Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się nie uruchamia. Update: PSU Wybija bezpieczniki.

BioComp 12 Wrz 2013 22:44 4332 15
  • #1 12 Wrz 2013 22:44
    BioComp
    Poziom 8  

Witam serdecznie,

Otóż, złożyłem komputer i cóż, nie działa...

Ale po kolei.

Konfiguracja:
    Płyta: Asus Z87 Deluxe (LGA 1150)
    CPU: Intel i7 4770K
    Chłodzenie: Noctua U14S
    RAM: 2x 8GB Corsair Vengeance Black Pro 1866MHz
    GPU: Asus GeForce 770 GTX OC
    PSU: Fractal Design Newton R3
    SSD: Samsung 830
    Obudowa: Corsair Graphite 600T

Problem.

Po złożeniu całości, komputer się uruchomił i wszedł do UEFI. Wszystko pracowało ok (pamięci na 1333MHz po zmianie na XMP wskakiwały na 1866MHz ale w memteście wywalały błędy (czemu? nie wiem) powróciłem na 1333MHz). Przy zmianie profilu zawsze przy restarcie komputer wyłączał się i włączał ponownie - możliwe, że normalne, mój poprzedni robił to samo. (Poniżej film)
    http://youtu.be/ev3wnd6lzIU

Postanowiłem podpiąć napęd i dyski. Wyłączyłem więc zasilacz przełącznikiem na tyle jego obudowy, po czym odpaliłem zasilacz ponownie (przyciskiem na jego obudowie) i po ok. 5 sekundach od momentu włączenia zasilacza i zaświecenia przycisków reset i power + diód na karcie graficznej wybiło mi bezpieczniki w mieszkaniu odpowiedzialne za prąd w gniazdkach... Cóż, wyłączyłem z powrotem, włączyłem bezpieczniki i ponownie włączyłem zasilacz - tym razem było ok. Temperatury procesora wynosiły ok. 30-32 stopni C. Przy restartach skakała do 40 ale szybko spadała z powrotem do 30C-32C. Po testach w Memtest86+ rozpocząłem instalację Windows 7. Zainstalował się elegancko. Więc zabrałem się za instalację sterowników. Doszedłem do instalacji AI Suite 3. Zainstalował się elegancko, zapytał, czy restartować? Kliknąłem na tak. I od tego momentu zaczął się mój horror.
    Od razu po wyłączeniu windowsa, komputer zaczął się wyłączać i włączać, wyłączać i włączać - wpadł w pętle (nagranie poniżej).
    http://youtu.be/E4foocoZP7I

Nie reagował ani na reset, ani na przycisk power - postanowiłem wyłączyć zasilacz przełącznikiem na jego obudowie. Po czym znowu włączyłem tym przełącznikiem całość i uruchomiłem komputer - taka sama pętla... Wyłączyłem więc całość i użyłem przycisku Clear Cmos. Po włączeniu, całość zdechła... PC uruchamia się na ułamek sekundy, i wyłącza... Obejrzeć można to na poniższym filmie:
    http://youtu.be/bplebLidvoI (To chwilowe "terkotanie" to zasilacz mój poprzedni [wentylator] - dla bezpieczeństwa i na wszelki wypadek, podpiąłem wszystko pod swój stary zasilacz BeQuiet E5 550W. Na nowym jednak dzieje się to samo).

Dzieje się tak, niezależnie od tego, jakiego zasilacza używam (spróbowałem też podpiąć pod swoim starym zasilaczem BeQuiet E5 550W - to samo).

Odpiąłem dyski, wyjąłem ram, odłączyłem wentylatory, panel frontowy. To samo.

Użyłem funkcji Bios Flashback - wgrałem nowy Bios. To samo. Wyjąłem baterię na godzinę czasu. To samo.
    W końcu zdecydowałem się na wyjęcie CPU. Płyta startuje, wyświetla 0000, zasilacz pracuje, płyta nie wyłącza się.
    Zamontowałem CPU ponownie. Efekt? Komputer ponownie odpala na ułamek sekundy i się wyłącza.

Co się dzieje? Co może być uszkodzone? Co dalej z tym pasztetem robić? Podejrzewałem zasilacz, później jakieś zwarcie (akcja z bezpiecznikami), później ram i płytę główną, na końcu procesor. Teraz nie wiem co z tym dalej począć. Może ktoś podsunie pomysł, co dalej? Wszystkie komponenty kupowałem oddzielnie z Agito.pl (tzn. same podzespoły - wolałem sam złożyć, bo miałem złe doświadczenie po poprzednich montażach przez osoby trzecie [zagubione elementy, wyrzucone pudełka i instrukcje, itd.] teraz nie wiem, czy to nie był błąd, samemu nie mam elementów zastępczych, nie jestem więc w żaden sposób w stanie zdiagnozować np. procesora nie mając zamiennika). Będę chyba musiał znaleźć jakiś serwis, kogoś kto ma zamiennik platformy LGA1150 czy to płyty czy procesora...

