Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się wyłącza ale wentylatory już nie.

frogii1990 14 Wrz 2013 07:16 2589 18
  • #1 14 Wrz 2013 07:16
    frogii1990
    Poziom 14  

Konfiguracja:
    Dysk SSD ADATA 32GB SP600
    Karta Graficzna: GB-GV-R567D3-1GI
    Zasilacz Modecoom 500W
    Płyta Główna GB-GA-H55M-S2V
    Intel Pentium i3-540

Objaw.
    Komputer po wyłączeniu przyciskiem krótkim lub z polecenia systemu przechodzi procedurę wyłączania, wygasza monitor do no signal ale wentylatory nie przestają pracować (CPU, GPU i Zasilacz)
    Nie ma żadnej reakcji na reset ani krótki power. Jedyni długi power powoduje wyłączenie komputera z tego stanu.
    Nowa instalacja windowsa. Innych objawów nie wykazuje. Jakieś pomysły ?

0 18
  • #2 14 Wrz 2013 07:24
    CamerDisco
    Poziom 24  

Prawdopodobnie to wina zasilacza na 99% podaj dokładny model i zmierz napięcia.

0
  • #3 14 Wrz 2013 07:52
    frogii1990
    Poziom 14  

Modecom Premium 500
    Luz: +12 - 12,42V
    +5 - 5,11V
    Stres: +12 - 12,31V
    +5 5,14

Więc zasilacz nie wypada najlepiej.
    Sprawdzę na Corsair CS430 jak to się kreuje.

EDIT: Corsair (nowy)
    12.25 na 12.14V
    5,00 na 5,06V

I komputer dalej się nie wyłącza... sprawdzę z ciekawości jeszcze na jakimś niemarkowym.

EDIT: co udało się jeszcze zaobserwować to komputer w momencie kiedy sobie stoi tak zawieszony wskazuje +12,20V więc.. mniej niż na włączonym na "biegu jałowym" ale nie przy pełnym obciążeniu coś jak by zwierało ?
    BIOS był resetowany jak by ktoś chciał pytać.

0
  • #4 14 Wrz 2013 08:53
    CamerDisco
    Poziom 24  

Spróbuj wyłączyć komputer z jakiegoś livecd linuxa.

0
  • #5 14 Wrz 2013 15:57
    frogii1990
    Poziom 14  

Więc wygląda to tak... odpaliłem liveCD linuxa to zawiesiło się przy wyłączaniu linuxa ale ekran nie zrobił się czarny. Sprawdzałem też inny dysk SSD oraz z i bez grafiki na PCI-E z racji że posiada jakąś tam wbudowaną.
    Ram też podmieniany na 3 inne z różnymi taktowaniami
    Pozostaje chyba tylko aktualizacja biosu albo płyta główna do śmietnika.
    No chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł ?

EDIT. Kolejna dziwność. Komputer się włącza przy wsadzeniu napędy CD na USB jaja jak nic... bios resetowany ale widzę, że coś z nim jest nie do końca tak jak powinno.

0
  • #6 14 Wrz 2013 18:22
    CamerDisco
    Poziom 24  

Skoro piszesz, że coś może z biosem nie tak to zaktualizuj go.

0
  • #7 14 Wrz 2013 21:08
    Piotr160292
    Poziom 36  

Ten zasilacz to jest Modecom Feel ze zmieioną naklejką! Lepiej wywal ten złom póki jeszcze kompa nie uszkodził!

0
  • #8 14 Wrz 2013 22:00
    swiercm
    Moderator na urlopie...

frogii1990 napisał:
    EDIT. Kolejna dziwność. Komputer się włącza przy wsadzeniu napędy CD na USB jaja jak nic... bios resetowany ale widzę, że coś z nim jest nie do końca tak jak powinno.

Jak masz zamontowaną płytę w obudowie?
    Skąd czerpie prąd USB? Z +5V SB?

0
  • #9 14 Wrz 2013 22:49
    frogii1990
    Poziom 14  

Zasilacz zmieniony na Zasilacz Chiftec 500W CTG-500-80P
    Płyta zamontowana tak jak pozwala na to obudowa czyli tradycyjnie na śrubkach i papierowych podkładkach.
    Nie bardzo rozumiem pytanie o prąd USB... no USB czerpie go z płyty głównej a ta czerpie go z zasilacza chyba tak to wygląda
    Jeżeli chodzi o prąd napędu CD na USB to czerpie on tylko i wyłącznie z USB nie ma własnego źródła zasilania.

0
  • #10 15 Wrz 2013 00:20
    Robert B
    Poziom 43  

frogii1990 napisał:
    Płyta zamontowana tak jak pozwala na to obudowa czyli tradycyjnie na śrubkach i papierowych podkładkach.

