Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie diod LED za pomocą ogniwa peltiera.

denduch 13 Sep 2013 19:41 2184 3
    denduch
    Level 8  
    Dzień dobry,
    Chciałbym zasilać z ciepła ludzkiego ciała diody za pomocą modułu peltiera. Troszkę banał ale wybaczcie. Powiedzmy, że miałbym różnicę temperatur ok 40-50 stopni (zima) i sprawność modułów do generowania prądu ~4%, to mi wychodzi ok 1W z typowego 60W modułu. Jak szukałem na yt różnych DIY, to tam zwykle było ok 1.5V i 0.66 A dla mocy 1W, to trochę mało jak na jedną diodę, a tym bardziej na parę, za to za duże natężenie. Da się to jakoś ugryźć? z takiego modułu zasilić np 5 jakiś nie wiem, małych LEDów?

Pozdrawiam!
    Maciej.
    wycior01
    Level 21  
    Można połączyć ze sobą kilka takich modułów by zwiększyć wydajność, 1,5V i 0,66A mogłoby zasilić diodę, wystarczy niewielka i baaardzo tania, oraz prosta przetwornica (np. taka) http://wortal.majsterkowicza.pl/2010/06/latarka-led-na-15v/ , wykonana starannie na prawdę działa, sądzę, że można by nią zasilić białą diodę ~0,5W, lub kilka mniejszych, warunkiem poprawnego działania jest bardzo staranne nawiniecie rdzenia zgodnie z wytycznymi. Łącząc szeregowo moduły zwiększasz napięcie na wyjściu, łącząc równolegle natężenie.
    kybernetes
    Level 39  
    Pomysł zupełnie "z czapy", czy policzyłeś jaka jest moc ciała człowieka? Podpowiem - ok. 6 miliwatów na cm2. A zastanowiłeś się jak "obiekt doświadczalny" będzie reagował na "odciąganie" z jego powierzchni ciepła? W zimie? Wyobraź sobie, że Ci ktoś kostkę lodu przykłada...
    denduch
    Level 8  
    Dziękuję za odpowiedź wycior01, myślę, że dokładnie tego szukałem o czym piszesz. Jeśli chodzi o odpowiedź kybernetes, słuszna uwaga. Zgadzałoby się z tym co ja kojarzę - czyli że człowiek działa jak grzałka 120W, z wiki człowiek ma od 1.5-2m2 skóry czyli się zgadza jak dotąd. Jednak myślę, że rozprowadzanie ciepła jest sprawniejsze niż opisałeś i ciepło będzie odciągane ze znacznie większej powierzchni, niż tylko tej dotykającej modułu. A utrzymanie wysokiej temperatury na wewnętrznej stronie nie powinno sprawiać dyskomfortu. W każdym razie spróbuję się dowiedzieć o tym w praktyce ;)

Dziękuję wam obojgu za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
    Maciej.