Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mozna połączyć telewizor z ruterem.

konsum 11 Wrz 2013 21:16 3432825 49
  • #1 11 Wrz 2013 21:16
    konsum
    Poziom 18  

Mam pytanko na początku czysto badające grunt.
    Mam telewizor który ma wejście na kabel internetowy.
    Czy jak podłącze do niego ruter to jest możliwość, że telewizor odbierze sygnał poprzez WiFi z komputera, oczywiście po prawidłowym skonfigurowaniu?

PS.
    Rutera nie mam na miejscu muszę go przywieźć, stąd moje pytanie, a nie samo sprawdzenie ;)

2 29
  • #2 11 Wrz 2013 21:28
    farjat
    Poziom 22  

To jak chcesz w końcu połączyć? Przez kabel internetowy czy WiFi?
    Co to za model telewizora? Co na to wszystko instrukcja obsługi?

2
  • Pomocny post
    #3 11 Wrz 2013 21:30
    13adam13
    Poziom 29  

Witaj,
    Telewizor może mieć wejście LAN, ale wi-fi niekoniecznie. Oczywiste jest ,że jeżeli masz internet stacjonarny np. Neostradę, to po prostu łączysz kablem Ethernet router z tv. Powinno działać jeżeli dobrze skonfigurujesz. :D
    Nie podałeś nawet modelu telewizora, więcej nie możemy Ci bez tego pomóc. :wink:

1
  • Pomocny post
    #4 11 Wrz 2013 21:38
    a_jablon
    Poziom 18  

Tak sobie myślę: czy chodzi o to, żeby dopiąć TV do sieci LAN z Internetem czy o to, żeby skomunikować PC z TV?

Z tego co rozumiem, telewizor ma wyjście ETHERNET na kabelek.

Jeżeli chcemy zrobić link bezpośrednio TV-PC to proponuję kabel typu CROSS, adresacja IP statyczna i do przodu!!! Po co bujać się z WiFi?

Jeżeli chcemy dopiąć się do LAN'u, Internetu, itp, po prostu kabelkiem prostym w wolny port LAN routera.
    Jeżeli kolega nie chce ciągnąć kabli tylko zrobić to bezprzewodowo, to AccessPoint w trybie CLIENT połaczy się z Routerem i rozwiąże temat.

Chyba o takie rozwiązanie chodzi?

2
  • #5 11 Wrz 2013 21:44
    konsum
    Poziom 18  

13adam13 napisał:
    Nie podałeś nawet modelu telewizora, więcej nie możemy Ci bez tego pomóc. :wink:

Chciałem tylko info dla zaspokojenia czy w ogóle jest to możliwe co ja chcę osiągnąć :)
    Ale już podaje
    Jest to LG 49LA6130-ZB
    a_jablon napisał:
    Z tego co rozumiem, telewizor ma wyjście ETHERNET na kabelek, ale kolega nie chce ciągnąć kabli tylko zrobić to bezprzewodowo, tak?

Otóż to, chciałbym podłączyć ruter do telewizora kablem RJ-45 (mój TV nie ma WiFi)

0
  • #6 11 Wrz 2013 21:55
    a_jablon
    Poziom 18  

Kolego, w takim razie podłącz zwykłym prostym kablem ETHERNET port w telewizorze z wolnym portem LAN routera.

Adres IP telewizor dostanie z DHCP'a. Dla routera telewizor jest takim samym urządzeniem jak komputer... Jemu nie robi to róznicy.

0
  • #7 11 Wrz 2013 22:23
    anmedia
    Poziom 39  

a_jablon napisał:
    Dla routera telewizor jest takim samym urządzeniem jak komputer... Jemu nie robi to róznicy.

Owszem, o ile w sieci znajduja sie dwa urzadzenia. To masz racje. Jednak w sieci gdzie pracuje TV jako odbiornik, nalezy siec skonfigurowac na adresach statycznych. Rozwiazuje to czesty problem "nielaczenia sie" TV z siecia.

konsum napisał:
    Czy jak podłącze do niego ruter to jest możliwość, że telewizor odbierze sygnał poprzez WiFi z komputera, oczywiście po prawidłowym skonfigurowaniu?

Oczywiscie, wszystkie urzadzenia ktore beda podpiete do routera (nie wazne czy kablowo czy poprzez WiFi) beda ze soba dzialaly. Sama konfiguracja sieci nie wystarczy, kolejna czynnosc to konfiguracja sprzetow (telefony, tablety, komputery, wszystko zwiazane z udostepnianiem plikow). Oczywiscie, pamietaj rowniez ze TV jest tylko odbiornikiem a nie komputerem i wszystkiego w nim nie odtworzysz, jak rowniez bedziesz mial ograniczone mozliwosci konfiguracyjne.

