Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział obwodów w łazience

Jan_Werbinski 13 Wrz 2013 06:10 2895 11
  • #1 13 Wrz 2013 06:10
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Łazienka, a w niej następujące obwody 230V (przewód trzyżyłowy):
    1. Oświetlenie sufitowe i wentylator.
    2. Ogrzewacz pojemnościowy sterowane centralnym stycznikiem i zegarem II taryfy.
    3. Kilka gniazdek nad umywalką dla szczoteczki, golarki i pod umywalką w szafce dla robota myjącego, który będzie stał na podłodze stale podłączony, oświetlenie szafkowe.
    4. Podłogowa mata grzewcza z własnym zegarem II taryfy.

Pralki nie będzie.

Czy następujące podzielenie obwodów na bezpieczniki różnicowe 30mA będzie prawidłowe?:
    I Różnicówka trójfazowa sterowana timerem: ogrzewacz wody
    II Różnicówka jednofazowa - mata grzewcza.
    III Różnicówka jednofazowa - oświetlenie i wentylator.
    IV Różnicówka jednofazowa - gniazdka.

Czy powinienem zastosować bezpieczniki o niższym natężeniu upływu? Jeżeli tak, to jakie i dla których obwodów?

Czy metalowe prysznic i kran umywalki podłączone do rur plastikowych powininny być uziemione osobnym przewodem do GSU? Nie ma żadnych wyprowadzeń do podłączenia przewodu.

0 11
  • Pomocny post
    #2 13 Wrz 2013 07:34
    serwisor
    Poziom 29  

Jeśli już chcesz montować tyle RCD, to ok, ale nie zapominaj, że o ile nie kupisz odpowiedniego aparatu, to RCD nie jest zabezpieczeniem zwarciowym, więc eska także powinna się pojawić na każdym obwodzie.

Jakie przewody? (ile mm2)
    Jakie moce na obwody ?
    Gniazdek nie montuj bezpośrednio nad umywalką - lekko na bok.

Rozdzielasz to z jednej fazy, czy z 3?

Standardowe 30mA będzie dobre.

Co do uziemiania? Dom czy blok? gdzie jest GSU?

0
  • #3 13 Wrz 2013 08:11
    bartekfigura
    Poziom 26  

Jan_Werbinski napisał:

Piszesz, że obwody będą jednofazowe to dlaczego chcesz zastosować RCD 3-fazowe?
    A tak poza tym, to muszą być też zabezpieczenia nad prądowe. Możesz zastosować RCBO, czyli RCD z członem nad prądowym.

0
  • #4 13 Wrz 2013 08:30
    Maciek051996
    Poziom 27  

Odpowiedz jeszcze raz na pytanie czy masz instalacje 1 czy 3 fazową.

Jan_Werbinski napisał:

Według mnie możesz te RCD zamienić na RCBO tak jak kolega wyżej podpowiedział.

0
  • #5 13 Wrz 2013 08:48
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Nadprądowe oczywiście są też osobne na każdy obwód.
    Przewody płaskie podtynkowe do światła 3x1,5, a reszta 3x2,5mm2.
    Moc maks. ma terma 1,5kW, podłoga 500W, a reszta dużo mniej.
    Podzielone na 3 fazy.
    Dom. GSU jest w okolicy licznika i bezpieczników podłączone do uziomu wbitego w ziemię.

Dodano po 1 [minuty]:

bartekfigura napisał:

Piszesz, że obwody będą jednofazowe to dlaczego chcesz zastosować RCD 3-fazowe?

Bo takie różnicówki już są. Równolegle jedna trójfazowa pod którą mam np. piece akumulacyjne i trzy jednofazowe. Podpinam się do istniejących. Po co kupować nowe?
    Nadprądowe oczywiście też są szeregowo po różnicowoprądowych, ale osobne.

Wydaje mi się, że podłączenie każdego obwodu do innej różnicówki zlikwiduje problem porażenia w przypadku dotknięcia np. faz dwóch różnych obwodów, kiedy samemu nie jesteśmy dobrze uziemieni.

Słyszałem że w łazienkach powinno się stosować różnicówki 16mA, to prawda? Jeżeli tak, to dla którego z wyżej wymienionych obwodów najlepiej?

0
  • #6 13 Wrz 2013 09:34
    serwisor
    Poziom 29  

Jeśli będzie to 3-fazowe RCD, to nawet 16mA nie wiele zmieni.

Jak to podpinasz się do istniejących RCD? Co one zabezpieczają?

Robisz nową instalację w łazience, a wpinasz się w obwody z innej części domu?
    Bez jakiego kolwiek sensu.

