Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RAM - Karta graficzna i coś jeszcze rezerwuje pamięćRAM

czlowiek488 15 Sep 2013 15:40 11136 52
Texa Poland
    safbot1st
    Level 43  
    Proszę, usystematyzujmy trochę, bo robi się bałagan:
    1. Odptaszkowane: [ ] Maksymalna Pamięć.
    2. Pamięci 2gbx2 w slotach nr.2 i 4 chodzą teraz w dualu.
    3. Procesor ustawiony z powrotem do fabrycznych taktowań.

Jeśli te 3 pkt są prawidłowe, możemy ruszać dalej.

czlowiek488 wrote:
    Wydaje mi się że to przez procesor błąd na rdzeniu był w programie prime95 możliwe jest to że dawno temu lekko ruszyłem nóżki oczywiście je naprostowałem i komputer działał. Acha zwiększanie napięcia nic nie dawało (z 1.45v do 1.5v). Uruchomiłem Linx na jednym rdzeniu i jak na razie chodzi 8 minutę.

Dodano po 1 [minuty]:

PS. Nie jest to problemem jeżeli chodzi o powrót na default.

Dodano po 4 [minuty]:

PPS.Na jednym rdzeniu przeszedł już dwa testy Linx.

To nie jest temat o OC. Usuń OC.
  • Texa Poland
    czlowiek488
    Level 10  
    Mam 4Gbx2.

Dodano po 4 [minuty]:

A tak właściwie wszystko jest spełnione.

Dodano po 4 [godziny] 23 [minuty]:

Hmmmm podczas przekładanie ramów nie mogłem uruchomić komputera, włączałem i wyłączałem kilkukrotnie w końcu zamieniłem zworkę miejscem z 1-2 na 2-3. włączyłem i zadziałało. Zaintrygowała mnie jedna rzecz, gdy odłączę prąd i klikne przycisk włączenia komputera zaczynają się kręcić wentylatory również te które są podłączone pod płytę główną, raczej nie powinno się tak dziać, prawda???

PS. defaultowe ustawienia BIOSU na napięciu kości to 1.65v zmieniłem je na 1.5v tak jak jest opisane na kościach.
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    w końcu zamieniłem zworkę miejscem z 1-2 na 2-3.

Jaką zworkę?
    czlowiek488 wrote:
    Zaintrygowała mnie jedna rzecz, gdy odłączę prąd i klikne przycisk włączenia komputera zaczynają się kręcić wentylatory również te które są podłączone pod płytę główną, raczej nie powinno się tak dziać, prawda???

Jest to normalne - nie ma wpływu na problem w temacie.
    czlowiek488 wrote:
    PS. defaultowe ustawienia BIOSU na napięciu kości to 1.65v zmieniłem je na 1.5v tak jak jest opisane na kościach.

Lepiej zostaw 1.65v dla świętego spokoju skoro tak się włączyło na defaultcie - nic pamięciom sie nie stanie, a będzie pewność, że nie są niedovoltowane.

Dodano po 15 [minuty]:

Ok, skoro te 3 warunki są spełnione teraz można czegoś popróbować:
    Całkowicie usuń sterownik karty graficznej np. za pomocą DriverCleaner.
    Jeśli nie instalowałeś do tej pory sterów od chipsetu płyty teraz jest ostatni moment na to.
    czlowiek488 wrote:
    przyszła do mnie płyta główna z gwarancji, po instalacji wszystkich podzespołów

RESET.

Zainim poradzę instalację jakichś nowy sterów podaj na jakich teraz pracujesz.
    Najlepiej screen z Nvidia Control Panel - Components Info:

Jak widzisz składników jest sporo i każdy może być w innej wersji - nas interesuje Display Driver.
    Zrób screena też dla siebie, żebyś widział, czy w ogóle wgrałeś nową wersję Disp. Driv.
  • Texa Poland
    czlowiek488
    Level 10  
    Wolałbym zostawić je 1.5v tak jak pisze na nich (dokładnie na naklejce która jest na nie naklejona), ale jak jest to bardzo ważne to tak zrobię.
    O to screen

Jest to screen przed robieniem czegokolwiek (instalacją, deinstalacją).
    safbot1st
    Level 43  
    Tak, o ten screen chodzi, ale najlepiej zrobić z tego okna 2 sreeny, bo składniki nie mieszczą się w oknie.