1
  • #8 12 Wrz 2013 20:32
    konsum
    Poziom 18  

Przywiozłem ruter jest to Thomson TG 585 v7 tylko tak sobie teraz myślę, czy ten ruter w ogóle będzie działał jako odbiornik, bo z tego co mi na razie wiadomo ruter to raczej nadajnik?

1
  • #9 13 Wrz 2013 16:22
    anmedia
    Poziom 39  

konsum napisał:
    Przywiozłem ruter jest to Thomson TG 585 v7 tylko tak sobie teraz myślę, czy ten ruter w ogóle będzie działał jako odbiornik, bo z tego co mi na razie wiadomo ruter to raczej nadajnik?

Dobra teoría!!! To niby jak wysylasz zapytania do sieci

0
  • #10 13 Wrz 2013 16:40
    Ture11
    Poziom 34  

Router nie będzie raczej chętny do pracy jako odbiornik, a dokładniej jako karta bezprzewodowa (bo router musiałby mieć opcję klienta). Kolega ma rozumiem w domu Wi-Fi, czyli gdzieś jakiś router rozsyłający musi stać - w tamtym należy szukać gniazdek switcha LAN.

0
  • #11 13 Wrz 2013 17:15
    Sl4V4
    Poziom 17  

konsum napisał:
    49LA6130-ZB

Ten TV może działać tylko w sieci lokalnej DLNA. Nie jest to smart TV. Z internetem się nie połączy.

0
  • #12 13 Wrz 2013 18:24
    konsum
    Poziom 18  

Ture11 napisał:
    Kolega ma rozumiem w domu Wi-Fi, czyli gdzieś jakiś router rozsyłający musi stać

Mam internet z Aero2 przez modem, a internet rozsyłam po mieszkaniu używając karty WiFi .

Jeżeli TV odpada, to może zdziałam coś dekoderem Ferguson 102E?

PS.
    Ten Ferguson ma możliwość podłączenia karty WiFi pod USB ale na Chipsecie Ralink, nie pamiętam teraz dokładnych danych jaki to numer chipsetu, wiem tylko, że mam karte WiFi na Chipsecie Ralink ale inny model.

1
  • #13 13 Wrz 2013 23:06
    Sl4V4
    Poziom 17  

konsum ten TV ma tylko LAN. Służy do DLNA.

1
  • #14 14 Wrz 2013 19:10
    konsum
    Poziom 18  

A czy przejdzie takie coś jak podłączenie kabla LAN do komputera i udostępnienia internetu w komputerze na TV lub dekoder?
    Internet mam z modemu mobilnego (Aero2)

0
  • Pomocny post
    #15 14 Wrz 2013 20:35
    Kpc21
    Poziom 23  

A po co ci w tym telewizorze dostęp do Internetu, jak i tak tego w żaden sposób nie wykorzystasz?

Na dekoder, o ile będzie miał on jakieś funkcje internetowe - jak najbardziej, przy czym jeśli udostępniasz połączenie przez komputer, to by mieć połączenie z Internetem na dekoderze, komputer będzie musiał być włączony.

Jeśli chcesz mieć połączenie z Internetem na dekoderze bez konieczności włączania komputera, potrzebny ci router. Taki router, który ma wbudowany modem albo współpracuje z modemem na USB (najlepiej z tym który już posiadasz), i ten modem obsługuje technologię wykorzystywaną przez Aero2. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.jdtech.pl - autor tego bloga nawet prowadzi sprzedaż routerów pod Aero2.

Rolę routera z wbudowanym modemem może też pełnić telefon komórkowy z funkcją tetheringu (ale z takim routerem nie połączysz się przewodowo).

Teraz:
    - jeśli masz porządny router pod Aero2, z portami LAN, najlepiej będzie podłączyć dekoder przewodowo - chyba że nie masz takiej możliwości (ewentualnie można zastosować PLC, ale pewnie taniej będzie po Wi-Fi)
    - jeśli dekoder z routerem musisz połączyć bezprzewodowo, masz kilka opcji:
    1/ jeśli dekoder ma wbudowaną obsługę Wi-Fi, nie ma problemu
    2/ jeśli dekoder ma możliwość podłączenia dedykowanej karty Wi-Fi na USB, możesz taką dokupić, ew. sprawdzić czy posiadany Ralink będzie współpracować
    3/ w innej sytuacji (ew. jako alternatywa dla punktu 2, bo to rozwiązanie może być tańsze) do dekodera możesz podłączyć Access Point z trybem "client", czyli działający jako "odbiornik"

Określenie "odbiornik" nie jest tu najszczęśliwsze, bo każde urządzenie w sieci komputerowej zarówno wysyła, jak i odbiera dane.

