  Faces wrote:
  Może zbytnio się nie znam na lampach, ale jakbyś nie zauważył to ta lampa pracuje przy pojedynczym napięciu 12V. Tam nie ma żadnej przetwornicy.
  Ta lampa przy tak niskim napięciu ma bardzo obniżone parametry i układ nie będzie działał do końca poprawnie...


  Polecam lekturę tego tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6912508#6912508
 • #123
  chemol
  Level 14  
  Ecc82 przy 12 V zasilania to raczej porażka ale ecc88 lub inne miniaturowe triody spokojnie w tym układzie będą działać. Triody są wybrane nie bez przyczyny,chodzi zapewne o mniejsze szumy tak ważne na tych częstotliwościach. Co do stosowania przetwornicy napiecia w odbiorniku byłbym bardzo ostrożny, ponieważ może ona wpływać na parametry odbioru.
 • #124
  zelegnica
  Level 2  
  Witam kolegów.
  Czy ktoś widział w internecie rozwiązania konstrukcyjne nadajników VLF. Warto sprawdzić opisane tutaj metody odbioru. A może pokusić się o jakiś większy eksperyment.

  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin punkt 14 i 16.
  Nawet nie chciało Ci się poszukać. Ani w necie ani na elektrodzie...

 • #125
  Adik
  Level 20  
  Co do rozwiązań to w internecie pewnie są, jak to w internecie wszystko jest :)
  Bardziej mnie ciekawi co kolega chce nadawać w paśmie VLF czyli do 30kHz.
  Więcej rozwiązań co do urządzeń nadawczych można spotkać na zakres LF, konkretnie 73kHz i 136kHz, oczywiście do pracy na tym zakresie (w Polsce dostępne pasmo 136kHz) wymagana jest licencja.
 • #126
  chemol
  Level 14  
  Jak postawisz słuszną antenę to pogadamy o nadajniku...Inaczej to będzie tylko grzanie druta.Jest pełno schematów a na popularnych tranzystorach MOS-FET i lampach zrobisz sobie ile tam chcesz mocy...
 • #127
  Hyper44
  Level 15  
  Ostatnio testy transmisji w paśmie 136 kHz prowadził klub SP2KDS (więcej na ten temat http://www.sp2kds.pl/136khz.html). Obecnie jest to najniższe pasmo, w którym krótkofalowcy mogą nadawać i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie udostępnione będą niższe częstotliwości.
 • #128
  c2h5oh
  Moderator
  Przypominam, że tematem jest: "Odbiornik radiowy dla bardzo niskich częstotliwości".
  Proszę trzymać się tematu, bo 136 kHz i nadawanie nie są przedmiotem dyskusji.
 • #130
  Adik
  Level 20  
  zelegnica wrote:
  Warto więc mieć możliwość testowania nowo wykonanego odbiornika przy jego pomocy. Istotne aby trzymał stabilną częstotliwość.


  Do ewentualnego testowania odbiornika wystarczy generator na odpowiednią częstotliwość, co do stabilności to nie ma najmniejszego problemu ze spełnieniem tego warunku, można ją uzyskać przez podział stabilnego generatora kwarcowego, wtedy stabilność rośnie wraz z wielokrotnością podziału.
  Tak właśnie się robi na częstotliwościach LF (73 i 136) i mimo że temat dotyczy pasma VLF to wiele stosowanych tam metod można zastosować.
 • #131
  chemol
  Level 14  
  Proponuje założyć nowy temat na temat nadajników VLF i anten.
  Kto posiada duży ogródek albo pole?:D
 • #132
  Adik
  Level 20  
  chemol wrote:
  Kto posiada duży ogródek albo pole?:D


  I tu zamiast przyśmiewczo pytać o duży ogródek albo pole, powinien kolega zapoznać się z takimi pojęciami jak moc doprowadzona i moc wypromieniowana.
 • #133
  chemol
  Level 14  
  Kolego Adik co Ty chcesz udowodnić bo nie bardzo rozumiem? Znam zależności miedzy tymi parametrami ale chyba chcesz sie wykazać? Może masz nadajnik i antenę i chcesz sie z nami podzielić swoimi praktycznymi doświadczeniami?
 • #134
  Adik
  Level 20  
  chemol wrote:
  Kolego Adik co Ty chcesz udowodnić bo nie bardzo rozumiem?