Dodano po 12 [minuty]:

Już czytając manual do sterwonika znalazłem jakiś trop:

NVIDIA TurboCache

Windows Vista now controls the allocation of system memory to the GPU for
    TurboCache functions. The Windows Vista Display Properties pages show the shared
    system memory (SSM), or how much memory is allocated for NVIDIA GPUs to use
    for TurboCache.

For more information on graphics memory reporting under Windows Vista, visit http://www.microsoft.com/whdc/device/display/graphicsmemory.mspx.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbo_cache

Jeśli robi taki "numer" pod win 8.

Wklej jeszcze raz to okno z widocznymi wszystkimi składnikami...

Dodano po 2 [minuty]:

Poczytaj - str 30:
    http://us.download.nvidia.com/Windows/320.49/...-win8-win7-winvista-desktop-release-notes.pdf

Dodano po 6 [minuty]:

Ale to raczej nie dotyczy tematu.
    W skrócie - odczytywana wartość pamięci przez niektóre aplikacje następuje w 32 zamiast w 64 bitach i odczyty mają zaniżone wartości.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak już wrzucisz pełną listę składników napisz, czy masz zainstalowane stery 320.49?

Dodano po 3 [minuty]:

Kolejny artykuł do poczytania, tym razem z microsoftu (w środku jeszcze doc):
    http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg487348.aspx

Dodano po 4 [minuty]:

Daj jeszcze screena z programu dxdiag (w uruchom wpisujesz "dxdiag"):

Chodzi o ster w kółku.
    Zaczynam się domyślać - te 4gb to może być pamięć zarezerwowana dla ludzi porgramujących CUDA.

Dodano po 3 [minuty]:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/jj583805%28v=vs.85%29.aspx

Dodano po 16 [minuty]:

Dobra, wszystko jasne, zostawiamy stery grafiki w spokoju.
    Upewnij się tylko, że masz aktulane WDDM 1.2 (dxdiag).
    Wszystko jest wytłumaczone w pliku doc, który podlinkowałem.
    Znasz trochę angielski?

Dodano po 4 [minuty]:

Rozwiązanie tematu:
    Win8 sam kontoluje pamięć wspólną dla systemu i grafiki, zarezerwowana pamięć zostaje uwolniona w razie potrzeby.

Shared system memory is a portion of the system memory that can be used by the graphics subsystem when needed. For discrete graphics adapters, this type of memory is often referred to as “non-local video memory”—that is, far from the GPU. The shared memory is available to other subsystems or non-graphics applications when it is not being used by the graphics subsystem. Thus, it is never guaranteed to be available for graphics because it could already be in use.

Total system memory
    Total amount of system memory visible to the operating system. Memory allocated by the BIOS doesn’t appear in that amount. For example, a system with a 1-GB DIMM with a BIOS reserving 1 MB of memory will appear to have 1,023 MB of system memory.
    Total system memory available for graphics use
    Total amount of system memory that can be dedicated or shared to the GPU, calculated as:
    TotalSystemMemoryAvailableForGraphics =
    MAX((TotalSystemMemory - 512) / 2), 64MB)

Dodano po 29 [minuty]:

Wszystko objaśnione tutaj:
    http://blogs.msdn.com/b/e7/archive/2009/04/25...ering-windows-7-for-graphics-performance.aspx

Jak widać zjawisko jest zupełnie normalne związane z DWM (dynamiczne zarządzanie oknami) i GDI (interfejs przekazywania grafiki na monitor), jako, że win8 zamiast zachowywać 2 kopie okna aplikacji (jak to się dzieje normalnie) w pamięci karty gr. i systemowej "usuwa okno aplikacji" z pam. systemowej dla zwiększenia wydajności pozostaje ono tylko w pamięci karty gr.

