Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak stabilności napięcia sieciowego

dipol 14 Sep 2013 10:03 7788 51
e-mierniki
 • #31
  O^O
  Level 21  
  dipol wrote:
  Objawia się to w następujący sposób że na ok 10/15 minut zaczynają żarówki migać i napięcie się waha od 180 do 230V. Czasami jest rozbłysk żarówek(zawyżone napięcie-jak przy upalonym przewodzie zerowym)) Potem wraca wszystko do normy .Powtarza się to co 20 /30 minut w godzinach wieczornych i rano.
  Przecież sytuacja jest jasna i klarowna. Szczególnie, że:
  dipol wrote:
  Dzieje się to na całej ulicy
  Problem dotyczy godzin, kiedy jest największe zapotrzebowanie na energię.
  Nie wyobrażam sobie, żeby, w obliczu powtarzających się zgłoszeń, pracownicy pogotowia nie sprawdzili połączeń na początku linii (bo tylko uszkodzenie na jej początku może powodować tak poważne konsekwencje na całej ulicy). Skoro ZE "rżnie głupa", to stacja transformatorowa jest zbyt słaba dla takiej liczby odbiorców, a wymiana to wszak niepotrzebne koszta.
 • e-mierniki
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • #33
  opamp
  User under supervision
  Bronek Rejestratorów jakości nie ma?
 • e-mierniki
 • #34
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Bronek22 wrote:
  Wzrosty napięcia powstałe na skutek asymetrii są nie do udowodnienia. Dowodów nie ma.

  Wystarczy u siebie w domu zainstalować trafo 3 fazowe które będzie wytwarzało punkt zerowy.
  Nawet mam takie jedno na stanie.
  Temat szeroko stosowany w nagłośnieniu estradowym gdzie upalenie /przerwanie zera upalenie zera to upalenie całego sprzętu.

  Drugie wyjście to dobre uziemienie przewodu PEN .
  Ale to zabezpieczy tylko przy przerwie na linii.
 • #35
  User removed account
  User removed account  
 • #37
  JWitek
  Level 23  
  Od roku? Od roku bulgocze olej albo występują kilkudziesięciowoltowe spadki napięcia na obluzowanym zacisku? Trudno mi w to uwierzyć...
 • #38
  dipol
  Level 34  
  Czy ktoś z kolegów zajmował się kompensacją cosinusa. Niechcący widziałem potężne kondensatory w piwnicy i dławiki podłączone do faz.Co na to panowie specjaliści . Nieoficjalnie wiem ze ktoś majstruje przy kompensacji.???
  SeRgEy1989...przełączyli na drugi transformator i powtórka z rozrywki.
  Następny sąsiad zmienił telewizor u drugiego poszedł zasilacz impulsowy w plaźmie...naprawiłem i założyłem termistory + dławik na razie się sprawdzają.
  Największy problem z ludźmi ...coś napiszemy ...komentarz "" a co to da"" i koniecznie PGE chce ze mnie zrobić idiotę że to ja wydziwiam a nikt z sąsiadów nie narzeka.

  PGE podobno kupiło stadion w Gdańsku może z tego powodu maja kłopoty?? brak kasy.
  Żeby nie mój laptop...może machnął bym ręką ...sąsiedzi dają zarobić dzięki niestabilnemu napięciu...i karawana jedzie dalej.
 • #39
  JWitek
  Level 23  
  Zła kompensacja (zbyt duża) powoduje wzrost napięcia za trafem, ale o pojedyncze procenty. Natomiast sam fakt włączania kondensatorów jest źródłem sporych przepięć. Włączenie kondensatora w szczycie napięcia może dać teoretycznie napięcie dwukrotnie większe niż amplituda napięcia w sieci. Przy "niepewnym" załączaniu (lub wyłączaniu) może nastąpić nawet tzw. eskalacja przepięć. Ale skoro piszesz, że z kondensatorami są dławiki, to nie powinno być takich problemów.
 • #40
  dipol
  Level 34  
  A przy szeregowym włączeniu dławika i kondensatora...po jakie licho jest potrzebna taka bateria w prywatnym domu???
  Czy można wpływać na wskazania licznika???
 • #41
  JWitek
  Level 23  
  Dławiki właśnie mają być szeregowo z kondensatorami. Przepięcia w sieci, o których pisałem, powstają przy włączeniach samych kondensatorów w sieć. Bez dławików szeregowych i styczników z opornikami "rozruchowymi".
  W prywatnym domu? Kompensacja ma sens tam, gdzie rozliczamy się z mocy biernej lub pobieramy jej tak dużo, że napięcie siada. Na wskazania licznika mocy czynnej praktycznie nie wpływa.
 • #42
  zbich70
  Level 43  
  dipol wrote:
  po jakie licho jest potrzebna taka bateria w prywatnym domu???

