Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji w domu jednorodzinnym

14 Wrz 2013 19:42 2397 11
  • Poziom 2  
    Na początku zaznaczę, że o prądzie i instalacjach mam nikłe pojęcie z góry przepraszam za wszelkie błędy. Teraz opiszę sytuację. Dom jednorodzinny, 25 letni, przyłącze napowietrzne, bezpieczniki topikowe, skrzynka zewnętrzna też w tamtych latach zamontowana do której nie posiadam klucza(zresztą nie wiem czy powinienem posiadać?). Licznik znajduje się wewnątrz domu. Przewody elektryczne chyba nie są takie stare a poza tym musiałbym rozpruć praktycznie cały dom a to mi się nie uśmiecha w sytuacji gdy łazienki i kuchnia są po remoncie(z taką sytuacją wszedłem w posiadanie). Zamierzam jednak zmodernizować to co się da i do czego mam względny dostęp. Zakupiłem już rozdzielnię i tablicę licznikowo-rozdzielczą, które będą zamontowane obok siebie.

Do rozdzielni dokupiłem wyłączniki nadmiarowo-prądowe, lampę kontrolną zasilania led, wyłącznik różnicowo-prądowy już był.

Do tablicy licznikowo-rozdzielczej oprócz licznika planuję dokupić i zamontować wyłącznik główny oraz ogranicznik przepięć.

Nie wiem natomiast co z zewnętrzną skrzynką, czy potrzebuję jakiejś modernizacji po tylu latach, czy kupić nową? Ponadto jak już wcześniej pisałem nie mam do niej klucza i stąd kolejny problem bo nie mam żadnego wyłącznika głównego prądu i jeśli wezwę uprawnionego elektryka to przypuszczam, że nie będzie mógł przystąpić do pracy dopóki prąd nie będzie odcięty.

Byłem na stronie mojego dostawcy energii znalazłem procedurę dotyczącą zmiany położenie licznika u mnie na pewno te plomby trzeba będzie zerwać więc podanie złożę, ale nie wiem co z zewnętrzną skrzynką, też do nich pisać, że potrzebna jest wymiana i jaka jest procedura przyjadą i otworzą skrzynkę (o ile sami będą mieli klucz) i wtedy do akcji wejdzie elektryk? Co oprócz samej skrzynki zewnętrznej trzeba tam kupić?
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Jak można brać się za coś, o czym jest nikłe pojęcie ?
    To dla mnie niepojęte. Chyba że na zasadzie - a może się uda.
  • Poziom 2  
    elpapiotr napisał:
    Witam.

Jak można brać się za coś, o czym jest nikłe pojęcie ?
    To dla mnie niepojęte. Chyba że na zasadzie - a może się uda.

LOL powiedz to premierowi.

Proszę czytać ze zrozumieniem przecież nie będę robił tego sam, to najpewniej okazałoby się śmiertelne :D. Jednak nie będę wzywał elektryka tylko po to żeby mi stwierdził na miejscu, że nic nie zrobi bo np. zewnętrzna skrzynka elektryczna jest zamknięta, tyle to wiem sam bogatszy o xx złotych. Pytam więc wcześniej na forum co z tym zrobić, ponadto materiały też kupuję wcześniej żeby potem nie było, że "można było jeszcze zamontować to i to", albo "niestety w tamtej hurtowni tego nie mieli". Jak ktoś nie robi dla siebie to niestety łatwiej mu odpuścić.
  • Poziom 26  
    Elektryk zadzwoni do ZE i dostanie zgodę na usunięcie plomb i otworzenie drzwiczek celem wymiany zabezpieczeń.Wtedy okaże się co będzie najlepiej zakupić aby zrobić to szybko i bez gwałtu:) Zawsze możesz zakupić zabezpieczenia przedlicznikowe (trzy wyłączniki nadmiarowe) a ich wartość odczytasz z nich samych lub z umowy z zakładem energetycznym.Najwarzniejsze jak dostaniesz zgodę na wyniesienie układu pomiarowego a elektryk wszystkim się zajmie ewentualnie z twoją pomocą:0
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam.

Nie wiadomo gdzie jest ta skrzynka i co to jest za skrzynka. Bo jak to jest skrzynka na budynku gdzie przychodzą przewody z linii napowietrznej i do tej skrzynki klucze może mieć Zakład Energetyczny obsługujący rejon gdzie znajduje się budynek. W takim przypadku to zgłoś się do Zakładu Energetycznego i uzyskaj informację na temat tego klucza. Podejrzewam ,że ty nie uzyskasz tam dostępu.
  • Moderator Energetycy
    lasalle12 napisał:
    Pytam więc wcześniej na forum co z tym zrobić, ponadto materiały też kupuję wcześniej żeby potem nie było, że "można było jeszcze zamontować to i to
    No, skoro wiesz lepiej, co potrzebne, to już elektryk nie ma nic do gadania. I do roboty :D

