Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Bambino - Zastąpienie kondensatora

lisztek 12 Wrz 2013 12:50 3558 11
  • #1 12 Wrz 2013 12:50
    lisztek
    Poziom 9  

Witam i uprzejmie pytam, ponieważ w temacie jestem znacząco początkujący. Kupiłem Gramofon Bambino i po paru godzinach pracy nagle pojawiło się głośne buczenie (niezależnie od ustawienia poziomu głośności). Czy taki efekt mógł powstać w wyniku uszkodzenia głównego kondensatora 50+50uF/350 ?(elwa). Jeśli tak to prośba o informacje jakim współcześnie dostępnym kondensatorem mogę zastąpić ten uszkodzony ? Czy 50+50 oznacza szeregowe połączenie wewnątrz tego kondensatora czy równoległe ?
    Z góry przepraszam jeśli odpowiedź znalazła się gdzieś na forum ale szukałem i nie udało mi się znaleźć.

0 11
  • #2 12 Wrz 2013 13:18
    yogi009
    Poziom 42  
  • #3 12 Wrz 2013 13:32
    lisztek
    Poziom 9  

To rozumiem, tylko w jaki sposób podwójny, Szeregowo czy Równolegle. Bo w jednym wypadku szeregowo to wyjdzie chyba 25 uf a równolegle 100uF ?

0
  • #4 12 Wrz 2013 13:43
    mczapski
    Poziom 38  

Podwójny tj dwa obok siebie. W zasilaczy Babmbino jest częścią filtra i nie łączysz wyjść razem. W sumie faktycznie pojemność dwukrotnie większa. Poandto w ty urządzeniu zwróć uwagę na ekranowania linii sygnałowej.

0
  • #5 12 Wrz 2013 13:55
    lisztek
    Poziom 9  

Przepraszam, ale jako, że moja wiedza jest na prawdę tu ograniczona, pozwolę sobie zadać pytania pomocnicze.

Ten kondensator ma dwie nóżki, lut jest point to point. Wymiana zatem ogranicza się do przelutowania i to jestem w stanie zrobić. Wymiana na taki sam była by najprostrza, ale niestety nie mam dostępu do takiego samego - Nie znalazłem. Jaki zatem kondensator współczesny kupić by zastąpić ten ? Czy np kupienie 100uF/400v i wlutowanie rozwiąże problem ?

0
  • #6 12 Wrz 2013 14:13
    yogi009
    Poziom 42  
  • #7 12 Wrz 2013 15:11
    lisztek
    Poziom 9  

Gramofon Bambino - Zastąpienie kondensatora

Tak to wygląda. Puszka i dwa piny u dołu do których dolutowane są pozostałe elementy.
    Puszka ta jest przykręcona do Chassis

0
  • #8 12 Wrz 2013 16:06
    cirrostrato
    Poziom 36  

Elektrycznie to są dwa kondensatory elektrolityczne połączone w jednej obudowie minusami (minus na obudowie), na tych ,,pinach'' są plusy tych kondensatorów. Zakładając, że kondensator sprawny to czasem, jak się poluzuje nakrętka mocująca biegun ujemny do masy (musi być mocno dokręcona) tego podwójnego kondensator lub miejsce styku kubka aluminiowego kondensatora z masą zaśniedzieje, sprzęt też może brumieć.

0
  • #9 12 Wrz 2013 16:33
    zyzy52
    Poziom 26  

Witam.

lisztek napisał:
    Czy np kupienie 100uF/400v i wlutowanie rozwiąże problem ?

Nie za bardzo, bo w oryginale jest wlutowany rezystor R9 między plusy kondensatora, służący do wygładzenia tętnień. Gramofon Bambino - Zastąpienie kondensatora

0
  • #10 12 Wrz 2013 16:43
    DominTR3B
    Poziom 26  

Ja kiedyś w "Bambino" zamiast tego kondensatora dałem na opaskę zaciskową do ramy dwa nowe 100uF/400V.Działa do dzisiaj.

0
  • #11 12 Wrz 2013 16:57
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

Najprawdopodobniej poluzowała się nakrętka mocująca ten kondensator, było to częste zjawisko. Wstaw ten kondensator, dokręć i włącz.

0
  • #12 12 Wrz 2013 17:17
    lisztek
    Poziom 9  

Jak te 2 100/400 wlutowałeś? Minusami do chassis? I plusy tak jak na schemacie?

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Nowy kondensator należy wlutować zgodnie ze schematem i zasadami sztuki.
    Zamykam wątek.
    Jeśli po wstawieniu nowego kondensator problem pozostanie, proszę o informację na PW.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    GM

2