Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa z baterii laptopowej - ładowanie i eksploatajca

12 Wrz 2013 23:45 1884 5
  • Poziom 7  
    Witam!
    Zaszła u mnie potrzeba zasilania niewielkiego układu mikrokontrolera wraz z silnikiem dc z innego źródła niż usb 5V (silnik 12V) i tu pojawił sie dylemat. Miałem pod ręką starą baterie laptopową HP (siadła elektronika), rozebrałem ją i wyjąłem 6 ogniw (6 ogniw podłączonych rownolegle po 2 a następnie szeregowo) z myślą o ich zastosowaniu. Jedna para daje ok 3,6V podwojnej pojemności, a 3 takie pary dają to niecałe 12V. i tu pojawiają sie moje pytania:
    1) Jak ładowac te ogniwa? Każdą pare z osobna czy razem?
    2) Jakim napięciem? Jakim prądem?
    3) Czy jest to bezpieczne podczas eksploatacji tego w ten sposób?

pozdrawiam!
  • Warunkowo odblokowany
    antheri napisał:
    1) Jak ładowac te ogniwa? Każdą pare z osobna czy razem?

Wykorzystaj 3 pary i wszystko w temacie. Nie podałeś ile ogniw jest podłączonych w sposób tylko szeregowy ale skoro oryginalnie stanowiły one inne zasilanie więc mogą być mniej albo bardziej zużyte od tych 'równoległych'.
    Nie powinno się łączyć w baterie ogniwa stare (bardziej zużyte) z nowymi bo to może spowodować kłopoty.
    antheri napisał:

2) Jakim napięciem? Jakim prądem?

W zależności od typu ogniw, ładuje się dostosowując napięcie do prądu ładowania, jednak napięcie nie powinno być zbyt wysokie bo przy dużej rezystancji wewnętrznej może rozwalić ogniwa.
    antheri napisał:
    3) Czy jest to bezpieczne podczas eksploatacji tego w ten sposób?

Jeśli układ ładowania będzie prawidłowo zbudowany, a najlepiej jeśli będziesz miał na oku ładującą się baterie, nie powinno być problemów.
  • Poziom 7  
    Mam 6 pojedynczych ogniw typu SAMSUNG ICR18659-22F tutaj ich datasheet:
    http://cordlessrenovations.com/wp-content/uploads/2012/11/ICR18650-22F.pdf
    były one oryginalnie podłączone w następujący sposób (może teraz sie dobrze wysłowię bo nie mam możliwości tego narysowania, korzystam z telefonu). Bierzemy po 2 baterie i łączymy je równolegle mając w ten sposób 3 pary, i później traktując każdą parę jako pojedyncze ogniwo o podwojonej pojemności łączymy szeregowo. Tak było w baterii laptopowej. Ja niestety potrzebuję rozbić ten układ na te 3 pary i zrobić jakieś złączenia aby ładować je w tych parach, a podczas korzystania znów składać je w wyżej opisany układ. Z datasheet dowiedziałem się jakie napięcie ładowania/jaki prąd dla JEDNEGO OGNIWA to pozwoli mi dobrać zasilacz. Problem polega na tym ze ja chcę ładować to w tych parach. Zakładam , że napięcie zostaje to samo, ale czy wydajność prądowa musi zostać podwojona?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    Z podanego napięcia wnioskuję, że chodzi o ogniwa litowe. Tego typu akumulatory ładuje się balancerami, na portalach aukcyjnych można ich szukać w działach modelarskich. Balancer pozwala na równomierne naładowanie wszystkich ogniw w szeregu, co przy tym rodzaju baterii jest szczególnie ważne.
  • Poziom 7  
    Fragment z datasheet:

Nominal Capacity2200mAh (0.2C discharge)
    Charging Voltage 4.2V
    Nominal Voltage 3.6V
    Charging Method CC-CV
    (constant voltage with limited current)
    Charging CurrentStandard charge: 1100mA
    Rapid charge : 2200mA
    Max. Charge Current2200mA
    Max. Discharge Current4400mA
  • Poziom 27  
    Tak jak pisałem poprzednio, potrzebny jest balancer do ogniw litowo-jonowych. Na allegro, czy stronach traktujących o modelarstwie znajdziesz na pewno.