Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja samochodu zezłomowanego.

al3xx 11 Wrz 2013 21:23 4569 27
  • #1 11 Wrz 2013 21:23
    al3xx
    Poziom 2  

Witajcie.
    Znajomy ma u siebie na podwórku samochód. Nie używa go, został teoretycznie zezłomowany. W praktyce jest tylko na to kwit, a samochód fizycznie ma się dobrze i jak już wcześniej wspomniałem, stoi na podwórku. Nie został on wyrejestrowany, ma blachy, jedyne co to, to nieszczęsne złomowanie... Teoretycznie doszło do tego jakiś rok, może dwa lata temu. Moje pytanie - czy jest jakaś możliwość ponownego "wskrzeszenia" takiego samochodu? Zależy mi na tym bo mimo, że to stara Łada Niva, to właśnie stara Łada Niva:) Może i byłoby łatwiej kupić jakąś "niezłomowaną" na alledrogo czy gdzieś, ale uparłem się na ten właśnie egzemplarz.
    Liczę na Waszą pomoc:)
    Pozdrawiam,
    Alex

0 27
  • #2 11 Wrz 2013 21:28
    maystero
    Poziom 24  

A może niech kolega zadzwoni do wydziału komunikacji i się dowie co i jak? Przecież nie musisz podawać szczegółowych danych.

0
  • #3 11 Wrz 2013 21:43
    Paweł Szeredi
    Poziom 17  

Jedyne co przychodzi mi do głowy to odkupienie z tego samego złomowiska poszczególnych podzespołów samochodu i rejestracja jako składak (SAM). Próba zarejestrowania samochodu w obecnej sytuacji źle skończy się zarówno dla złomiarza jak i właściciela auta.

0
  • #4 11 Wrz 2013 21:50
    waldek19682
    Poziom 7  

Takiego samochodu nie można zarejestrować, ponieważ wymaga to książki pojazdu.

0
  • #5 11 Wrz 2013 22:03
    al3xx
    Poziom 2  

Hmm, nie ma więc żadnej opcji, żeby "cofnąć" ten kwit?

0
  • #6 11 Wrz 2013 22:05
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie ma. Można by próbować na żółte blachy, ale raczej niva jest na to za młoda i zbyt mało wyszukana.

0
  • #7 11 Wrz 2013 22:08
    al3xx
    Poziom 2  

Z tego co wiem, to na żółte samochód musi mieć co najmniej 25 lat. No cóż trudno. Pytałem, bo gdzieś wyczytałem, że póki samochód nie został wyrejestrowany można go jeszcze jakoś "odzyskać".

0
  • #8 12 Wrz 2013 09:29
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 13 Wrz 2013 17:59
    iamtheone
    Poziom 26  

middy1983 napisał:
    Na złom drugi raz tego nie zawieziesz... bo nikt ze złomiarzy nie przyjmie całego auta bez.. dowodu rejestracyjnego...

Dobra, dobra. Wezmą bez gadania, o to się nie martw.

middy1983 napisał:
    Nawet podczas kontroli policji na podwórku będą problemy bo nie będą mogli się doszukać historii auta! Jak się uprą to go lawetą zawiną na plac policyjny

Nic nie zrobią, bo auto niezarejestrowane możesz sobie mieć na podwórku, możesz sobie nim nawet po podwórku jeździć, po prostu nie może ono uczestniczyć w ruchu drogowym, bo wtedy 20-500zł za brak zarejestrowania i do 5000zł za brak OC.

Drogi autorze tematu, auta nie zarejestrujesz, (chyba że jako zabytek, ale głowy nie dam bo nie orientuje się w przepisach odnośnie żółtych blach), jedyne co Ci pozostaje, to sprzedać je komuś (najlepiej na szrot) lub po prostu rozkręcić i sprzedać na allegro jako części.

0
  • #10 14 Wrz 2013 08:47
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 14 Wrz 2013 16:24
    sq9cwd
    Poziom 27  

middy1983 napisał:
    Sprzedawały się na allegro w śmiesznych kwotach - często niższych o 300-400% jak sam remont.

Przepraszam, ale nie ogarniam. 300-400% to dla mnie synonim wartości większej. Niższa kwota to raczej obniżenie wartości. Można kolegę prosić o wyjaśnienie co miał na myśli?
    Wracając do tematu, sytuacja jest dość trudna. Przebicie VINu? Nielegalne! Nie wiem, może udokumentowanie zakupu spoza granicy? Mam nadzieję, że wózek jest warty zachodu.

