Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legrand P302 - Po której stronie jest tor N

13 Wrz 2013 17:09 10512 34
  • Poziom 16  
    Witam
    Mam do podłączenia wyłącznik różnicowoprądowy Legrand P302 25A.
    Po której stronie należy podłączyć tor N (po prawej czy lewej)?
    Mniemam że po prawej. Jakieś uzasadnienie?
  • Poziom 16  
    Wyczytałem, że w wyłączniku różnicowoprądowym 1-fazowym nie ma znaczenia po której stronie podepnie się tor N (chyba że N jest oznaczone na obudowie).
    Zgadza się?
  • Poziom 16  
    No właśnie nie wiem dlaczego na niektórych egzemplarzach stosuje się oznaczenie N a na innych tego nie ma.
    Na pierwszej fotce widoczne oznaczenie a na drugiej brak oznaczenia.
    Legrand P302 - Po której stronie jest tor N Legrand P302 - Po której stronie jest tor N
  • Poziom 25  
    zadax napisał:
    Wyczytałem, że w wyłączniku różnicowoprądowym 1-fazowym nie ma znaczenia po której stronie podepnie się tor N (chyba że N jest oznaczone na obudowie).
    Zgadza się?

To jakieś głupoty wyczytałeś, bo tor N musi być rozłączny później, załączany wcześniej niż tor fazowy. Chyba wiesz, dlaczego?
  • Specjalista elektryk
    No właśnie. Dlaczego, kolego voytalo ?
  • Poziom 25  
    elpapiotr napisał:
    No właśnie. Dlaczego, kolego voytalo ?

No chyba taki doświadczony elektryk jak Ty, wie dlaczego najpierw odłącza się przewód fazowy a dopiero później N.
  • Specjalista elektryk
    No niby tak, ale dlaczego jest to konieczne przy RCD 2-polowej, to nie wiem.
    Kolega mi rozjaśni umysł ?
  • Poziom 25  
    Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi. Czy odłączenie faz(y) zanim odłączy się N, ma znaczenie czy urządzenie jest jednofazowe, czy trójfazowe?
  • Specjalista elektryk
    voytalo napisał:
    zadax napisał:
    Zgadza się?

To jakieś głupoty wyczytałeś, bo tor N musi być rozłączny później, załączany wcześniej niż tor fazowy. Chyba wiesz, dlaczego?

O to mi chodzi.
  • Poziom 38  
    @voytalo
    Ma to wielkie znaczenie w przypadku 3f RCD ponieważ jeśli fazy będą nie symetrycznie obciążone to dojdzie do asymetrii faz...
    Dlatego w przypadku RCD 3f jest tak ważne aby tor N był na końcu rozłączany oraz pierwszy załączany...
    W przypadku RCD 1f nie jest to istotne.
  • Moderator Elektrotechnika
    Koledzy idą w inną stronę a tu kolega ma problem .Przejrzałem katalogi Legranda to rzeczywiście ciekawe że na zdjęciach są z N i bez . Coś mi .... ale zobaczymy.
  • Specjalista elektryk
    Witam

O niektórych (niemiłych) przypadkach niewłaściwego załączania toru N w różnicówkach trójfazowych pisałem wielokrotnie. Ups... sorki - poprawiam się - pisałem oczywiście o rozłącznikach czterotorowych kilku producentów a nie o RCD. Ale łatwo wyobrazić sobie, że z czterotorowym RCD z nieoznaczonym N też to może potencjalnie wystąpić.

Natomiast w przypadku RCD dwutorowych też problem istnieje, ale w nieco innym wymiarze. Nie grozi nam podanie (na moment załączania) podwyższonego napięcia. Ale w szczególnych przypadkach może być problem z załączeniem w ogóle.

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    zadax napisał:
    Mniemam że po prawej. Jakieś uzasadnienie?

Tu nie masz co mniemać, bo stronę podłączenia żył przewodu określa producent. Zerknij do instrukcji danego aparatu modułowego i wszystko będzie jasne.
    Jeżeli w instrukcji będzie napisane że podłączenie jest dowolne to tak ma być. A jeżeli budowa RCD będzie wymagała podłączenia przewodu N z określonej strony to będzie to oznaczone na aparacie i w instrukcji ( DTR ) wyłącznika.
    Nie rozumiem kolego zbich ten link jest o trójfazowych RCD a tu chyba problemu nie ma.
  • Specjalista elektryk
    Krzysztof Reszka napisał:
    ten link jest o trójfazowych RCD

;)
    Tyle to wiemy, ale kolega pytał dlaczego nie oznaczają tego zacisku?
  • Specjalista elektryk
    Pytanie wtórne - temat wątku to gdzie podłączyć N gdy aparat jest nieopisany (ze wskazaniem na stronę prawą).
  • Specjalista elektryk
    zbich70 napisał:
    (ze wskazaniem na stronę prawą).

To zależy, jest układ francuski i układ niemiecki. Instrukcja to podstawa dobrze wykonanego podłączenia. A dlaczego nie oznaczają tego zacisku w niektórych, starszych aparatach - bo jest dowolność podłączenia na które pozwala budowa tego aparatu. Co tu więcej wyjaśniać.
  • Poziom 38  
    zbich70 napisał:
    to gdzie podłączyć N gdy aparat jest nieopisany.

Podłączysz tam gdzie Ci wygodniej :D
    Poszukałem trochę po instrukcjach i okazuje się że bez napisu N produkują (żadne starsze egzemplarze) RCD tylko typu A: wykrywa prądy upływowe przemienne , przemienne odkształcone ze składowa stałą. a tu oryginalny tekst z instrukcji;
    In case of single fault (230 / 400 V) – TT, TN and IT network :
    I tu jest chyba odpowiedz .
  • Specjalista elektryk
    Witam

Kiedyś pisałem o pewnej instalacji komputerowej.

Zaistalowano tam na każde 6 stanowisk 1 RCD Legranda dwutorowy AC z wyznaczonym torem N.

Komputery, (wiadomo z zasilaczami ATX) były włączone na stałe do sieci.

Występował problem, który objawiał się tym, że niekiedy RCD wyłączał przy załączaniu napięcia (załączanie samy RCD lub np. wył. głównym).

Na 20 prób załączeń średnio udane było 12.

Próba 2:
    Po zamianie na dwutorowy RCD typu A bez oznaczonego toru N, praktycznie w ogóle nie udawało się podnieść RCD.

Próba 3:
    Tak jak w próbie 2, ale zamieniono tory L i N. Pozwoliło to na średnio 8 udanych załączenia na 20 prób.

Na razie to wszystko, jeśli któryś z kolegów mógłby pokusić się wyjaśnić pewne zjawiska to zapraszam. Wszystkie RCD Legranda o prądzie różn. 0,03A, dwutorowe.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 38  
    Zapewne przyczyną były filtr przeciwzakłóceniowe (ich budowa) w zasilaczach ATX ;)
  • Specjalista elektryk
    BILGO napisał:
    Zapewne przyczyną były filtr przeciwzakłóceniowe (ich budowa) w zasilaczach ATX ;)

To wiadomo, mnie bardziej chodziło o sytuację z różną reakcją poszczególnych RCD.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 38  
    Darom napisał:
    mnie bardziej chodziło o sytuację z różną reakcją poszczególnych RCD.

Wynika to z tego że występuje jednak różnica w czasie załączenia poszczególnych torów RCD...
    Dla zasilaczy ATX najlepiej aby N i L było podane w dokładnie tym samym momencie aby kondensatory w filtrze ładowały się przez obwód N/L. Jeśli któryś z torów w RCD ma zbyt duże opóźnienie do innego toru to ładowanie kondensatorów odbywa się z użyciem przewodu ochronnego PE co RCD wykrywa jako niepożądany upływ prądu i nie daje się załączyć (suma prądów w N i L nie wynosi zero).
  • Poziom 35  
    Darom napisał:
    Na razie to wszystko, jeśli któryś z kolegów mógłby pokusić się wyjaśnić pewne zjawiska to zapraszam. Wszystkie RCD Legranda o prądzie różn. 0,03A, dwutorowe.

A co tu wyjaśniać. Pewnie trochę za dużo ich jak na jedną różnicówkę i to załączanych jednocześnie. Przyjmuje się upływ 0,003mA na komputer, co przy sześciu daje 0,018mA.

• Specjalista elektryk
    Chodziło mi o to, że

Przypadek1 (RCD typu AC z wyznaczonym torem N)

1. N był zawsze załączany przed L
    2. RCD Legranda typu AC cechuje się podwójną czułością prądu dla jednego kierunku i brakiem czułości dla drugiego.

Z tego wynika, że średnio połowa prób załączania (czyli 10 z 20) musiała być pozytywna, gdyż przypadała na półokres, gdzie ten RCD nie reaguje.

Przypadek 2. (RCD typu A bez wyznaczonego toru N). Tutaj zdziwiło mnie to, że w ogóle nie można było załączyć wyłącznika. Po dokładnej analizie wyłącznika okazało się, że tor L był załączany nieco wcześniej niż N, co powodowało większy udar prądu różnicowego.

Zamiana przewodów L i N (więc Przypadek 3) spododowała, zmniejszenie tego udaru.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 21  
    Witam,

Chyba z tymi wartościami prądów to jest lapsus u kolegi

15kVmaciej napisał:

Przyjmuje się upływ 0,003mA na komputer, co przy sześciu daje .
    0,018mA