  Nic udowodnić, a jedynie uświadomić to że na fale długie jak i bardzo długie anteny czy to odbiorcze czy nadawcze buduje się najczęściej jako anteny o ujemnym zysku decybelowym (oczywiście mowa tu o antenach amatorskich), a do tego wcale nie trzeba aż tak wielkiego ogródka lub pola. Oczywiście nic za darmo, i dlatego amatorzy pracujący na falach długich budują kilkuset watowe wzmacniacze po to żeby wypromieniować 1W.
  To tak krótko celem wyjaśnienia.
 • #135
  chemol
  Level 14  
  No wiec albo "grzanie druta" i dużo mocy dostarczonej do anteny o małej sprawności albo nadajnik o mniejszej mocy ale z konkretnym systemem antenowym.Na 137khz goście pakują po 500W w proste anteny z pojemnością końcową aby wypromieniować zaledwie 1W EIRP.Czasami chciałbym mieszkać gdzieś na zadupiu i mieć kilka wolnych hektarów na rozciagnięcie i tak skróconego dipola...
 • #136
  Adik
  Level 20  
  chemol wrote:
  Na 137khz goście pakują po 500W w proste anteny z pojemnością końcową aby wypromieniować zaledwie 1W EIRP.


  I właśnie o tym pisałem wyżej.
 • #140
  albion1
  Level 17  
  ZGG przejrzałem linkach które mi podesłałeś ale chyba nie to o co mi chodziło.
 • #141
  Klima
  Level 30  
  Uwaga, przypominam wszystkim, którzy jeszcze temat obserwują:

  Cytat z http://www.alexander.n.se/
  Quote:
  Traditional transmission on Christmas Eve 24th December
  SAQ will be on air on 24th December at 08.00 UTC. The frequency is as usual 17.2 kHz CW. Reports are welcome and will be confirmed by QSL-cards.
 • #142
  MariuszC
  Level 16  
  Pamiętamy, pamiętamy. I nawet kończymy budować antenę fi=1metr :-)
  Zastanawiam się tylko, czy nagrywać wodospad i liczyć kreski/kropki, czy złapać plik WAV do dalszej obróbki i odsłuchu CW. Jakie Ty masz plany?

  Mariusz
 • #143
  albion1
  Level 17  
  Czy zrzut z ekranu może być uznany jako raport ? Pytam bo chciałbym dostać QSL.
 • #144
  Klima
  Level 30  
  MariuszC wrote:
  Pamiętamy, pamiętamy. I nawet kończymy budować antenę fi=1metr :-)
  Zastanawiam się tylko, czy nagrywać wodospad i liczyć kreski/kropki, czy złapać plik WAV do dalszej obróbki i odsłuchu CW. Jakie Ty masz plany?

  Mariusz


  Możesz zrobić jedno i drugie - jak nagrasz wav, to możesz go potem wczytać do spectrum laba i puszczać w kółko, żeby liczyć kropki i kreski. On wodospad za każdym razem wygeneruje.

  A ja walczę z układem wzmacniacza na op27 lub tl071 (patrz wyżej). Na razie mam potężne harmoniczne 50 Hz. muszę sprawdzić, jak to zadziała zasilane z akumulatora. Antena ma fi 30 cm w ekranie z rurki aluminiowej. Taką pętlę około 1 m też mam, ale nie jest ekranowana (nie mam pomysłu na ekranowanie), lecz wtedy zakłócenia 50 Hz zabijają wszystko.

  Dodano po 45 [sekundy]:

  albion1 wrote:
  Czy zrzut z ekranu może być uznany jako raport ? Pytam bo chciałbym dostać QSL.

  Trzeba odcyfrować przekaz, tam pewnie wszystko jest powiedziane, czego oczekują.
 • #145
  MariuszC
  Level 16  
  Jako ekran chcę użyć taśmy aluminiowej samoprzylepnej (8,00 pln za rolkę), którą owinę uzwojenie nie łącząc początku z końcem. Spróbuję sprawdzić odbiór przed i po zaekranowaniu, bo moje dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ekran nie daje jakiegoś potężnego oczyszczenia sygnału. Zobaczymy.
  Faktycznie, taka duża cewka będzie zbierać również zakłucenia sieciowe, które mogą spowodować zatkanie wzmacniacza. Do tej pory, przy małej cewce, miałem takie ustawienie azymutu, które osłabiało 50Hz oraz harmoniczne i można było dokonywać nasłuchów. Prawdopodobnie w ciągu dwóch dni skończę nawijać antenę i wszystko będzie wiadomo.
  Tak jak sugerujesz, nagram WAVa a potem przesunę częstotliwość w okolice 800Hz tak, aby telegrafia była czytelna. Myślę nad dodaniem jeszcze filtru górnoprzepustowego o odcięciu poniżej 5kHz, aby wyeliminować sieć energetyczną i harmoniczne (tylko do zapisu SAQ). A może nawet obwodu rezonansowego w okolicach 17kHz. Zobaczymy, na ile czas pozwoli.
  Chodzi mi też po głowie eksperyment z wykorzystaniem tej anteny do odbioru 136kHz i 500kHz, gdzie odbywają się próby krótkofalarskie. Ale to przyszłość.

