Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino lub Raspberry kontrolujące gniazdka i oświetlenie.

13 Wrz 2013 20:36 6114 10
  • Poziom 7  
    Witam.

Mam szalony pomysł, aby za pomocą Arduino lub Raspberry PI kontrolować światło w domu. Z góry przepraszam, jeśli będę pisal głupoty, ale trudno. :)

Myślę, że będę musiał wszystkie kable z urządzeń (oświetlenia) i wyłączników na ścianach zgromadzić w jednym miejscu. Teraz myślę o wykorzystaniu przekaźników bistabilnych (albo mono, nie wiem). Były by one kontrolowane przez za pomocą arduino oraz wyłączników na ścianach (które trzeba zamienić na przyciski chwilowe w przypadku przekaźników bitabilnych jak mniemam).

Teraz zastanawiam się jak za pomocą arduino kontrolować przkaźniki bistabilne - wiem, że istnieją gotowe rozwiązania w rodzaju modułów przekaźnikowych do arduino, ale chyba nie muszę wykorzystywać przekaźnika kontrolowanego przez arduino do kontroli przekaźnika bistabilnego podłączonego do oświetlenia...

Jak chodzi o przekaźnik do oświetlenia, to znalazłem na forum coś takiego: http://www.fif.com.pl/produkt/26/276

Moje założenie jest takie, że w przypadku awarii mikrokontorlera wszystkie urządzenia muszą działać "normalnie", czyli za pomocą wyłączników na ścianach.

Nie mam pojęcia o podłączaniu elektryki w domu, dlatego mam zamiar zatrudnić fachowca przy ewentualnym pruciu ścian i zmianie konfiguracji okablowania, ale chcę Was spytać, czy to, co wymyśliłem ma jakikolwiek sens.

P.S. Czy ma sens kontrolowanie w podobny sposób gniazdek elektrycznych, do których są podpięte takie rzeczy jak lampy stojące, czy żarówki okapu kuchennego?
  • Użytkownik obserwowany
    Arduino lub Raspberry to zabawki do nauki na stole i tak ma zostać.
    kulfon_nie_zyje napisał:
    Teraz myślę o wykorzystaniu przekaźników bistabilnych (albo mono, nie wiem)

kulfon_nie_zyje napisał:
    Moje założenie jest takie, że w przypadku awarii mikrokontorlera wszystkie urządzenia muszą działać "normalnie", czyli za pomocą wyłączników na ścianach.

No to będzie wesoło :D
  • Poziom 21  
    kulfon_nie_zyje napisał:
    wszystkie kable z urządzeń (oświetlenia) i wyłączników na ścianach zgromadzić w jednym miejscu. Teraz myślę o wykorzystaniu przekaźników bistabilnych (albo mono, nie wiem). Były by one kontrolowane przez za pomocą arduino oraz wyłączników na ścianach (które trzeba zamienić na przyciski chwilowe w przypadku przekaźników bitabilnych jak mniemam).

Pewnie Ci chodzi o "inteligentny dom" - szukaj w necie pod tym hasłem. Na pewno znajdziesz do tego fachowców, którzy zrobią Ci do tego instalacje (ale raczej nie na Arduino, bo są już wyspecjalizowane rozwiązania), tyle że możesz być zaskoczony kosztami.
    Czyli - jeśli rzeczywiście tego chcesz - to jest do zrobienia.
  • Poziom 7  
    Reasumując, jak rozumiem, nawet jak uda mi się zaprojektować to od strony elektrycznej, to jako centralne urządzenie nie ma sensu używać arduino ani raspberry. Czy jest to spowodowane takimi rzeczami jak awaryjność lub niestabilność takich mikrokontrolerów?

Rozumiem, że do kontroli ramienia robota w fabryce wymagane są dedykowane rozwiązania, ale miałem nadzieje, że pstrykaniem żarówkami sobie takie cudo poradzi.

Dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Kolego, jak potrafisz - możesz to zrobić pewnie i na Arduino, są pasjonaci co takie rzeczy robią - i robota, i inteligentny dom...
    Ale jeśli do tej pory nie wchodziłeś głębiej w programowanie, mikrokontrolery i elektronikę to lepiej zleć fachowcom!
  • Użytkownik obserwowany
    Jeżeli nie rozumiesz jak coś działa to lepiej się za to nie bierz.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Generalnie, możesz wykorzystać Arduino lub zbudować własny sterownik (-ki) na mikrokontrolerach. Ale musisz być świadomy tego, że jak wspomniał kol. opamp Arduino to nie są urządzenia dedykowane tym celom. Możesz więc napotkać na trudności związane z zakłóceniami sieci, wyładowaniami atmosferycznymi, itp. które spowodują, że Twój dom "oszaleje" :)

Ale z drugiej strony przecież chodzi o to, by się czegoś nauczyć i mieć satysfakcję z efektu końcowego, no i podziw kolegów i płci pięknej :)

Pamiętaj jednak, że z 230V nie ma żartów!
  • Poziom 13  
    Malinka nadaje się do zastosowań jak powyżej, do tego celu można wykorzystać dodatkową kartę z-wave adapter z komunikacją bezprzewodową do czujników i sterowników urządzeń. Ponadto można sterować i kontrolować urządzenia alarmu, rolet, otwarcia drzwi i inne. zastosowań co niemiara. taki system można kontrolować i sterować zdalnie z tabletu, iphona. tylko siadać i wymyślać konfigurację.
  • Poziom 14  
    A może Rasbery Pi -> DMX i moduły pod dmx do każdego oświetlenia. Zmieniać dane można poprzez WWW postawionym na Pi albo zmieniać w bazie danych ? to wszystko można podpiąć do sieci domowej w banalny sposób i tylko aplikacje na androida, bądź po prostu www w telefonie. I mamy w prosty sposób zrealizowane oświetlenie w naszym inteligentnym domu sterowane z dowolnego miejsca urządzenia. Reszta urządzeń w domu analogicznie. Dodatkowym atutem jest w prosty sposób pisanie aplikacji do zarządzania tym.

to powyżej tylko moja wizja :D mam w domu namiastkę inteligentnego domu włąśnej produkcji (tylko 2 pomieszczenia) sterowane z ATMEGI16 ale to stało się już za mało. Teraz właśnie pracuję nad tym co powyżej opisałem.
  • Poziom 13  
    z-wave to tylko sterowanie i kontrolowanie czujników, kamer itp., ale można do tego mieć dostęp zdalny do Raspberry Pi. Co jak widać, jest daje dużo więcej możliwości niż wersja kablowa.