Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do sterowania 2 silnikami

14 Wrz 2013 10:58 1791 7
 • Poziom 11  
  Witam! Potrzebuję schematu układu w działaniu przypominającego układ szyberdachu samochodu tzn. Mam przekaźnik NC-NO z którego wychodzić będzie 12V, jest sterowany pilotem. Teraz część która mnie interesuje:
  Chce aby 2 silniki wkrętarek były sterowane w następujący sposób:
  1) Przełączam przekaźnik na początku odwodu (na NO), uruchamia się silnik1 dochodzi do krańcwki, staje silnik1, uruchamia się silnik2 dochodzi do krańcówki, stop. Drzwi zostają otwarte.
  2) Przełączam przekaźnik na początku układu kolejny raz (na NC), silnik2 rusza w przeciwną stronę dochodzi do krańcówki, silnik2 staje, uruchamia się w przeciwną stronę silnik1, dochodzi do krańcówki, stop. Drzwi są zamknięte.

  Pozdrawiam!!
 • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
 • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
 • Poziom 11  
  Pisać programów nie potrafię niestety, chyba że gotowy program wrzucić to owszem.
 • Poziom 39  
  Kolego, wydaje się, że nieprawidłowo używasz określeń NC i NO. Skróty te określają położenie styku roboczego w pozycji niesterowanej: NC - "normally closed" (załączony w stanie spoczynku), NO -"normally open" (rozłączony w stanie spoczynku). Natomiast do opisu konfiguracji styków przekaźnika używa się jeszcze innego systemu skrótów. W przekaźnikach z jednym pakietem styków będzie to najczęściej SPST i SPDT. Tu już nie będę się rozpisywał ale odeślę Cie bezpośrednio do artykułu w Wikipedii omawiającego szczegółowo to zagadnienie: http://en.wikipedia.org/wiki/Switch

  A teraz, biorąc pod uwagę powyższe, napisz jeszcze raz jaka jest konfiguracja styków i jak działa ten przekaźnik przy zasterowaniu pilotem lub pokaż instrukcję tego urządzenia.
 • Poziom 11  
  Przekaźnik SPCO. Pilot uruchamia przerzutnik i styk przekaźnika przełącza się i zostaje na pozycji NO, po naciśnięciu pilota ponownie przełącza na NC i zostaje. Chce otwierać drzwi z pilota. Nie są ciężkie i bez problemu podołają 2 silniki z wkrętarek.

  Chce dowiedzieć się jak podłączyć ze sobą silniki tak aby:

  Po naciśnięciu pilota drzwi wyjechały na zewnątrz(silnik1 wypycha je i staje na krańcówce) po czym drugi silnik przesunie je na bok i się zatrzyma.(Drzwi otwarte)

  Analogicznie na przyciśnięcie pilota drugi raz, przekaźnik się przełącza a bieguny na silniku są odwrócone przez co drzwi wracają(silnik2 stop) a silnik1 wsuwa je spowrotem i stop. Drzwi zamknięte.

  Rysunek przekaźnika http://plelektronik.pl/user/images/24486.jpg%201.jpg
 • Poziom 11  
  Naprawdę nikt nie pomoże?? Silniki dopisze jeszcze są szczotkowe a zmiana kierunku odbywa się przez zmianę biegunowości.
 • Poziom 39  
  vader03 napisał:
  Naprawdę nikt nie pomoże?

  A co Ty sam proponujesz, jaki układ?

  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  Dar.El
 • Poziom 28  
  Cytat:
  Silniki dopisze jeszcze są szczotkowe a zmiana kierunku odbywa się przez zmianę biegunowości.

  Jeśli tak, coś w ten deseń powinno zadziałać:
  Układ do sterowania 2 silnikami
  Jak widać, krańcówki (WK) bardzo się "rozrosną".