0
  • #12 15 Wrz 2013 11:53
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Odnowienie blachy zgodnie z dobrą praktyką , zabezpieczenie antykorozyjne i pomalowanie w bazie i bezbarwnym całego samochodu to koszt 10-17 tys PLN.
    Więc 3000zł jest kroplą w morzu.

al3xx napisał:
    Znajomy ma u siebie na podwórku samochód. Nie używa go, został teoretycznie zezłomowany. W praktyce jest tylko na to kwit,

Nie tylko kwit, bo w urzędach zostały pousuwane wpisy i co ważne Oc Jest niekontynuowane.
    Realnie tylko kupno rozbitej łady i poprzekładanie co trzeba.

0
  • #13 15 Wrz 2013 12:08
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

middy1983 napisał:
    Frajdy z takiej Łady nie ma bo to Łada

No i tutaj się nie zgodzę. Bo to przecież NIVA. Jedno z lepiej sprawujących się w terenie małych aut terenowych. Do dziś są w cenie i są chętnie nabywane przez miłośników off roadu.
    Niemniej, niestety iż auto w dobrym stanie, to zostało nieprzemyślanie usunięte z grona pojazdów legalnych i takiej metody na jego rejestrację nie ma. Padła już propozycja sprzedaży pojazdu na części. Ja mogę dodać, by ogłosić się z nim na jakimś forum dla miłośników terenowej jazdy. Jest tam wielu użytkowników Niv i bardzo chętnie nabędą pojazd w dobrym stanie.

0
  • #14 15 Wrz 2013 12:46
    tzok
    Moderator Samochody

Na granicy prawa można też kupić inną, zarejestrowaną, NIVĘ np. po dachowaniu i zrobić przeszczep (najlepiej jakby udało Ci się załatwić faktury na przekładane części z SDP na której to auto zostało formalnie zezłomowane)... na granicy prawa, bo sam nie masz prawa rozmontować pojazdu na części, może to zrobić tylko homologowana stacja demontażu pojazdów. Samochód w tym stanie prawnym nie ma prawa przebywać poza terenem takiej stacji.

Nawet samochód bez silnika stojący w garażu musi mieć OC - jakby złodziej chciał go ukraść i zrobił sobie krzywdę to nie mając OC będziesz płacił za jego leczenie.

0
  • #15 15 Wrz 2013 18:36
    maystero
    Poziom 24  

tzok napisał:

Nawet samochód bez silnika stojący w garażu musi mieć OC - jakby złodziej chciał go ukraść i zrobił sobie krzywdę to nie mając OC będziesz płacił za jego leczenie.

Paranoja jakaś?!
    Czy tylko żart typowo Polski?

0
  • #16 15 Wrz 2013 19:29
    balonika3
    Poziom 36  

tzok napisał:
    To już chyba wymyśliłeś. A jak złodziej ukradnie rower i się na nim połamie, to za leczenie też płaci właściciel?

0
  • #17 15 Wrz 2013 22:30
    tzok
    Moderator Samochody

Może trochę przesadziłem, ale jak go wsadzi na lawetę i dajmy na to spadnie mu z tej lawety i wpadnie na inny samochód albo rowerzystę lub w jakikolwiek inny sposób będzie uczestniczył ten pojazd w zdarzeniu drogowym to właściciel który nie miał OC, będzie miał kłopoty. Za wyjątkiem pojazdów zabytkowych i poza stacją demontażu pojazdów nie ma prawa istnieć samochód który ma nieopłacone OC.

balonika3 napisał:
    A jak złodziej ukradnie rower i się na nim połamie, to za leczenie też płaci właściciel?
    Wbrew pozorom sprawa dyskusyjna, rower nie jest zarejestrowany więc raczej nie, a jeśli komuś zrobi szkodzę przy pomocy tego roweru to znów - rower nie ma OC więc odpowiada kierujący. Ale nie mówimy tu o tym, że złodziej sobie zrobi krzywdę tylko, że ten samochód komuś zrobi krzywdę (np. stoczy się i przygniecie go do ściany). Dam inny przykład - jak zostawisz na swojej posesji niezabezpieczony wykop, w nocy wejdzie przez płot złodziej, wpadnie w ten wykop i coś sobie zrobi, to będziesz za to odpowiadał.

0
  • #18 15 Wrz 2013 22:53
    vodiczka
    Poziom 43  

tzok napisał:
    Dam inny przykład - jak zostawisz na swojej posesji niezabezpieczony wykop, w nocy wejdzie przez płot złodziej, wpadnie w ten wykop i coś sobie zrobi, to będziesz za to odpowiadał

Przez płot? Skoro teren ogrodzony to wykop zabezpieczony :D
    Co innego gdy zaprosisz sąsiada na swoją posesję na piwko a on pójdzie na stronę i wpadnie do wykopu :cry:
    tzok napisał:
    ale jak go wsadzi na lawetę i dajmy na to spadnie mu z tej lawety i wpadnie na inny samochód albo rowerzystę

Ty naprawdę wierzysz, że za takie zdarzenie odpowiada właściciel przewożonego, choćby i skradzionego pojazdu a nie właściciel lawety? Zadzwoń do dowolnego ubezpieczyciela i zapytaj zamiast wypisywać głupstwa.