W skrócie... nie ma się czym przejmować - win8 przejmuje pamięć ram aby robić swoje "machlojki" ;)

Pozdr.

Dodano po 12 [minuty]:

ps. jeśli chcesz eksperymentalnie sprawdzić, czy pamięć rezerwowana jest uwalniana otwórz odpowiednią ilość okien memtesta pod windowsem i uruchom informacje o systemie.
    Wklej screen z "Monitora Zasobów" podczas testu - zobaczymy co pokaże ;)

jak przykładowo zająć jak najwięcej pamięci pod win8:

Dodano po 3 [minuty]:

Możesz też otworzyć duży projekt w Adobe Premiere, lub duży plik 6-7gb w Photoshopie. ;)
    czlowiek488
    Level 10  
    Hmm mam na innym dysku jeszcze windows 7 zobaczymy jak to na nim będzie wyglądało ale jestem jak największej wiary w post u góry.
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    Hmm mam na innym dysku jeszcze windows 7 zobaczymy jak to na nim będzie wyglądało ale jestem jak największej wiary w post u góry.

Dzięki - dla mnie to nowość, jednak u siebie nie sprawdzę - mam tylk 4gb ram na win8.
    Mam jeszcze "pod opieką" podobny temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2650122.html

Ale tam koledze "zżera całe 8gb" ;)
    Upiera się, że gra mu się zacina przez to - ja na to, że może sie zacianać przez coś innego...
    No zobaczymy jak to się rozwinie.
    Może jakieś mądre głowy z forum mają problem lepiej obadany.
    Ale to co od######ł micorsoft z win8 i tym rezerwowaniem pamięci - głowa od tego boil i tyle... ;)
    czlowiek488
    Level 10  
    Wyszło coś takiego nie wiem czy o to dokładnie chodziło:

RAM - Karta graficzna i coś jeszcze rezerwuje pamięćRAM RAM - Karta graficzna i coś jeszcze rezerwuje pamięćRAM

Dodano po 1 [minuty]:

Hmmm ta pamięć zadeklarowana wzrosła powyżej mojej posiadanej czy wykorzystuje wtedy wolną przestrzeń dyskową?
    safbot1st
    Level 43  
    Cyrk proszę pana.
    Ja tam nie wierzę w ogóle temu nowemu menedżerowi zadań.
    Widzę 5 okienek memtest działających, prawda?
    To już jest 5gb użyte, a ciągle pokazuje 99% z 4gb użyte ;)
    3 okienka z jakiegoś powodu nie działają.

Moim skromnym zdaniem system nie przyznaje sie managerowi co robi z ram`em ;)
    Lub manager przekłamuje.

Ciągle szukam softu 64 bitowego który zajmie 7-8gb za 1 razem...

Dodano po 2 [minuty]:

A jak odpalisz 3 okna memtest po 2048mb?

Dodano po 1 [minuty]:

ps. nie widać całego managera na screenie - tam jest jeszcze "pula stronicowania" - "pamięć dyskowa"

Dodano po 1 [minuty]:

Masz photshop 64bit?
    Wgraj mu jakieś olbrzymie pliki lub wygeneruj w samym PS`ie.
    czlowiek488
    Level 10  
    Niestety nie mam photoshopa ale może sony vegas 11 coś obciąży.

Dodano po 2 [minuty]:

Faktycznie właśnie zauważyłem że nigdy nie mam wolne np 3Gb wykorzystane 1Gb tylko wolne 400mb i wykorzystane Xmb.

Dodano po 6 [minuty]:

Hmmm uruchomiłem 3 testy po 2048mb i jeśli wierzyć menadżerowi to taki jeden test wykorzystywał tylko 860mb.....
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    Hmmm uruchomiłem 3 testy po 2048mb i jeśli wierzyć menadżerowi to taki jeden test wykorzystywał tylko 860mb.....