Czy twój router ma taki tryb - musisz sprawdzić w dokumentacji, ew. poszukać w panelu ustawień.

0
  • #16 14 Wrz 2013 23:16
    konsum
    Poziom 18  

Odłożyłem ten ruter w kąt wziąłem komputer udostępniłem neta do dekodera internet widzę się pojawił w dekoderze ale Youtube widzę coś nie bardzo chce współpracować, znajduje filmiki itp. ale jak odpalam filmik to otwiera się odtwarzacz, a tam info:

"movie not founded on server"

sprawdziłem na komputerze i tu ten sam filmik się odtwarza.

0
  • #17 14 Wrz 2013 23:23
    Kpc21
    Poziom 23  

Zaktualizuj firmware dekodera, możesz nawet skorzystać z opcji aktualizacji przez Internet (pamiętaj że może przepaść ci lista kanałów, jak ci na niej zależy, to wyeksportuj ją na jakiś nośnik zewnętrzny). Czy opcja Google Maps działa?

1
  • #18 14 Wrz 2013 23:25
    konsum
    Poziom 18  

Ah pośpieszyłem sie z powyższym postem, bo teraz trochę po googlowałem i widzę nie jestem jedyny z takim problemem, czytam coś o DLNA żeby postawić na kompie i o tym sofcie, także czytam dalej i dam znać co zdziałałem.

0
  • #19 14 Wrz 2013 23:25
    Kpc21
    Poziom 23  

DLNA to chyba w kwestii telewizora, a ty korzystasz z Internetu na dekoderze.

0
  • Pomocny post
    #21 14 Wrz 2013 23:57
    Kpc21
    Poziom 23  

Dekoder ma funkcję aktualizacji oprogramowania przez Internet, po prostu ją uruchom.

Jak nie masz połączenia z Internetem na dekoderze (ale wszystko wskazuje na to, że masz - powiedz czy działa Google Maps), to poszukaj tutaj: http://www.ferguson-digital.eu/pl/pobierz.html

0
  • #22 15 Wrz 2013 00:30
    konsum
    Poziom 18  

Kpc21 napisał:
    Dekoder ma funkcję aktualizacji oprogramowania przez Internet, po prostu ją uruchom.

Racja.

Już jestem po aktualizacji wszystko śmiga jak należy, jak na razie dzięki wszystkim za pomoc, zwłaszcza Tobie KPC21 za przejrzysty opis sytuacji.

0
  • #23 15 Wrz 2013 22:55
    konsum
    Poziom 18  

Kolejny problem mi się urodził :)
    Na modemie i internecie od Aero2 wszystko elegancko poszło udostępnienie itp. a dzisiaj chcę zrobić to samo, ale używając karty WiFi i neta ze złącza stałego i kicha, pobiera i pobiera adres sieciowy połączenia lokalnego (LAN) i kończy się na ograniczonej łączności...

Konfiguruje sieć praktycznie automatycznie przez kreator.

Zastanawia mnie to, że jak to robię na modemie z Aero2 to tworzy mi połączenie mostkowe, a z kartą WiFi nawet nie mam takiego kroku jak wybranie połączenia do zmostkowania.

0
  • #24 15 Wrz 2013 22:56
    anmedia
    Poziom 39  

konsum napisał:
    Konfiguruje sieć praktycznie automatycznie przez kreator.

Tego typu sieci ustawiaj wylacznie recznie. Wszystkie adresy w urzadzeniach i routerze na sztywno.

0
  • #25 15 Wrz 2013 23:02
    konsum
    Poziom 18  

anmedia napisał:
    Wszystkie adresy w urzadzeniach i routerze na sztywno.

Nie bardzo wiem co w ustawieniach rutera ustawić?

0
  • #26 15 Wrz 2013 23:05
    Kpc21
    Poziom 23  

Spróbuj ręcznie skonfigurować połączenie.

Na karcie którą udostępniasz we właściwościach połączenia włączasz opcję że ma być udostępniona w sieci lokalnej.

Potem na karcie sieciowej PRZEZ którą udostępniasz połączenie (czyli na tej bezprzewodowej) we właściwościach protokołu TCP/IP v4 ustawiasz adres IP i maskę podsieci tak by był on z innej podsieci niż adres IP karty udostępnianej. Bramę domyślną zostaw pustą. Czyli np. jeśli adres IP komputera na karcie udostępnianej to 192.168.1.30 przy masce 255.255.255.0, to na karcie PRZEZ którą udostępniasz możesz ustawić np. adres 192.168.2.1 i maskę 255.255.255.0.