anet870 - skąd wiesz, jakie tam są zabezpieczenia przedlicznikowe ? PW poszło od lasalle12 ?
  • Poziom 32  
    Nie wiem dlaczego elektryk miałby powiedzieć ,że się nie da wykonać modernizacji instalacji elektrycznej. Według mnie to każdą instalację da się zmodernizować a nawet wykonać nową tylko za odpowiednie środki finansowe i przez wykwalifikowanego elektryka.
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    anet870 - skąd wiesz, jakie tam są zabezpieczenia przedlicznikowe ?
    Co więcej, czemu sugeruje się zakup zwykłych wyłączników nadprądowych jako zabezpieczeń przedlicznikowych niedostępnych dla użytkownika?
  • Poziom 2  
    elpapiotr napisał:
    No, skoro wiesz lepiej, co potrzebne, to już elektryk nie ma nic do gadania. I do roboty :D

Rubaszny humor, ale trochę nie na miejscu bo przecież zdanie które cytujesz mówi o dokładnie o czymś odwrotnym niż sugerujesz. Przykro mi, ale twoje komentarze nie wnoszą nic do tematu jak sobie chcesz nabijać licznik postów to proszę nie w tym wątku.

Zawsze mogę trafić na jakiegoś przemądrzałego gościa :D co uważa, że pozjadał wszystkie rozumy a potem się okaże, że można było coś zrobić inaczej/lepiej.

Grzegorz740 napisał:
    Nie wiem dlaczego elektryk miałby powiedzieć ,że się nie da wykonać modernizacji instalacji elektrycznej. Według mnie to każdą instalację da się zmodernizować a nawet wykonać nową tylko za odpowiednie środki finansowe i przez wykwalifikowanego elektryka.

Chodzi o stracony czas, lepiej mi stracić go na forum niż się umawiać z elektrykiem a on powie, że robota to innym razem bo nie będzie/ nie ma uprawnienia do włamywania się do skrzynki i wszystko będzie się przesuwało w czasie dlatego, że nie wiedziałem jak postąpić.

Grzegorz740 napisał:
    Witam.

Nie wiadomo gdzie jest ta skrzynka i co to jest za skrzynka. Bo jak to jest skrzynka na budynku gdzie przychodzą przewody z linii napowietrznej i do tej skrzynki klucze może mieć Zakład Energetyczny obsługujący rejon gdzie znajduje się budynek. W takim przypadku to zgłoś się do Zakładu Energetycznego i uzyskaj informację na temat tego klucza. Podejrzewam ,że ty nie uzyskasz tam dostępu.

Tak to miałem na myśli pisząc o skrzynce zewnętrznej. Widzę, że też nie wiecie jaka jest procedura. spróbuję się czegoś dowiedzieć na infolinii.
  • Poziom 14  
    Kolego, oby takich klientów jak ty jak najmniej. Kupują wszystkiego na zapas bez jakiejkolwiek wiedzy bo gdzieś się tanio dostało, albo szwagier doradził a później przyjeżdża się na robotę do takiego delikwenta i są pretensje "dlaczego Pan tego nie zamontował przecież to sporo kasy kosztowało.." albo okazuje się że rozdzielnica za mała, przewody nie takie...... Zaproś elektryka zobaczy, obejrzy, i dopiero coś o materiale będzie można pomyśleć. U mnie nikt za obejrzenie roboty pieniążków nie bierze.
  • Poziom 42  
    Zarozumiałość kolego jest Twoją mocną stroną.
    Znajomość tematu za który zamierzasz się zabrać jest mizerna.
    Odpowiedź dotycząca skrzynki już padła.

Mnie najbardziej rozbawiło to
    Cytat:
    Przewody elektryczne chyba nie są takie stare a poza tym musiałbym rozpruć praktycznie cały dom a to mi się nie uśmiecha w sytuacji gdy łazienki i kuchnia są po remoncie(z taką sytuacją wszedłem w posiadanie).
    gdyż świadczy o Twym kompletnym laicyzmie w kwestii dotyczącej bezpieczeństwa.
    A w zestawieni z mentorsko-moralizatorskim tonem takie podejście jest tylko śmieszne.

Zasada jest taka.
    Najpierw elektryk (kompetentny) dokonuje oględzin a dopiero później Ty na postawie jego ustaleń dokonujesz zakupu materiałów.
    Odwrotna kolejność może świadczyć o tym, że dyskusja na forum będzie dla Ciebie "instrukcją" do samodzielnego wykonania prac.
    By Cię ustrzec przed niebezpieczeństwem z tego wynikającym temat zamykam.
  • Moderator
    Dodam tylko, że jak się "wchodzi w posiadanie", to się przepisuje na siebie również licznik, co wymaga wizyty u dostawcy energii, a tam można i należało zapytać o wszelkie "skrzynki", a nie bić pianę na forum