  Może swego czasu okolicę odwiedzili sprzedawcy tego typu urządzeń? ;)
 • #43
  dipol
  Level 34  
  Wczoraj mam założone urządzenia kontrolne ...szum był wielki na ulicy i cała akcja robiona pokazowo...po załączeniu sprzętu kontrolnego ...napięcie nawet nie mrugnie...może ktoś dostał cynk/przestraszył się....
  Pytanie o........ generator mocy biernej...czy może być takie cudo??? z szczegółami się wstrzymam....energetycy będą wiedzieli o czym piszę....zaawansowana elektronika jest zaprzęgnięta do pracy???? więcej opisane cyrylicą.
  W chwili migotania pojawiają się zakłócenia w paśmie krótkofalowym co obserwuje na mojej radiostacji.
  Czy licznik mocy biernej będzie w stanie pokazywać manipulowanie tą mocą gdy będzie zainstalowany na stacji transformatorowej.
  To moje przemyślenia po przewertowaniu GOOGLE.
  sq9cwd...nie przesadzaj Anritsu pokazuje niewiele.....a tu pojawia się sygnał na 59+20dB....a jak się czysto zrobiło na paśmie....73!
 • #44
  dipol
  Level 34  
  Po dwóch latach PGE wyremontowało całą dzielnicę i dalej jest problem. Jestem elektronikiem ale sposób podchodzenia do usterki i naprawy jest.....zamilknę bo szkoda słów. Mnie przepieli na inny transformator i problem zniknął. Szybko dostałem zwrot pieniędzy na gwiazdkę za naprawę laptopa zawarliśmy ....umowę hihi.
  Sąsiedzi dalej dają żyć i zarobić za naprawę zasilaczy impulsowych.
  zbich70 --jest to tak zaawansowana elektronika i sterowana procesorowo -import z Krasnodaru tam jest rosyjska dolina krzemowa, strasznie zakłóca modemy VDSL. Nowe liczniki maja być odporne oraz rejestrować manipulację mocą bierną??.....Problem będzie jak wymienią bo zakłócają w paśmie radiowym i to dość intensywnie, ze swoich zabawek - radiostacji nie zrezygnuję. Mam po przygodach w/w u siebie i w pracy do wszystkich urządzeń impulsowych założone zabezpieczenia ,pojawienie się napięcia do do 400V/800v (wyzej nie próbowałem dałem raz 1000V i sie zabezpieczyło) nie spowoduje uszkodzeń! Sprawdziłem w komorze klimatycznej i na specjalnym stanowisku do badania sprzętu specjalnego, zachowuje się więcej niż poprawnie.
  Pozdrawiam! dziękuje za sugestie i porady ! 73!!
 • #45
  stomat
  Level 37  
  Czyli źródło zakłóceń nie leży w sieci dostawcy a u któregoś domorosłego majsterkowicza. A wszyscy tu krytykują działania operatora sieci. Napiszcie jak Wy, na miejscu operatora, byście podeszli do wyeliminowania takiego problemu skoro wymiana całej sieci nie pomaga?
 • #46
  User removed account
  User removed account  
 • #47
  dipol
  Level 34  
  Cała dzielnica wyremontowana -kasa duuuuża wyłożona i dalej problem. Na samym początku im sugerowałem czy transformator sprawdzili....potraktowali mnie jak faceta z pod budki z piwem, po przepychankach nabrali szacunku-nie jestem złośliwy trochę znajomych pracuje ........odpuściłem Teraz musi ktoś ...beknąć.
  Moje straty mam odrobione. Elektronika zabezpieczona. Sąsiedzi szykują teraz nagonkę.
  """""Niech zatrudni bardziej rozgarniętych inżynierów""""" z tym coraz większy problem ..... kto chce pracować na umowach śmieciowych -jako firma, doświadczam od 10 lat radości z takiego zatrudnienia.!!
 • #48
  User removed account
  User removed account  
 • #49
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Na prośbę autora tematu odblokowuję.
 • #50
  dipol
  Level 34  
  Zmieniono transformator (co sugerowałem)!!!
  Przyjechała firma wykonująca budowę i wszystkie maszyny zasilane energią dostały czkawki. Zrobiła się awantura do czasu wymiany transformatora galopem energetyka doprowadziła prowizorkę żeby budowlańcy mogli pracować.
  Wszystko powróciło do normy , zgodne z WT
  73!
 • #51
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  dipol wrote:
  Następny sąsiad zmienił telewizor u drugiego poszedł zasilacz impulsowy w plaźmie...naprawiłem i założyłem termistory + dławik na razie się sprawdzają.

  W jakim celu zakładasz termistory?
  Czy to chodzi o transile?
 • #52
  dipol
  Level 34  
  W momencie włączenia transformatora i zachowania się w/w transformatora energetyki (stany nieustalone) generowane przez energetykę trzeba było serwisowi jechać włączać /wymieniać bezpieczniki na zasilaniu po założeniu nie ma w/w efektu zasilacze stosowane do zasilania sieci kablowej (w dzień pół biedy gorzej w nocy parę razy). Założyłem termistory stosowane w zasilaczach impulsowych. Każdy obecnie zasilacz trafo/impulsowy ma to zamontowane. Przy prądach pobieranych do 50/100A to były jeszcze dość wiekowe wynalazki. Pomału to znika każdy dostaje światłowód obecnie i generalnie od tego czasu 50/60% procent sieci jest już wymieniona na nowoczesny sposób transmisji sygnału telewizyjnego/internetu (światłowód).
  Transil robi zwarcie na wyjściu jak jest zawyżone napięcie,można na tyrystorze a najprościej na mosfecie (bezpiecznik elektroniczny)