Na dekoderze wybierasz konfigurację ręczną. Jako adres IP ustawiasz INNY adres z TEJ SAMEJ sieci, co karta w komputerze przez którą udostępniasz Internet (czyli np. 192.168.2.2, maska zostaje ta sama), a jako bramę domyślną adres IP tej właśnie karty sieciowej (czyli w tej sytuacji 192.168.2.1).

Adresy serwerów DNS możesz wszędzie powbijać 194.204.159.1 i 194.204.152.34 (to są DNS-y TPSA) albo wybrać automatyczne pobieranie adresów DNS (nie wiem czy będzie aktywne przy włączonej ręcznej konfiguracji IP).

/Dodane:/
    Anmedia mnie wyprzedził - w routerze jako że z niego nie korzystasz nic nie musisz konfigurować.

Tyle że... jeśli korzystasz z sieci LAN, to możesz podłączyć do niej dekoder bezpośrednio, nie potrzebujesz go łączyć przez komputer.

0
  • #27 15 Wrz 2013 23:15
    anmedia
    Poziom 39  

Kpc21 napisał:
    w routerze jako że z niego nie korzystasz nic nie musisz konfigurować

Jak to nie, caly transfer idzie przez router, to wlasnie jego nalezy skonfigurowac, a cala reszte jako "odbiorniki". Dekoder w tym wypadku rowniez bedzie odbiornikiem internetu, a dzialajac jako nadajnik DLNA caly transfer znowu idzie przez router.
    Moje pytanie, bo sie zgubilem, skad pobierany jest internet?

Kpc21 napisał:
    albo wybrać automatyczne pobieranie adresów DNS

W sieci DLNA gdzie sa telefony i TV raz zadziala, raz nie. Jako pierwszy DNS wpisz adres bramy sieciowej, jako drugi wpisz DNS uslugodawcy.

0
  • #28 15 Wrz 2013 23:27
    Kpc21
    Poziom 23  

Przeczytaj poprzednie wpisy w tym wątku. konsum właśnie nie korzysta z routera, tylko podłącza modem, czy też zewnętrzną sieć, bezpośrednio do komputera. Z DLNA też nie korzysta. A nawet gdyby miał korzystać, to do komunikacji komputer-telewizor DNS-y nie są w ogóle potrzebne. Przecież tu nie używa się adresów domenowych.

Teraz wspomina coś o jakimś LAN-ie. Przydałoby się dowiedzieć, co to za sieć. Tutaj faktycznie być może z routera można zrobić użytek, tak by komputer nie musiał być włączony do korzystania z Internetu na dekoderze.

Wpisywanie jako pierwszego DNS-a bramy sieciowej, a jako drugiego DNS-a usługodawcy nie ma większego sensu. Najlepiej jako DNS wpisać jedynie adres bramy sieciowej, bo router prawdopodobnie pobiera (pobierałby gdyby był) DNS-y po DHCP z serwera usługodawcy internetowego, więc w razie ich zmiany będą one automatycznie uaktualnione. W tej sytuacji rolę routera pełni jednak komputer z Windowsem, a nie jestem pewien, czy funkcja udostępniania połączenia w Windows działa też jako serwer DNS. Gdyby na DNS-ach TPSA nie zadziałało, zaproponowałbym inne rozwiązanie.

0
  • #29 15 Wrz 2013 23:31
    anmedia
    Poziom 39  

Kpc21 napisał:
    Przecież tu nie używa się adresów domenowych

oczywiscie, ale TV bez tego wpisu nie polaczy sie do sieci.

Kpc21 napisał:
    Teraz wspomina coś o jakimś LAN-ie. Przydałoby się dowiedzieć, co to za sieć.

Dlatego moje pytanie, o pewne wyjasnienia.

Kpc21 napisał:
    Tutaj faktycznie być może z routera można zrobić użytek, tak by komputer nie musiał być włączony do korzystania z Internetu na dekoderze.

Rotuter bylby najlepszym rozwiazaniem, najwygodniejszym i najbezpieczniejszym, co wiecej w razie awarii np komputera czy dekodera, w dlaszym ciagu siec dzialalaby poprawnie.

0
  • #30 15 Wrz 2013 23:36
    Kpc21
    Poziom 23  

anmedia napisał:

oczywiscie, ale TV bez tego wpisu nie polaczy sie do sieci.

Może ten telewizor faktycznie tak ma, jednak w tej sytuacji to jest błąd w jego firmware.

Cytat:
    Rotuter bylby najlepszym rozwiazaniem, najwygodniejszym i najbezpieczniejszym, co wiecej w razie awarii np komputera czy dekodera, w dlaszym ciagu siec dzialalaby poprawnie.

Problem tylko w tym, że aby to wszystko działało z Aero2, trzeba by było kupić nowy router.

0