Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena DK7ZB-Duoband-Dipole for 2m/70cm

johnny5001 12 Wrz 2013 22:39 4053 12
  • #1 12 Wrz 2013 22:39
    johnny5001
    Poziom 11  

Witam, proszę o wyjaśnienie czy w antenie ze strony http://www.qsl.net/d/dk7zb/Duoband/dipolduoband.htm w wersji z 3 elementowej potrzeba robić balun jak w innych konstrukcjach DK7ZB, czy od razu kabel do dipola. Już mi się wszystko miesza a tłumacza google nie mogę zrozumieć. Z góry podziękowanie....

• #2 13 Wrz 2013 18:42
    johnny5001
    Poziom 11  

Temat dalej aktualny. Dzięki dla Moderatora za przeniesienie ale mógłby napisać ,,podłącz bezpośrednio lub zrób baluna ", a wiem że wie :D

• #3 13 Wrz 2013 18:51
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Witam. We wszystkich antenach dipolowych DK7ZB stosowany jest albo balun prądowy (dławik), albo "DK7ZB-Match" - to w przypadku konieczności dopasowania impedancji. Pytasz o antenę 50-oomową, więc powinieneś zastosować balun z ćwierćfalowego odcinka kabla. W przypadku RG58 to około 37 cm kabla zwiniętego na rurce średnicy 16 - 20 mm tak, aby osiągnąć 5 zwojów. Wielkości nie są zbyt krytyczne. Pozdrawiam.

• #4 13 Wrz 2013 20:10
    Driver-
    Poziom 38  

Jest to antena symetryczna, wiec powinno się wstawić symetryzator (balun). Ale że to antena dwupasmowa odpada stosowanie symetryzatora z odcinków kabla koncentrycznego. Pozostaje jedynie założenie, możliwie najbliżej zacisków anteny, pierścienia ferrytowego jednego lub kilku, aby zablokować prąd płynący op oplocie kabla, gdyż to zmienia charakterystykę anteny, więc blokowanie szerokopasmowe, można to zrobić nawijając na rdzeń toroidalny parę zwoi kabla zasilającego antenę, najlepiej stosując nawiniecie Linksuper-toroid, lub zakładając na kabel kilka rdzeni jeden przy drugim. W drugim przypadku mogą to być rdzenie zaciskane na kabel. Jak podaje Ferrocube dla tych częstotliwości najbardziej odpowiednim materiałem są rdzenie o przenikalności początkowej µ0~125 np. materiał 4C65 lub jego odpowiedniki np. materiał 61 Amidon'a.

• #5 13 Wrz 2013 20:12
    johnny5001
    Poziom 11  

Dzięki za rozwianie wątpliwości. Teraz już rozumiem i mogę działać. Pozdrawiam.

• #6 13 Wrz 2013 20:24
    Driver-
    Poziom 38  

Nawinięcie kabla na rurkę nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem ponieważ cewka, utworzona z kabla ma stosunkowo dużą pojemność własną, zatem gorzej izoluje w.cz. mogą też powstawać rezonanse. Na pasmach KF pojemności rzędu 2-5pF a nawet nieco więcej są do przyjęcia.

• #7 13 Wrz 2013 21:36
    johnny5001
    Poziom 11  

Podziękowałem Szybkiemu Elektronowi a nie zauwazyłem że kol. Driver napisał. Nie ukrywam że znowu jestem w kropce z balunem. Jeśli chodzi o rdzeń to akurat mam pod ręką tylko od zasilaczy ATX ale akurat to chyba nie najlepsze rozwiązanie. Potrzebuję antenkę na 2 pasma więc zamiast tego dipola może lepsza będzie antenka typu J np http://www.adamkar.republika.pl/j/j.htm która jest mniej problematyczna do wykonania. Co koledzy na to?

• #8 13 Wrz 2013 22:30
    Driver-
    Poziom 38  

Rdzenie z zasilaczy ATX nie podejdą, za niska częstotliwość pracy i nawet na 3,5 MHz potrafią się grzać. Duo bander J-pole nie jest zły, zyski obu anten są porównywalne. Jedyną ich wadą jest brak zwarcia dla ładunków statycznych. No i J-ka prostsza do zrobienia. Bez problemu wyszukasz w Necie różne wersje tej anteny, są nawet kalkulatorki do J-pole.

