Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja c.o z c.w.u + zawor mieszajacy

nazir1982 11 Wrz 2013 19:59 5700 7
  • #1 11 Wrz 2013 19:59
    nazir1982
    Poziom 2  

Witam,
    Mam problem z zakończoną już instalacją którą wykonał dla mnie hydraulik.
    Poniższy rysunek przestawia wygląd mojej instalacji( rysunek zapożyczony z sieci):
    Posiadam piec z podajnikiem na ekogroszek + sterownik firmy Tech St 480. Według hydraulika zawór trójdrożny ma regulować temperaturę powrotu oraz temperaturę jaka wychodzi na grzejniki( nie posiadam zaworów termostatycznych przy grzejnikach tylko zwykłe zawory) Posiadam elektryczny sterownik zaworu 3d zakupiony w komplecie z zaworem
    Według instrukcji producenta powinno się go zamontować tak aby zwierciadło było ustawione w 50% pomiędzy wlotem gorącej wody a wlotem powrotu, oraz że będzie zamykał albo wlot gorącej wody albo powrót, ewentualnie proporcjonalnie w zależności od sterownika. jak na zdjęciu
    Hydraulik zmienił położenie zwierciadła tak że zamyka wyjście z zaworu na centralne lub otwiera wszystkie 3 drogi .
    Podczas próby pieca doszło do sytuacji , w której chodziła pompa CO a zawór był zamknięty, czyli pompa nie pchała w ogóle wody gdyż zawór nie pozwalał na to.

Moje pytanie brzmi czy ten zawór pozwala jednocześnie sterować temperaturą powrotu oraz temperaturą wody jaka ma iść na grzejniki. Poza tym jak faktycznie ma sie otwierać ten zawór w przypadku mojej instalacji.

Według mnie instalacja powinna wyglądać tak:
    Czyli wykorzystanie zaworu 4d
    Tutaj sytuacja jest nawet dla mnie prosta dla zwykłego laika który z hydrauliką nie ma nic wspólnego.
    Bardzo proszę o pomoc , bo robota wykonana , w połowie zapłacona a coś mi tutaj nie gra...

1 7
  • #2 11 Wrz 2013 20:35
    W0jtek92
    Poziom 35  

Jeśli masz instalacje tak jak na rysunku 1 to było bo O.K gdy by pompa C.O była przed a nie za zaworem 3d.

1
  • #3 11 Wrz 2013 23:14
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Twój zawór może jedynie regulować temperaturę powrotu, ale ja bym pompę zamontował przed nim. Chętniej montuję zawory czterodrogowe, bo regulują temperaturę zasilania utrzymując stałą, wyższą, korzystniejszą dla sprawności, temperaturę w kotle. Masz rację :D

0
  • #4 11 Wrz 2013 23:30
    nazir1982
    Poziom 2  

A co daje zamocowanie pompy przed zaworem? Ja tłumaczę sobie to w ten sposób, że szybciej będzie się nagrzewał powrót.
    I jeszcze jak byś mnie upewnił czy faktycznie zawór 3d steruje tylko i wyłącznie temperaturą na powrocie? Czy można go wykorzystać jednocześnie do kontroli powrotu oraz temperatury na grzejniki ?

0
  • #5 11 Wrz 2013 23:48
    W0jtek92
    Poziom 35  

Nie wykorzystasz go do kontroli temp. Na grzejniki. Musi pompa być przed nim bo gdy jest za traci swoją moc i bardziej miesza w obiegu zaworu niżeli wyciąga ciepło z kotła.

0
  • #7 12 Wrz 2013 21:44
    nazir1982
    Poziom 2  

Kurcze, jutro przychodzi hydraulik. Jestem ciekawy co mi odpowie jak stwierdzę, iż to co zrobił jest nie do końca poprawne.... Nie lubię takich sytuacji. Tyle pieniędzy człowiek wydał a na koniec okazuje się, że coś jest nie tak....

0
  • #8 13 Wrz 2013 07:29
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Należy mu się :D Jak nie chce się przeczytać instrukcji. Stale to przerabiam, najpierw ustalenie co ma być, potem drogo, robi ktoś inny. Źle/nie działa. A czemu tyle Pan chce za poprawki. Przecież wszystko zrobione, tylko to... :D

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo