Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z tunerem Diora AS-254

13 Mar 2005 20:31 1995 10
  • Poziom 28  
    Znajomy przyniósł ostatnio mi do naprawy tuner Diory AS-254. Od kiedy go kupił były z nim problemy (a kupił jako nowy względnie niedawno - 2 lata temu - w znajomej hurtowni elektronicznej sprzedawali te wynalazki "spod lady" za 50 zł). Na początku okazało się, że po kilku minutach przestaje działać prawidłow wyciszanie, po następnych kilku minutach przestaje działać STEREO. Znajomy zwarł tymczasowo tranzystor (kolektor-emiter) odpowiedzialny za załączanie stereo. Po dość krótkim czasie (~2 tygodnie) spaliła się dioda LED od STEREO. W ostatnim czasie tuner zaczął mu charczeć i przyniósł go do mnie. Pomiary wykazały uszkodzenie TCA4500 (UL1621) i UL1200 - układy uszkodziły się nawzajem (dziwne, ale prawdziwe). Po wymianie układów tuner działa właściwie, ale nie do kończa - występują podobne objawy jak bezpośrednio po kupnie tunera - w miarę nagrzewania się stereodekodera wyłączają się poszczególne funkcje jak wyciszanie, a później stereo. Przymocowałem radiator do TCA, obniżyłem napięcie zasilania układów do 12V (usunąłem R31, R32, D3 i C44, zamiast R32 jest zwora, wstawiłem zamiast tego całego szmelcu 7812) i nadal się grzeje, co prawda już nie tak bardzo, ale da się wyczuć ciepło ręką. Czytałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21782.html , ale z tego niewiele wynika.
    Ma ktoś pomysł co z tym zrobić ? Może dorobić wtórniki emiterowe na wyjściach m.cz. stereodekodera??
  • Poziom 30  
    byc moze elektrolity powysychaly u mnie cos podobnego dzialo sie tylko ze w AS252 ale w pore to zauwazylem i nic wiecej sie nie stalo. byc moze u ciebie ktorys elektrolit jest lekko wysuszony lub wylal
  • Poziom 28  
    A na które elektrolity byś stawiał ? W jakim bloku ?
  • Poziom 32  
    Z objawów i tego charczenia wygląda na kondensatory w zasilaczu, ale ja na Twoim miejscu wymieniłbym wszystkie elektrolity. Dużo ich tam nie ma.
  • Poziom 28  
    Kolego Panda02 - charczenie było spowodowane uszkodzeniem UL1200, a kondenstaory w zasilaczu na samym początku wymieniłem, więc nic mi to do sprawy nie wnosi.
  • Specjalista AGD
    a może masz uszkodzony filtr dyskryminatora fm może być napisał co ci się dzieje z tym wyciszaniem albo odstraja ci się stacja to najpierw włączy ci się mute bo nie jest dokładnie dostrojony do stacji a jeżeli odstroji ci się bardziej to traci si cię stereo dlatego może najpierw sprawdz stabilność napięcia strojenia 30v i czy napięcie warikapowe na głowicę ci się nie zmienia bo zmiana tego napięcia może powodować takie uszkodzenia a układy zostaw w spokoju
  • Poziom 28  
    Kolego h jaworski - a widziałeś schemat tego tunera - ta głowica jest przestrajana agregatem pojemnościowym a nie napięciem. Powodoem tracenia stereo i MUTE jest na 100% przegrzewanie UL1621, tylko nie wiem dlaczego ten układ się grzeje ??
  • Specjalista AGD
    kolego webmax ul1621 nie ma układu mute tylko go ma ul1200 ul 1621 zawsze się grzeje a z tym strojeniem to pomyliłem się z as252 bo opisywałem problem z pamięci i uczepił bym sie układu ul1200 szczególnie czy na nodze 12 układu ul1200 nie pojawia się napięcie które jest kierowane do nogi 5 układu ul1200 noga ta to jest właśnie mute ale też przez tranzystor t5 zwiera nogę 9 układu ul1621 która to noga jest odpowiedzialna za blokowanie dekodera stereo dla pewności można nogę 12 układu ul1200odłączyć od układu u zostawić w powietrzu i zobaczyć co się będzie działo czy nie będzie sie odstrajać stacja np.
  • Poziom 28  
    Fakt, w/g noty aplikacyjnej UL1200 5 nóżka to wyciszanie. Być może niedokładnie opisałem usterke - włączenie MUTE po pewnym czasie od włączenia tunera powoduje utrate STEREO i całkowitą ciszę. Przy wyłączonym MUTE po pewnym czasie od włączenia STEREO też gaśnie - ciekawy jest też fakt, że uszkodzeniu uległa dioda LED od stereo.
  • Specjalista AGD
    Mute to wejście i wyłączenie mute polega na zwarciu tej nogi przez opór r27 do masy a sygnał wychodzi z nodi 12 i przez opory r25 r26 i r27 podawany jest na nogę 5 czyli wejście mute ale też przez opory r25 i r28 podawany jest na bazę t5 i teraz wyłączenie mute w zasadzie nie ma wpływu na to czy stereo jest czy nie ma bo sygnał blokowania stereo jest brany trochę wcześniej czy nogę 12 można zewrzeć do masy to nie wiem bo nie wiem jakiego rodzaju to wyjście ale na pewno można zewrzeć c43 to jest jeszcze wspólny punkt dla stereo i mute jak ci się straci stereo to albo odłącz nogę 12 od układu albo zewrzyj c43 do masy (1 noga tego c43 to masa) i zobacz czy to ci odblokuje to stereo i mute jak tak to na pewno z jakieś przyczyny odstraja ci się stacja tracisz „0” detektora fm i dlatego włącza ci się mute i traci stereo co do diody to może coś prubował naprawiać i uszkodził bo dioda jest podłączna do zasilania 15v i przez opór r61 idzie na nogę 7 która to jak zdekoduje się stereo jest zwierana przez wewnętrzny tranzystor do masy i nawet jak by ktoś zwar tą nogę do masy przy braku stereo to dioda się zapali tylko. ale jak ktoś by zwar opór r61 ze złej strony to dioda na bank się uszkodzi i podejżewam że to uszkodzenie było od począdku tylko twój kleś szukał go i narobił dalszych szkód o czym swiadczy opisany przez ciebie tranzystor
  • Poziom 28  
    Wymieniłem UL1200, UL1621 i zmniejszyłem napięcie ze stabilizatora z 15V do 12V i już się nic nie dzieje. Dioda LED również została wymieniona - została uszkodzona przez dekoder STEREO.