• #9 16 Wrz 2013 10:41
    rysta
    Poziom 21  

Kol. Driver ma w zupełności rację, ale jak powiada klasyk: ''znaj proporcją, mocium panie...''
    To nie jest jakaś wyczynowa antena.
    Zauważ, że jako reflektor został użyty maszt. Zysk nie jest duży, kierunkowość i regularność charakterystyki w takiej antenie - w zasadzie bez znaczenia (nie dajmy się zwariować...). Nie ma co deliberować. - ferryt na kabel? - będzie działał na dwójce, na siedemdziesiąt centymetrów - nie a kosztuje nie mało. Bezpośrednie podłączenie? -jeżeli tylko kabel będzie dostatecznie długi, to indukcyjność płaszcza wystarczy dla skutecznego ograniczenia pradu asymetrii. Dla dobrego samopoczucia zrób w ostateczności choke balun - 2-3 zwoje kabla H155 bezpośrednio przy antenie . Symetryzacja zasilania w tak prostej antenie to zbędny luksus, jej brak niewiele pogorszy pracę.

Podłącz kabel bezpośrednio, będzie OK
    _________
    pozdr R.

• #10 16 Wrz 2013 19:59
    johnny5001
    Poziom 11  

Właśnie nawijam balun zobaczymy co z tego wyniknie. Dzięki za podpowiedzi i proszę o jeszcze. Aha akurat wyszła mi antena z elementami odizolowanymi od booma, oryginał ma chyba połączenie przez wkręty oprócz samego dipola. Będzie to miało większe znaczenie?

• #11 17 Wrz 2013 20:54
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Połączenie jedynie przez wkręty, ale na podkładce izolacyjnej, nie powoduje konieczności korygowania wymiarów w stosunku do wersji z pełną izolacją (i odwrotnie). Pozdrawiam.

• #12 22 Wrz 2013 12:24
    rysta
    Poziom 21  

Johnny, dobranie baluna który będzie skutecznie pracować na 2m i 70cm (tam zwlaszcza) jest trudne.
    Żeby choke balun spełniał swoje zadanie, jego impedancja MUSI mieć charakter indukcyjny i być przynajmnijej 4x większa (korzystnie 10x) od impedancji falowej kabla. Co najmniej więc 200omów na dwójce.
    Pomocny w obliczeniu choke baluna będzie program z linka:
    http://hamwaves.com/antennas/inductance.html
    Jeżeli masz już gotowy balun, wstaw jego wymiary do kratek kalkulatora i sprawdź jaka jest częstotliwość rezonansu równoległego twojego baluna - fres i jego XLs.(niektóre pośrednie wyniki obliczeń nie są dla nas niezbędne).
    Jeżeli fres jest poniżej 430MHz - balun się nie nadaje do użytku (jego impedancja będzie mieć charakter pojemnościowy i balun działać nie będzie).
    Jeżeli impedanacja na dwójce wyjdzie poniżej 200 Omów na dwójce - balun nie przyniesie pozytywnych efektów w tym paśmie.
    I tak kombinuj aż osiągniesz zadawalajace wyniki co nie będzie proste.

Co prawda, program nie uwzględnia obecności izolacji na choke balunie (zwiększa ona pojemność włąsną cewki i wskutek tego obniża częstotliwość rezonansu własnego) ale może dać pojęcie czego się spodziewać po konstrukcji nie mając stosownych przyrządów pomiarowych.

Szybki Elektron napisał:

Połączenie jedynie przez wkręty, ale na podkładce izolacyjnej, nie powoduje konieczności korygowania wymiarów w stosunku do wersji z pełną izolacją (i odwrotnie)...

To nie jest prawda, niestety.
    Wkręty przechodzące przez elementy, nawet poprzez podkładkę izolacyjną powodują konieczność korekcji ich długości i chociaż na "dwójce" nie jest to specjalnie zauważalne, to w paśmie 70-ciu centymetrów wąskopasmowe anteny wyczynowe "widzą" metalowe wkręty i trzeba brać poprawkę na ich obecność. Ale to tak na marginesie. Anteny Johnnyego to raczej nie dotyczy.

• #13 06 Sty 2015 08:44
    johnny5001
    Poziom 11  

Dostałe upomnienie że nie zamknąłem tematu. Antena już sobie wisi od ponad roku . Potrzebna była w sumie tylko po to żeby w zimie nie marznąć na zewnątrz. Spisuje się doskonale. Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki i za zainteresowanie. Temat zamykam.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson