Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z jakim pasmem może pracować falowód fatial pro wg101

audio-m 13 Wrz 2013 20:10 2016 16
  • #1 13 Wrz 2013 20:10
    audio-m
    Poziom 11  

Witam. Potrafi mi ktoś rzeczowo odpowiedzieć jakie jest zalecane/ korzystne pasmo przenoszenia falowodu fatial pro WG101. Chodzi o dolną częstotliwośc z jaką może już pracować poprawnie ten falowód z driverem 1" np BMS4550. W sieci znalazłem sprzeczne informacje więc pytam.

• Pomocny post
    #4 14 Wrz 2013 01:58
    Granat :)
    Poziom 34  

Być może chodzi tu o sam horn, a na stronie producenta jest podana częstotliwość podziału zalecana dla współpracującego drivera. Dystrybutor Faital-Pro zastrzega na swojej stronie, że falowody do LA sprzedaje tylko z odpowiednim driverem.
    Jeśli chcesz to zrobić dobrze, a zakładam że tak jest, to musisz wziąć parę tych hornów i driverów i zrobić pomiary.

Dodano po 1 [minuty]:

Zmierz impedancję w danym falowodzie + tuba wylotowa i zobacz jak przesunął się rezonans membranki. Sprawdź na pełnej mocy czy nie produkuje zbyt dużych zniekształceń.

• #5 16 Wrz 2013 11:23
    audio-m
    Poziom 11  

Dzięki granat. Z tego co szukałem to fatial nie ma dedykowanego roztrąbu do tego falowodu. Tak się zastanawiałem, żeby popróbować z własnoręcznym "hornem" w postaci dwóch prostych ścianek z roztrąbem od 120 do 140st. Pomiary mogę zrobić w Holmimpulsie, tylko musze chyba dokupic zewnetrzna kartę, bo mi czasami wychodzą bzdury. A kolega używa jakieś sparwdzone systemy pomiarowe?

• #6 16 Wrz 2013 13:58
    Poziom 34  

No taki własny horn będzie dobry. Bez niego miałbyś problem z zejściem poniżej 2-3kHz.
    Zrób tak, żeby dolna i górna krawędź falowodu kończyła się na krawędzi obudowy. Tak żeby po złączeniu wielu obudów, falowody były ze sobą razem.
    Pomiary obojętne w czym, co wolisz. Byle poprawnie interpretować wyniki. Miło by też było użyć skalibrowanego mikrofonu.

Właściwie to mógłbym Ci pomóc z tym projektem, narysowaniem odpowiedniej skrzynki i później dokonania pomiarów i wstępnego strojenia.
    Powiedz ile paczek chcesz zrobić i jakie midbasy zamierzasz użyć. Domyślam się że jakieś 8"?
    Jeśli będzie to przemyślana konstrukcja i kupisz naraz wszystkie głośniki to wynegocjujemy dobrą cenę. Rozmawiałem już kiedyś o tym z dystrybutorem Faitala.

• #8 16 Wrz 2013 19:28
    Poziom 34  

Tak, mniejwięcej coś takiego.
    Wiem że nie będą w takiej samej odległości, choćby ze względu na kąty. Chodzi jednak o to żeby były możliwie blisko i tworzyły jedną ciągłą linię.
    Pozdrawiam.

• #9 17 Wrz 2013 14:31
    audio-m
    Poziom 11  

Granat, a ułożenie ścianek pod katem z zamocowanymi głośnikami midbas ma wpływu na przetwarzane pasma tej pary głosników. Nie wiesz jak to się ma w praktyce?

• #11 26 Wrz 2013 15:48
    audio-m
    Poziom 11  

Sprawdziłem przy dwóch 10" głosnikach umieszczonych pod katem ok. 110st. nic się nie dzieje poważnego do okolic 1,5kHz. Nie widze tez natomiast jakichś zauważalnych zmian spl do "góry" jak pisze Granat. Ale to nie jest akurat dla mnie ważne. Zakładam, że kompromisowo podział można wyznaczyć na te 1,5 -1,6kHz dla tych dwóch 8 calówek ułożonych pod kątem 120 st.
    W tej chwili poważnie "łamię się" ( stosunek - sprawność/jakość/cena) jakie głosniki 8"?

• #12 26 Wrz 2013 16:04
    Poziom 34  

A zamknąłeś je od góry i dołu czy poprostu umieściłeś dwie kolumny pod kątem?
    Robiłeś pomiary czy stwierdzasz to na ucho?
    Pokaż zdjęcie lub dokładny schemat.
    Z Faitala to np. ten głośnik http://www.faitalpro.com/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=101030200
    A z B&C 8MDN51.

• #13 26 Wrz 2013 20:44
    audio-m
    Poziom 11  

Niczego nie dokumentowałem, nawet mi nie przyszło do głowy. Nie miałem na to czasu. Chodziło mi tylko o jakieś względne porównanie i wyobrażenie skali filtrowania. Na szybko w sobotę skręciłem z wiórka płaską paczkę prostopadłościenną z przednią ścinaką która wystawała na boki, pożyczyłem dwa głośniki stx-a gde25, wyciąłem dwa otwory i zrobiłem parę wykresów dla płaskiej przedniej ścianki. Dalej przeciąłem ścinkę na pół w zamocowałem pod kątem do środka obudowy i zrobiłem dla porównania kilka wykresów. Wszystko w Holmie i tyle tej zabawy. Niczego tu nie chcę naukowo udowodnić, bo i na takiej "prowizorce" nie ma co, ale wydaje mi się, że wnioski o punkt podziału wyciągnąłem prawidłowo, bo o to mi tylko chodziło.

Granat, w tym przedziale kasy co podałeś to rzeczywiście nie ma problemów z doborem ósemki. Natomiast od razu mówię, że nie celuje w neodym, co najwyżej w ferryt i zapomniałem dodać, że chyba 16ohm.

A tak przy okazji to jeszcze jeden dylemat powstał ( który wbił mi kolega od którego mam te gde), a dotyczy on wstępnego skalkulowania "papierowego" spl midbasa. Ja policzyłem, że przy średnim spl głośnika ( załóżmy, że przy podanym w nocie kat. , bo w paśmie, który biorę pod uwagę będzie niższe). To zakładając, że to spl będzie na poziomie 97dB to z czterech paczek po dwa głośniki mi wychodzi, że 106dB. Kolega twierdzi, że się mylę bo nie biorę pod uwagę łączenia mieszanego szeregowe/równoległego... i jakoś nie mogę doszukać się w sieci jak to ma być prawidłowo ?

• #14 26 Wrz 2013 21:26
    Poziom 34  

Jedyny Faital-Pro 8" z ferrytowym magnesem to 8FE200. Chyba, że chcesz te głośniki zakupić gdzie indziej.
    Teoretycznie 106dB jest poprawne. Ale w praktyce tak nie będzie, ponieważ głośniki są zbyt daleko od siebie. Co najwyżej gdzieś w paśmie basowym dodadzą się prawie całkiem. Ale tam to oczywiste że nie będą miały 97dB.

• #15 26 Wrz 2013 21:57
    audio-m
    Poziom 11  

Nie mam parcia na Faital-e. Rozważam, każdą rozsądną ósemke. Mam dobre dojście do Celestionów, ale nie ma tam za mocnych przetworników.

• #16 26 Wrz 2013 22:15
    Poziom 34  

Myślałem, że skoro zamierzasz kupić ich falowód to reszta głośników też będzie tej firmy. Jak pisałem wyżej, możesz wtedy dostać na to niezły rabat.
    Co do mocy, z ósemkami już tak jest. 150W średnio. 200 to już dużo.

• #17 27 Wrz 2013 12:57
    audio-m
    Poziom 11  

Z tym rabatem na Faital-a to jednak nie byłbym taki "happy". Przy zamówieniu po 16 szt. co najwyżej 20%. W jednej firmie gdzie tańsze falowody to musisz kupić razem z ich driverem ( pierwszy o sensownych parametrach np. HF10Ak to kwota kat. powyżej 700zł ). Więc za tą kwotę mogę mieć dwa inne wcale nie gorsze, a na papierze nawet lepsze. Więc się nie przypalam na Faital-e.
    Midbasy mógłbym mieć z Celestiona prawie za pół ceny kat. np. takiego Truvox-a 0818, bardzo ładna charkterystyka, ale szaleństwa mocy i chyba jakości no nie ma ( ponoć ich produkcja w chinach).
    Zostaje Eminence, Beyma, B&C i szukam dalej. Może tu coś się jeszcze dowiem: http://evmaudio.ru/catalog/94/433.. Nie ma pośpiechu, więc błądzę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME