Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie 2 komputerów z routerem jednym kablem

LLLLL 12 Wrz 2013 19:17 3735 8
  • #1 12 Wrz 2013 19:17
    LLLLL
    Poziom 8  

Witam!

Przeglądałem forum, ale niestety nie znalazłem zbieżnego tematu - potrzebuję połączyć 2 komputery z routerem, ale z pewnych względów (stosunkowo duża odległość, brak możliwości rozciągnięcia drugiego kabla od routera) nie mogę ich podpiąć osobno.

Czy istnieje jakieś urządzenie, rozgałęziacz ?, który pozwoli mi na połączenie dwóch komputerów jednym kablem odchodzącym od routera?

Na marginesie - czy moja drukarka Samsung S C X -4623F może być podłączona do jednego komputera, a z drugiego mogłoby się również odbywać drukowanie?

Pozdrawiam w oczekiwaniu na pomoc,

Łukasz

0 8
  • #3 12 Wrz 2013 20:04
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Jeśli rozmawiamy o sieci Fast Ethernet (100Mbit) to tak. W tym standardzie w przewodzie sieciowym wykorzystujemy 2 pary z 4 dostępnych. Istnieje coś takiego jak adapter RJ-45 na kablu/2X gniazdo RJ-45 kategorii 5e. Za pomocą tego adaptera jedną skrętką sieciową można przesłać sygnał 2 urządzeń sieciowych (do kupienia w sklepach z częściami komputerowymi - potrzebujesz oczywiście 2 adaptery).
    Co do drukarki. Konfigurujesz oba komputery aby były w jednej podsieci (np. adresy IP 192.168.1.2 oraz 192.168.1.3 maski 255.255.255.0), na jednym instalujesz drukarkę, udostępniasz, na drugim dodajesz udostępnioną drukarkę. Jedyny warunek, żeby z komputera do którego nie jest podłączona drukarka można było drukować, komputer z podłączoną drukarką musi być włączony.

0
  • #4 12 Wrz 2013 21:15
    yogi009
    Poziom 42  

Co prawda dwie z czterech par przewodów skrętki są niewykorzystywane do przesyłania danych, jednak mają jakieś zadanie (ciekawe jakie... hmm... może google wie?), także przy obecnej cenie przewodu nie zaleca się takich eksperymentów. Poza tym przejściówka prawdopodobnie wyjdzie drożej od skrętki.

0
  • #5 14 Wrz 2013 16:10
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Przejściówka będzie droższa, ale sam miałem sytuację, gdzie pociągnięcie skrętki nie wchodziło w grę (kabel musiał być schowany, co się wiązało z kuciem, potem malowaniem, itp.)
    2 pozostałe pary są wykorzystywane w standardzie Gigabit Ethernet (sygnał idzie tam 4 parami i taka przejściówka nie ma tam racji bytu.
    Pomysł z zastosowaniem switch-a też fajny, dodatkowo jak sieć jest w standardzie Gigabit Ethernet dając gigabitowy switch zachowujemy pełną przepustowość sieci (w przeciwieństwie do przejściówki).

0
  • #6 16 Wrz 2013 19:25
    LLLLL
    Poziom 8  

Witam!

Czytam bardzo uważnie, co piszecie, gorzej ze znajomością tematu :-), ale na spokojnie.

Rozumiem, że są dwie opcję:

- albo http://allegro.pl/sprzet-sieciowy-switche-i-huby-4436?order=qd&price_to=50&price_enabled=1 (tu wystarczy zakup takiego switcha, podłączam do prądu + do każdego kompa skrętka prosta i działa?).
    - albo przejściówki a'la http://allegro.pl/listing/listing.php?string=adapter&search_scope=category-77955 ? i co dalej?

Pozdrawiam
    Łukasz

0
  • Pomocny post
    #7 17 Wrz 2013 17:24
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

1. Stosując przełącznik :
    Od routera przewód (ten jeden) idzie do przełącznika, od przełącznika idą 2 przewody (po jednym do każdego komputera) i działa.
    2. Stosując "Adapter rozdzielacz LAN RJ-45 NA 2XRJ-45":
    Dwie skrętki sieciowe od Twojego routera do tego rozdzielacza. Od pierwszego rozdzielacza pojedyncza skrętka do drugiej lokalizacji do drugiego adaptera (skrętka zakończona z obu stron gniazdami RJ-45). Od drugiego rozdzielacza 2 skrętki (po jednej do każdego komputera) i też działa.
    Napisz jeszcze jaki to router.

0
  • #8 17 Wrz 2013 17:54
    LLLLL
    Poziom 8  

Switch=przełącznik to dla mnie znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Czy wystarczy taki najzwyklejszy, np. TP-LINK TL-SF1005D ? Widzę, że sporo osób kupiło, a i firma znana.

Mój router to CellPipe 7130

0
  • #9 18 Wrz 2013 23:20
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Tak, ten TP-LINK TL-SF1005D w zupełności wystarczy do tego zastosowania.
    Firma robi całkiem sensowny sprzęt za małe pieniądze, sam używam sprzętu tp-linka w domu, na razie bez zastrzeżeń :D

0