0 15
  • #2 12 Wrz 2013 23:21
    Piotr160292
    Poziom 36  

Zostaje serwis. Osobiście podejrzawam, że płyta ma wadę fabryczną, aczkolwiek nie jestem pewny. Sam niestety guzik sprawdzisz bez części, ewentualnie karty diagnostycznej. Skoro komputer się sam włącza i wyłącza, to albo trzaśnięty jest mostek na płycie, albo zasilacz...

0
  • #3 14 Wrz 2013 07:02
    BioComp
    Poziom 8  

Dzięki piotr160292 Prawdopodobnie wyślę na serwis - nie wiem tylko co... Czy płytę, czy procesor. Pojawił się też inny problem... Nowy zasilacz wybija bezpieczniki podczas włączania go przełącznikiem (losowo, np. 3x włącza się normalnie, za czwartym wybija bezpiecznik, co skutkuje wyłączeniem wszystkich (prawie - oprócz kuchni, łazienki, ubikacji) gniazdek elektrycznych w mieszkaniu. Mój poprzedni zasilacz BeQuiet E5 550W nigdy nie wybił bezpiecznika, inne zasilacze w komputerach pozostałych domowników (Chieftec, Modecom) też ich nie wybijają. O co chodzi? Wina gniazdka? Za mały bezpiecznik (10A)? (Na kuchnię jest 16A). Pomocy, bo nie wiem co robić, czy to normalne, czy słać na serwis. Rodzina ma chęć mnie zatłuc za to, że im spierniczę ich sprzęt i komputery ciągłym wywalaniem bezpiecznika... (Bezpiecznik wywala niezależnie od obciążenia - czasem działają 3 TV + 2 kompy czy laptop i nie dzieje się nic, a czasem jestem sam w domu, nie działa nic i bezpiecznik wybija...). Z reguły wyłączam zasilacz tym przełącznikiem od lat, bo mam do komputera podpiętych trochę muzycznych urządzeń peryferyjnych (interfejsy, karta muzyczna, klawiatury sterujące) i jak nie wyłączę zasilacza, to pomimo, że komputer jest wyłączony, to wszystko działa i ciągnie prąd...
    Gdzieś tu na forum czytałem też o jakimś czasie zwłoki bezpiecznika - żeby wymieniać z B na C... Ale się na tym kompletnie nie znam.

Moje bezpieczniki (3 od lewej - gniazdka elektryczne w pokojach):

Komputer się nie uruchamia. Update: PSU Wybija bezpieczniki.

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

0
  • #4 14 Wrz 2013 07:28
    CamerDisco
    Poziom 24  

Są kołki dystansowe ? Spróbuj metody "na pająka" czyli wyjmij wszystko na biurko i tam uruchom.

0
  • #5 14 Wrz 2013 07:51
    BioComp
    Poziom 8  

Są kołki dystansowe - bez nich sama płyta nie pasowałaby do backplatu. Wszystko złożyłem dobrze, sprawdzałem kilkukrotnie (ogólnie złożyłem już kilka komputerów, więc mniej więcej wiem co i jak, obecnie znowu w obudowie jest mój poprzedni komputer...). Zresztą rozłożyłem i złożyłem jeszcze raz. Myślisz CamerDisco, że samo wyjęcie z obudowy coś tu pomoże?

0
  • #6 14 Wrz 2013 08:52
    CamerDisco
    Poziom 24  

Może pomóc, bo może gdzieś jest zwarcie.

0
  • #7 14 Wrz 2013 14:30
    Dacomos
    Poziom 33  

Jaki wpływ na zadziałanie bezpieczników ma płyta w kompie?
    Ewidentnie uszkodzenie zasilacza i to tylko po pierwotnej stronie przetwornicy.

0
  • #8 14 Wrz 2013 16:06
    kokapetyl
    Poziom 43  

Dacomos napisał:
    Ewidentnie uszkodzenie zasilacza i to tylko po pierwotnej stronie przetwornicy

Ewidentne uszkodzenie-powodowałoby wybicie zabezpieczenia każdorazowo.
    Autor wspomniał o zabezpieczeniu 10A, dla gniazd typowo powinno być 16A.

0
  • #9 14 Wrz 2013 16:44
    Piotr160292
    Poziom 36  

Mnie również się wydaje, że za słaby jest bezpiecznik i dlatego wybija.

0
  • #10 15 Wrz 2013 02:21
    BioComp
    Poziom 8  

Jutro (właściwie to dzisiaj) spróbuję w kuchni - tam są gniazdka pod 16A. Mam nadzieję, że nie "upalę" starszego komputera...