  Powodzenia w łowieniu SAQ!
  Mariusz
 • #146
  sp5wcx
  Level 33  
  Opis odbiorczej anteny na VLF znajdziesz w dokumentacji technicznej odbiornika ADRET 4011, w temacie dotyczącym wzorców częstotliwości.
 • #147
  Hyper44
  Level 15  
  sp5wcx wrote:
  Opis odbiorczej anteny na VLF znajdziesz w dokumentacji technicznej odbiornika ADRET 4011, w temacie dotyczącym wzorców częstotliwości.

  Opisów anten w sieci jest mnóstwo - zresztą antena to nie problem, bo niektórzy odbierają na 3 metrach drutu podłączonego bezpośrednio do karty dźwiękowej » Link. Problemem są zakłócenia, w tym od zasilacza komputera - zmiana na zasilanie bateryjne i przejście do sąsiedniego pokoju w moim przypadku rozwiązało problem.
  A jeśli chodzi o pętlę, to z licznych opisów wynika, że jej ekranowanie z reguły (9/10) daje mizerną poprawę.

  Poniżej załączam raporty z ubiegłorocznej transmisji SAQ, zawierające m.in. rodzaje stosowanych anten odbiorczych.
 • #148
  Klima
  Level 30  
  Na dziś moje efekty nie są najlepsze. Poniżej zrzuty. Widać Alfy. Drugi rysunek prezentuje jakieś dziwaczne zakłócenia, być może od przetwornicy ładującej akumulator w laptopie, bo właśnie mi się po 10 minutach skończył :), fragment gdy na próbę odłączyłem zasilacz z gniazdka (to ten "cichszy" fragment pośrodku), oraz pracujący piętro niżej telewizor. Na obydwu obrazkach widać masakryczne zakłócenia od 50 Hz. Już nie wiem, co mam z nimi zrobić. Jak zdążę, to wystawię antenę za okno.
  Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab

  Dodano po 1 [minuty]:

  Hyper44 wrote:
  Poniżej załączam raporty z ubiegłorocznej transmisji SAQ, zawierające m.in. rodzaje stosowanych anten odbiorczych.


  Dzięki wielkie. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku będzie więcej raportów z Polski. Może i mój?
 • #149
  MariuszC
  Level 16  
  Czy Twój odbiornik jest już odzielony galwanicznie od kompa i czy jest uziemiony? Będę się upierał, że to połowa sukcesu. Trzeba również pomyśleć o ekranowaniu - to będzie mój kolejny krok. Dzisiaj zauważyłem, że schowanie w rękach transformatora separującego obniża poziom tła w okolicach powyżej 15kHz, a owinięcie go taśmą aluminiową ogromnie zmniejszyło zakłócenia w paśmie 0..200Hz. Przy czym podłączenie do uziemienia takiego ekranu nic więcej nie dało. Będę musiał pomyśleć o porządnej płytce drukowanej i solidnej metalowej obudowie.
  Na razie kończę antenę. Zostało podłączenie kabla ekranowanego (pomiędzy antenę a wzmacniacz) oraz próby z ekranem samego uzwojenia. 100 zwojów drutu 1,5mm2 na fi=1m dało indukcyjność 24,4mH przy oporności uzwojenia 3,8om. Poniżej aktualny widok anteny.
  Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab
  Jej jajowaty kształt to wynik sporego ciężaru uzwojenia - będę musiał umocować ją na aluminiowym krzyżaku dla zachowania proporcji. Szczegóły konstrukcji wraz ze zdjęciami będą wkrótce dostępne.
  Niestety, nie udało mi się wyznaczyć wyraźnego rezonansu własnego anteny. Będę jeszcze próbował innych metod. Poniżej charakterystyka zdjęta analizatorem MAX4.
  Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab
  Pierwszym wrażeniem z pracy anteny jest znacznie większy zysk w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem (dwa krążki drutu montażowego) - jest to około 12dB więcej, co można zobaczyć na poniższych zrzutach ze starego i obecnego nasłuchu.
  Przy czym wzmocnienie odbiornika zostało nieco zmniejszone, ponieważ teraz układ miał tendencje do wzbudzania.
  Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab
  Zerknąłem również na częstotliwości poniżej 200Hz (po owinięciu trafa folią aluminiową) i już miałem nadzieję, że odbieram "puls ziemi" w okolicach 3,4Hz i 6,8Hz. Ale mam wrażenie, że to są tylko jakieś harmoniczne (?). Bardzo zastanawia mnie mocny sygnał na 83Hz, czyżby minitor?
  Nasłuch niskich częstotliwości i Spectrum Lab
  Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z nowej anteny. Jeszcze tylko kilka prób z nagrywaniem WAVa i niecierpliwie czekam na Wigilię :-)
  Pozdrawiam
  Mariusz
 • #150
  Klima
  Level 30  
  MariuszC wrote:
  Czy Twój odbiornik jest już odzielony galwanicznie od kompa i czy jest uziemiony?
  Nie, tak. Próbowałem z transformatorem "EI" 230 na 12 V, ale albo nie da rady, albo nie umiem, bo nic nie było słychać.