Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator wyjściowy do 4xEL84 (parametry)

13 Mar 2005 19:24 2616 8
  • Poziom 17  
    Witam
    Chciał bym się dowiedzieć jakie parametry powinno mieć trafo do 4xEL84
    (ponieważ chce samodzielnie je wykonać)
  • Poziom 18  
    Witam.

W jakim układzie ma to trafo pracować ? u układzie pentody, czy w układzie ultraliniowy ?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam.

Z karty katalogowej tej lampy (prod. Mullard) wynika jasno i przejrzyście, iż Raa dla jednej pary lamp to 8k Omów w układzie pentodowym. Przy 4 lampach daje to Raa = 4k Omy. Dla układu ultralinear zaś Raa wynosi 6k Omów. Warunek jest jeden - odczepy 20%. Dla kwartetu lamp to już 3k Raa.

Nie wiem ile Ty chcesz by trafo przeniosło mocy, ale zakładam, że z 24 - 28 W będziesz chciał uzyskać. Poszukaj zatem rdzenia najlepiej o przekroju środkowej kolumny 12 cm^2. Pamietaj o dzieleniu uzwojeń na sekcje i o całej masie innych rzeczy.

Oczywiście wszystkie partactwa z Twojej strony wyjdą w efekcie końcowym :).
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    taka moja drobna sugestia:w układzie ultralinear odczepy realizowane są na ok. 43% uzwojenia anodowego( w obu połówkach oddzielnie!).bardzo przejrzyście opisane jest to na stronie Toma:http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/index.html.pozdro.
  • Poziom 18  
    Witam.

Nie chce mi się polemizować, zatem sami sobie zobaczcie :

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/010/e/EL84.pdf

Otóż, im odczepy bliżej środka uzwojenia pierwotnego w trafie głośnikowym, tym tryb pracy lampy zbliżony jest do trybu pracy w połączeniu triodowym, maleje rezystancja wewnętrzna, zmienia się wartość optymalnego obciążenia anodowego, zmienia się liniowość lampy (wiadomo - trioda). Im odczepy dalej środka, tym układ pracuje coraz bliżej połączenia pentodowego lampy, zatem R wew lampy rośnie, zmienia się też optymalne Ra, zmienia się na lepszą liniowość.

EL84 może pracować zarówno z odczepami na 20% i 43%, to nie ma większego znaczenia, przekłąda się jedynie na parametry urządzenia, jak moc wyjściowa, pośrednio pasmo i takie tam inne :).
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kk84 napisał:

Otóż, im odczepy bliżej środka uzwojenia pierwotnego w trafie głośnikowym, tym tryb pracy lampy zbliżony jest do trybu pracy w połączeniu triodowym, maleje rezystancja wewnętrzna, zmienia się wartość optymalnego obciążenia anodowego, zmienia się liniowość lampy (wiadomo - trioda). Im odczepy dalej środka, tym układ pracuje coraz bliżej połączenia pentodowego lampy, zatem R wew lampy rośnie, zmienia się też optymalne Ra, zmienia się na lepszą liniowość.

A nie odwrotnie :wink:
  • Poziom 18  
    Witam.

OTLamp, oczywiście masz racje. Pomyliłem się :oops: .... powinno być odwrotnie :)