0
  • #11 15 Wrz 2013 09:43
    Dacomos
    Poziom 33  

kokapetyl napisał:
    Dacomos napisał:
    Ewidentnie uszkodzenie zasilacza i to tylko po pierwotnej stronie przetwornicy

Ewidentne uszkodzenie-powodowałoby wybicie zabezpieczenia każdorazowo.
    Autor wspomniał o zabezpieczeniu 10A, dla gniazd typowo powinno być 16A.

Zawsze? Jak się mogą zachowywać tranzystory w przetwornicy przy uszkodzeniu np kondensatorów? skoro inne psu działają dobrze to ma być tylko wina eski?.Typowo co nie znaczy zawsze zabezpieczenia też muszą być dostosowane do przekroju przewodów zasilających.

0
  • #12 15 Wrz 2013 10:11
    kokapetyl
    Poziom 43  

OK masz rację, jest taka możliwość o której piszesz, na moje usprawiedliwienie za sugierowałem się słowem "ewidentne"
    I jeszcze:
    "Typowo co nie znaczy zawsze zabezpieczenia też muszą być dostosowane do przekroju przewodów zasilających."
    Nie spotkałem żeby w instalacji stosowano przewody cieńsze niż 1.5 przy których 16A nie jest przesadzone.

0
  • #13 15 Wrz 2013 13:11
    airbites
    Poziom 22  

U mnie też było podobne w zasilaczu corsair poprzednim po włączeniu wywalał bezpieczniki i po jakiś czasie ciągle wywalał bezpieczniki i okazało ze zasilacz był wadliwy i niestety zabrał ze sobą dysk twardy.

0
  • #14 15 Wrz 2013 13:21
    safbot1st
    Poziom 43  

BioComp napisał:
    po ok. 5 sekundach od momentu włączenia zasilacza i zaświecenia przycisków reset i power + diód na karcie graficznej wybiło mi bezpieczniki w mieszkaniu odpowiedzialne za prąd w gniazdkach...

BioComp napisał:
    Nowy zasilacz wybija bezpieczniki podczas włączania go przełącznikiem (losowo, np. 3x włącza się normalnie, za czwartym wybija bezpiecznik, co skutkuje wyłączeniem wszystkich (prawie - oprócz kuchni, łazienki, ubikacji) gniazdek elektrycznych w mieszkaniu. Mój poprzedni zasilacz BeQuiet E5 550W nigdy nie wybił bezpiecznika

Uszkodzony zasilacz:
    BioComp napisał:
    Fractal Design Newton R3

Serwis.

Przecież pierwszy nagły zanik napięcia, wywalenie korków i pierwsze uruchomienie zestawu na wadliwym zasilaczu już mogło uszkodzić płytę gł. grafikę, hdd.

0
  • #15 21 Wrz 2013 21:21
    BioComp
    Poziom 8  

Testowałem zasilacz na 16A - nie wywalało bezpieczników. Być może 10A to dla niego za mało.

Co do usterki, byłem dzisiaj w serwisie. Uszkodzony jest procesor. Mój procesor na innej płycie (Asus Z87 Plus) tak samo uniemożliwiał odpalenie całości. Inny i7 4770K wyjęty prosto z zaplombowanego pudełka na mojej płycie ruszył. Teraz tylko pytanie, czy odsyłać sam CPU czy może dla wszelkiego spokoju jednak także płytę - w sensie, czy to nie ona mogła ew. uszkodzić procesor?

0
  • #16 28 Paź 2013 21:18
    BioComp
    Poziom 8  

Dzięki wszystkim za pomoc. Podzespoły zostały wymienione (CPU + Płyta Główna [ta na wszelki wypadek]). Nowy CPU jest cieplejszy o ok. 2-3 stopnie od poprzedniego - mówi się trudno, jakimś wielkim overclockerem nie jestem. Komputer działa jak należy, chociaż mam jeszcze czasem problem z uruchamianiem Windows 7 (czasem pc zamiera na logo - czytałem, że to może być jakiś konflikt ze sprzętem). Po aktualizacji biosu zdarza się to znacznie rzadziej, ale od czasu do czasu się niestety zdarza... Pamięci poszły na 1866MHz na XMP po zaktualizowaniu biosu. W zasadzie gdyby nie te bardzo sporadyczne "zamierania" na ekranie ładowania Windowsa, wszystko działa jak należy.

Co do kwestii wybijania bezpieczników. Wymieniłem zasilacz w sklepie w którym składałem cały zestaw. Teraz jestem szczęśliwym (przynajmniej na razie, chociaż mam nadzieję, że tak pozostanie) posiadaczem zasilacza BeQuiet Dark Power P10 650W opartym o FSP Aurum. Działa bezszelestnie - co najlepsze, niezależnie od obciążenia :D. Oczywiście nie ma mowy o wybijaniu bezpieczników (można odpalać całą listwę i jest ok, aczkolwiek ja zawsze wyłączam przełącznikiem na obudowie zasilacza). Polecam i żałuję, że od razu nie przesiadłem się ze swojego poprzedniego BeQuieta na tego :)

0