Bez kołków dystansowych?

0
  • #11 15 Wrz 2013 00:48
    frogii1990
    Poziom 14  

Nie no jak bez kolków :). Bez tego to się nawet nie da poskręcać już nie mówiąc co by było jak by ktoś się jednak postarał.

P.S. Dziwne jest to że część płyt potrzebuje uziemione kołki, a część wręcz przeciwnie. Bądź tu mądry i składaj kompy.
    Swoją droga temat wart zbadania może rozwiązał by część problemów z uziemieniem.

0
  • #12 15 Wrz 2013 14:04
    swiercm
    Moderator na urlopie...

frogii1990 napisał:
    P.S. Dziwne jest to że część płyt potrzebuje uziemione kołki, a część wręcz przeciwnie

Żadna z płyt nie powinna być montowana bez metalowych kołków. W starszych płytach zdarzało się spotykać plastikowe "podpórki", nie wiem, w ramach oszczędności - wszystkie punkty montażowe powinny być "uziemione" - zdarzało się, że odległość pomiędzy kołkiem metalowym, zwykle mosiężnym lub miedzianym, była różna od tego miejsca, gdzie zastosowano plastik, co w efekcie prowadziło do wygięcia laminatu. Powodowało to problemy, nie tylko z uziemieniem, jak to nazwałeś, ale także z narażeniem płyty na uszkodzenie scieżek wewnętrznych.

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Jaki papier miałeś na myśli? Między kołkiem, a płytą, czy między śrubką montażową, a płytą? Wg mnie, płyta powinna być zamontowana na kołkach mosiężnych i dokręcona odpowiednią śrubką z kołnierzem, zwiekszającym powierzchnię kontaktu obudowy i płyty.

Dodano po 1 [minuty]:

frogii1990 napisał:
    Nie no jak bez kolków . Bez tego to się nawet nie da poskręcać już nie mówiąc co by było jak by ktoś się jednak postarał.

Jeśli znajdziesz dość dużą ilość czasu, poszukaj tematów, gdzie Autorzy montowali płytę bez dystansów. Da się - efekt - zwarcie i uszkodzenie płyty, lub nieprawidłowe jej działanie. To jest niedopuszczalne

0
  • #13 15 Wrz 2013 14:22
    Robert B
    Poziom 43  

swiercm napisał:
    Jeśli znajdziesz dość dużą ilość czasu, poszukaj tematów, gdzie Autorzy montowali płytę bez dystansów.

Oj było... było... Do gołej blachy przykręcali... :D

0
  • #14 15 Wrz 2013 15:20
    frogii1990
    Poziom 14  

Co do tych podkładek papierowych to ich umiejscowienie znajdowało się pomiędzy śrubą, a płytą.
    Tak to wygląda:
    Komputer się wyłącza ale wentylatory już nie.
    Dodawane jest do zestawu śrubek razem z obudową.
    Przez zastosowanie takiego rozwiązania płyta była izolowana od mosiężnych kołków przez co mogła być niedostatecznie uziemiona... a jak pisałem w innych swoich tematach miałem z tym naprawdę poważny problem. Może się okazać że montaż bez tych podkładek po części pomoże, a na pewno nie zaszkodzi.

0
  • #15 15 Wrz 2013 15:25
    CamerDisco
    Poziom 24  

Tak, możliwe że coś da, ale mówię tak, najlepiej przetestuj płytę na np. biurku wtedy będzie pewność.

0
  • #16 15 Wrz 2013 15:34
    frogii1990
    Poziom 14  

Mój poprzedni problem z uziemieniem dotyczył przypadku rozkładającego się w czasie 2-3 miesięcy więc raczej o natychmiastowy test będzie ciężko.

0
  • #17 17 Wrz 2013 12:12
    frogii1990
    Poziom 14  

Wracając do tematu.
    Po problemowej dosyć aktualizacji BIOS-u problem pozostał ale dodatkowo zauważyłem dosyć ważny objaw.
    Mianowicie... nie działają piny RESET. Czy to jednoznacznie wskazuje na uszkodzenie płyty głównej ?

0
  • #18 17 Wrz 2013 12:17
    safbot1st
    Poziom 43  

frogii1990 napisał:
    Mianowicie... nie działają piny RESET. Czy to jednoznacznie wskazuje na uszkodzenie płyty głównej ?

No skoro nie działają, to są uszkodzone, a skoro są na płycie, to jak to inaczej nazwać?
    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

Może zostawiłeś zworkę w pozycji CLR_CMOS - dlatego nie działają?

0
  • #19 17 Wrz 2013 13:12
    frogii1990
    Poziom 14  

Zworki nie zostawiłem. Temat wyczerpany. Uszkodzona płyta główna.

0