Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody

11 Wrz 2013 21:30 7956 11
  • Poziom 15  
    Witam

Trafiła w moje ręce (na zasadzie: weź sobie i napraw, albo wywal na śmietnik) zmywarka Siemens SN66T052EU. Zmywarka nie nabiera wody - miga lampka z kranem na panelu sterowania. Z tego co zdążyłem zauważyć zawór aquaStop (ten na końcu węża pobierającego wodę) nie otwiera się - nie dostaje napięcia.

Sprawdziłem następujące rzeczy:
    1. Przycisk aquaStop - wydaje się być sprawny. W tej zmywarce na spodzie zainstalowana jest płytka styropianu, nad którą znajduje się przełącznik uruchamiany po uniesieniu się płytki na wodzie. Przegwizdałem go - działa, tzn. ma zwarte styki 1-2, a po wciśnięciu przełącza się na zwarcie 1-3.
    2. Zawór aquaStop otwiera się po podaniu mu bezpośrednio 230VAC.
    3. Po kabelkach doszedłem do sterownika zmywarki i tam również nie pojawia się 230VAC dla zaworu, więc to raczej nie kable.

Czy ktoś może podpowiedzieć jakie jeszcze warunki powinny być spełnione, żeby otworzyć ten zawór? A może to nie kwestia warunków (sygnałów z czujników), tylko problem ze sterownikiem?

Pozdrawiam
    Maciek
  • SterControl
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    szypek72 napisał:
    Zrób foto sterownika i prześlij.

Sterownik ma następujące oznaczenia: EPG60110 E-TYP: PA AI 3.4. Niżej jest zapewne data produkcji (07.01.2009) i jeszcze jeden numer: 9000376770 (seryjny?).
    Sterownik wygląda tak jak tutaj. Własne zdjęcia będę mógł podesłać najwcześniej jutro, gdyż nie przywiozłem jeszcze grata do domu, a i tak nie wiem, czy żona z tym nie pogoni ;-)

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy: zawór testowałem "na sucho", tzn. nie wiem do końca, czy się otwiera, bo nie mogłem podłączyć go do wody. Po podaniu bezpośrednio napięcia słychać cyknięcie i lekkie buczenie cewki. Może zawór jednak jest uszkodzony, sterownik przed podaniem napięcia "szuka" go i uznaje, że zaworu nie ma, bo np. rezystancja cewki mu nie odpowiada i dlatego nie podaje napięcia. Czy sterowniki w zmywarkach mogą przeprowadzać taką diagnostykę?

Pozdrawiam
    Maciek
  • Poziom 15  
    szypek72 napisał:
    Zrób foto sterownika i prześlij.

Poniżej zdjęcia:
    Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody

Po podaniu napięcia bezpośrednio na zawór aquaStop, ale bez włączania zmywarki, do zmywarki zaczyna nalewać się woda, tzn. dopełnia się zbiornik na ściance, a następnie woda spływa wężem odpływowym. Po włączeniu zasilania woda zaczyna wlewać się do wnętrza (do komory z naczyniami), ale po chwili załącza się pompa wypompowująca wodę. Cały czas miga lampka braku wody i braku soli. Na wyświetlaczu nic się nie pojawia.

Pozdrawiam
    Maciek
  • SterControl
  • Poziom 8  
    macbe: mam ten sam problem w zmywarce bosch smv50e30eu. Z tego co widzę to ten sam moduł. Był u mnie kolega elektronik i doszliśmy do wniosku, że to wina samego modułu... Przelutowanie nie pomogło więc w moim przypadku wchodzi raczej w wymiana. Jakbyś miał jakiś pomysł gdzie zdobyć w miarę tanio taki moduł to będę wdzięczny za info. Powodzenia!
  • Poziom 15  
    krik napisał:
    macbe: mam ten sam problem w zmywarce bosch smv50e30eu. Z tego co widzę to ten sam moduł. Był u mnie kolega elektronik i doszliśmy do wniosku, że to wina samego modułu... Przelutowanie nie pomogło więc w moim przypadku wchodzi raczej w wymiana. Jakbyś miał jakiś pomysł gdzie zdobyć w miarę tanio taki moduł to będę wdzięczny za info. Powodzenia!

Czy u Ciebie na panelu sterowania działa tylko przycisk włącz/wyłącz i ewentualnie wspomniane diody braku wody i nabłyszczacza? Czy inne przyciski coś załączają? U mnie poza wymienionymi rzeczami reszta jest martwa. Wyświetlacz nic nie wyświetla (u Ciebie chyba nie ma wyświetlacza), a powinien chyba pokazywać jakiś kod błędu.
    Niestety nie znam taniego źródła w/w modułów :-(
  • Poziom 8  
    U mnie panel działa i palił się tylko kranik. Może u Ciebie to wina płytki panelu albo kabli a nie programatora...
  • Poziom 15  
    krik napisał:
    U mnie panel działa i palił się tylko kranik. Może u Ciebie to wina płytki panelu albo kabli a nie programatora...

Kabelki były źle ułożone po jakiejś wizycie serwisanta i jeden uległ przycięciu, a po pociągnięciu zwyczajnie się urwał. Naprawiłem to, ale zmian nie widać - być może doszło do jego zwarcia z obudową.
  • Poziom 15  
    krik napisał:

Czy panel jest rozbieralny? Wymontowałem skubańca, widzę zatrzaski, ale przednia część panelu (z przyciskami) ani drgnie. Czy to jest klejone? Ze środka wychodzi kabelek 10-żyłowy, mamy 13 przycisków + włącznik główny + 2 wyświetlacze + 13 diodek, więc wygląd na to, że w środku siedzi jakaś elektronika, do której wypadałoby się dostać, tylko jak to zrobić bez zniszczenia panela?

Pozdrawiam
    Maciek
  • Poziom 8  
    Z tego co pamiętam to rozbierałem panel ale nie pamiętam już dokładnie jak...
    W każdym razie ja darowałem sobie naprawę kupiłem od znajomego inną zmywarkę podobnej klasy, która nie suszyła i nie domywała naczyń. Naprawiłem ją a moją będę chciał sprzedać na części. Jakbyś coś potrzebował to daj znać. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    krik napisał:
    Z tego co pamiętam to rozbierałem panel ale nie pamiętam już dokładnie jak...
    W każdym razie ja darowałem sobie naprawę kupiłem od znajomego inną zmywarkę podobnej klasy, która nie suszyła i nie domywała naczyń. Naprawiłem ją a moją będę chciał sprzedać na części. Jakbyś coś potrzebował to daj znać. Pozdrawiam

Niestety mój panel chyba wygląda nieco inaczej, ale porównaj na zdjęciach:
    Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody Zmywarka Siemens SN66T052EU - nie nabiera wody
    Na ostatnim widać jeden z zatrzasków, niestety ich ściskanie nic nie daje, tak jakby panel był dodatkowo sklejony. Czy w tym panelu jest jakaś elektronika warta oglądania?
  • Poziom 15  
    Problemem okazał się power supply unit - mały moduł elektroniki montowany na "plecach" panelu sterowania. Uszkodził się najprawdopodobniej przez ten przetarty kabelek w drzwiach, który robił zwarcie do masy - ewidentnie zły montaż przy serwisie. Diagnoza przez autoryzowany serwis (przyjazd z wszystkimi możliwymi modułami i wymiana kolejnych) wraz z modułem to koszt około 400 zł.