0
  • #19 15 Wrz 2013 23:51
    tzok
    Moderator Samochody

vodiczka napisał:
    Ty naprawdę wierzysz, że za takie zdarzenie odpowiada właściciel przewożonego, choćby i skradzionego pojazdu a nie właściciel lawety?
    A Ty naprawdę wierzysz, że będzie tam stał i czekał aż go złapią? Takie jest prawo - każdy zarejestrowany samochód ma mieć wykupione OC, nie ważne czy jest sprawny czy nie. Mamy takie prawo, bo takich mamy obywateli, jasno widać, że chodzi o to - płać albo zezłomuj, a nie rozbieraj na podwórku - co się wyleje to do ziemi, co się nie uda sprzedać - do lasu. Żeby nie było głupich tłumaczeń. I tak połowa jeździ bez OC ale mogło by być jeszcze gorzej, niestety sami sobie, swoim kombinatorstwem, takie prawo zafundowaliśmy.

0
  • #20 15 Wrz 2013 23:59
    vodiczka
    Poziom 43  

tzok napisał:
    A Ty naprawdę wierzysz, że będzie tam stał i czekał aż go złapią?

Ucieknie pieszo czy lawetą?
    tzok napisał:
    Takie jest prawo - każdy zarejestrowany samochód ma mieć wykupione OC, nie ważne czy jest sprawny czy nie.

Nie dyskutowałem czy ma mieć wykupione OC czy nie, stwierdziłem, że przypadku gdy spadnie z lawety odpowiada przewoźnik.

0
  • #21 16 Wrz 2013 07:39
    sq9cwd
    Poziom 27  

tzok napisał:
    Takie jest prawo - każdy zarejestrowany samochód ma mieć wykupione OC, nie ważne czy jest sprawny czy nie

Czy nie jest tak, że w ten sposób przewożony pojazd staje się ładunkiem? W takim przypadku za złe zamocowanie ładunku odpowiada przewoźnik i OC pojazdu nie powinno tu grać roli...

0
  • #22 16 Wrz 2013 07:55
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 16 Wrz 2013 09:43
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

middy1983 napisał:
    tzok, i to jest właśnie to... Chory kraj!

Tak włąśnie jest bo po to dokumnety są na 6 lat żeby je wymienić np dowód rejestracyjny czy 10lat dowód osobisty.
    Po drugie tablice rejestracyjne to też przegięcie za kawałek blachy dać 80zł.

A przepisy są fajne jak dla kogo.
    Po 3 -cie po co właściwie złomowąć samochody niech stoją pod chmurką.

0
  • #24 16 Wrz 2013 10:48
    sq9cwd
    Poziom 27  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Tak włąśnie jest bo po to dokumnety są na 6 lat żeby je wymienić np dowód rejestracyjny czy 10lat dowód osobisty.

W przypadku dowodu osobistego sprawa jest zrozumiała-zmienia się wygląd, trzeba go zaktualizować na zdjęciu. Być może z rejestracyjnym liczą na wprowadzenie zmian przez właściciela, które wyjdą w trakcie takiej wymiany.
    za kawałek blachy dać 80zł

A kto powiedział, że będzie sprawiedliwie?
    po co właściwie złomowąć samochody niech stoją pod chmurką.

Obieg surowców, praca dla ludzi, przepisy UE, ekologia i takie tam...

0
  • #25 16 Wrz 2013 17:23
    tzok
    Moderator Samochody

middy1983 napisał:
    W Niemczech do których za kwartał wyjadę - mogę sobie rejestrować i wyrejestrowywać auto ile chcę! Nikt a nikt nikogo nie zmusza do opłat i reszty.
    Bo w Niemczech nikt nie będzie kombinował i na myśl mu nie przyjdzie wyjechać bez OC, a u nas zaraz były by głupie gadki, że on tylko do sklepu po bułki jechał albo że kolega miał wypadek i nagle po niego zadzwonił...

0
  • #26 16 Wrz 2013 18:38
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 16 Wrz 2013 22:37
    iamtheone
    Poziom 26  

middy1983 napisał:
    Szkoda że na Punciaka nie ma już AC... Tak bym se zarobkował - hamulcem nawigując

To możesz se pozarobkować na OC tych w Audi/BMW, zderzak skleisz taśmą, a kasę na nowy od sprawcy-oprawcy odłożysz na konto ;p
    tylko żebyś nie trafił jak Pan w białym Mercedesie z tego filmu:
    http://www.youtube.com/watch?v=S1STODSHrbk

0
  • #28 17 Wrz 2013 07:43
    2278665
    Użytkownik usunął konto