Do oświetlenia można śmiało zaniżyć i wstawić B6, do gniazd B16.

Jeśli chcesz montować "czulszy" RCD to do obwodów wokół których masz dostęp do wody, ale nie ma takiego wymogu.

Jeśli już będziesz miał 1-fazowe RCD, to ma sens, jeśli będą osobne do łazienki.
    Jeśli chcesz się podpinać to traci połowę sensu.

Jeśli nie masz za dużo miejsca w rozdzielni, to zawsze możesz RCD z członem nadprądowym kupić w jednym aparacie, czyli będzie np. B16 30mA.
    jeśli zabezpieczasz osobno ZA RCD, to po B16, RCD na 20 albo nawet 25A, bo w przypadku zwarcia, szkoda uszkadzać RCD, jednak trochę kosztują.

0
  • #7 13 Wrz 2013 10:08
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

serwisor napisał:
    Jak to podpinasz się do istniejących RCD? Co one zabezpieczają?

Wszystkie obwody. Po liczniku jest równolegle jeden trójfazowy i trzy jednofazowe. Potem nadprądowe do obwodów w całym domu. Średnio na różnicówkę jednej fazy mam trzy nadprądowe do różnych obwodów.

serwisor napisał:
    Robisz nową instalację w łazience, a wpinasz się w obwody z innej części domu?

Wpinam się osobnymi obwodami, w osobne bezpieczniki nadprądowe, które wpinam we wspólne wcześniej przygotowane różnicówki sztuk cztery przygotowane pod cały dom. Dlaczego nie?

serwisor napisał:
    Do oświetlenia można śmiało zaniżyć i wstawić B6, do gniazd B16.

Oświetlenie jest na niższych amperażach.

serwisor napisał:
    Jeśli chcesz montować "czulszy" RCD to do obwodów wokół których masz dostęp do wody, ale nie ma takiego wymogu.

No właśnie czy jest sens? Wydawało mi się, że jakaś norma o tym mówi.

serwisor napisał:
    Jeśli już będziesz miał 1-fazowe RCD, to ma sens, jeśli będą osobne do łazienki. Jeśli chcesz się podpinać to traci połowę sensu.

Nie rozumiem. Moim zdaniem lepiej jest rozdzielić na różnie różnicówki obwody między sobą w łazience, niż oddzielić obwody łazienki od np. oświetlenia piwnicy. Uzasadniam to tym, że łatwiej o porażenie między fazami występującymi w jednym pomieszczeniu, niż w innym pomieszczeniu, a łazienką.

serwisor napisał:
    Jnawet 25A, bo w przypadku zwarcia, szkoda uszkadzać RCD, jednak trochę kosztują.

To znaczy, że zwarcie uszkadza mi różnicówkę? Taka jednorazówka?

0
  • #8 13 Wrz 2013 12:22
    serwisor
    Poziom 29  

Nie mówię, że masz się wpinać do piwnicy (obwodu) ale dołożyć RCD OSOBNE dla łazienki.

_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-
    Zmiana, ze względu na post Mod-a,
    a nie będę każdemu po kolei tłumaczył co, jak i gdzie.
    Nie chcecie wierzyć to NIE.

0
  • #9 13 Wrz 2013 15:03
    BILGO
    Poziom 38  

Jan_Werbinski napisał:
    Równolegle jedna trójfazowa pod którą mam np. piece akumulacyjne i trzy jednofazowe

RCD 3f i szeregowo za nią trzy 1f RCD.... bez sens.

0
  • #10 13 Wrz 2013 15:23
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

BILGO napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Równolegle jedna trójfazowa pod którą mam np. piece akumulacyjne i trzy jednofazowe

RCD 3f i szeregowo za nią trzy 1f RCD.... bez sens.

Skąd wyczytałeś, że jednofazowe są szeregowo???
    Przecież to by było bez sensu. :)
    Napiszę odwrotnie: równolegle trzy jednofazowe po jednej na każdą fazę i równolegle do nich trójfazowa dla obwodów trójfazowych.

0
  • #12 13 Wrz 2013 15:35
    BILGO
    Poziom 38  

Jan_Werbinski napisał:
    Skąd wyczytałeś, że jednofazowe są szeregowo???

Zrozumiałem że do RCD 3f są podłączone trzy RCD 1f :) ale pewnie coś źle zrozumiałem...
    Jan_Werbinski napisał:
    Bo takie różnicówki już są. Równolegle jedna trójfazowa pod którą mam np. piece akumulacyjne i trzy jednofazowe. Podpinam się do istniejących. Po co kupować nowe?

0
  Szukaj w 5mln produktów