Widocznie dlatego ten ktoś testował po 1gb na instancję.
    Teraz spojrzałem jeszcze raz na managera z 1 screenu i widać wyraźnie - 8 memtestów po 1052 każdy - więc jesli wierzyć managerowi - 8gb uzyte ;)

czlowiek488 wrote:
    sony vegas 11 coś obciąży.

jak wiesz jak - obciąż.
    czlowiek488
    Level 10  
    Hm czyli wszystko jest raczej w normie ale jeszcze zerknę na windows 7.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Jednak nie jest ok pod windows 7 jest tak samo :/
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    jest tak samo :/

tzn?
    czlowiek488
    Level 10  
    tzn. ze we wlasciwosciach komputera pisze wszystko tak samo jak w windows 8.
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    tzn. ze we wlasciwosciach komputera pisze wszystko tak samo jak w windows 8.

Widać ten 64 bitowy system rezerwuje pamięć w tej samej "technologii", co win 8.
    Polecam pokatować go sony vegasem.
    czlowiek488
    Level 10  
    Watpie to jest ten sam system z ktorego korzystalem przed zepsuciem sie mobo, wtedy bylo wszystko ok.
    safbot1st
    Level 43  
    Cóż, nie udało nam się w 100% wykluczyć uszkodzenia mobo (prawidłowe wykrywanie drugiej kości ram?).

czlowiek488 wrote:
    wtedy bylo wszystko ok.

Czym się objawiało to "ok"?
    czlowiek488
    Level 10  
    Ze nie bylo zadnych problemow z ramem. A czy uszkodzenie procka moze miec taki wplyw na pamiatki? Plyta przyszla w opakowaniu poserwisowym czy jest mozliwe ze jest ona nienowa? Na agito pisali ze wymieniono na nowa. Co do pytania :Tak bios wykrywa wszystko normalnie.
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    Ze nie bylo zadnych problemow z ramem.

A są jakieś, oprócz tego, że win pokazuje, że zarezerwował 4gb?
    czlowiek488
    Level 10  
    Nie sprawdzalem nic na win7 jest wszystko tak jak na win 8.
    safbot1st
    Level 43  
    czlowiek488 wrote:
    Ze nie bylo zadnych problemow z ramem.

Wg. mnie wszystko jest w porządku. Napisałem wyżej cały wywód nt. tego jak windowsy 64bit przydzielają i rezerwują ram.
    Masz jeszcze artukuły:
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/8446-63-doesnt-installed

It's all good stuff that's getting effective and efficient use of your memory. What's the point of having 12GB of memory if it's always 100% free?

http://forum.notebookreview.com/hardware-comp...505016-how-utilize-make-full-use-8gb-ram.html

You don't need to change anything about your Windows config. Windows 7 has a feature called SuperFetch, which will automatically use extra RAM to pre-load and cache your most commonly used programs. The idea is that when you launch those applications, it can load those apps from RAM, instead of loading and reading from your hard drive.

O jakich "problemach" piszesz - dokładnie sprecyzuj.

Poszukaj na forach jeszcze co to jest superfetch, prefetch. Cytaty które przytoczyłem mówią wszystko.
    Jeśli dysponujesz screenami na których
    czlowiek488 wrote:
    wtedy bylo wszystko ok.
    - wklej je.
    safbot1st
    Level 43  
    Screen z mego lapka z win8 - to samo nawet na 4gb:

czlowiek488
    Level 10  
    Witam ponownie,
    "Niestety" płyta główna którą miałem przestała uruchamiać komputer więc, zamówiłem nową jak się okazało na nowej (Asrock 970 pro3) nie ma już tego problemu. Aha dodam że przy obciążaniu Sony Vegasem pamięć RAM się nie rozszerzała więc ewidentnym problemem była płyta główna. Dziękuję za wcześniejszą pomoc, a także proszę o zamknięcie tematu.