Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawki 'line array' DIY na beymach - szukam obudowy

basior01 14 Wrz 2013 21:47 4056 29
  • #1 14 Wrz 2013 21:47
    basior01
    Poziom 16  

Witam chciałbym zrobić nadstawki do systemu line array który mam zamiar skonstruować, znalazłem już bardzo dobre jakościowe głośniki beymy.
    http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p113,10mi100#.UjODItK-2So
    Dane głóśnika:
    Głośnik 10", 350 W AES
    Pasmo przenoszenia [Hz]: 70-4000
    Skuteczność [dB]: 101
    Częstotliwość rezonans. fs [Hz]: 89
    Współczynnik Qts: 0,25
    Współczynnik Vas [l]: 20

Paczke chcę wykonać na dwóch takich głośnikach oraz jakiś sopran do tego( jeszcze nie wybrałem ale w poście pewnie doradzicie jaki będzie do tego najlepszy.

Na początek chce zbudować 2 paczki (2x 25 i sopran) i sprawdzić jak sobie radzą. Jako basy mam tuby 15tlh30 które napędzam końcówką mocy Aolong M10. Lekko mocniejsza wersja od Alpharda M10 a mianowicie mocniejsze trafo. Bo alphard ma 20A zabezpieczenie a Aolong ma 25A. Końcówka jest warta polecenia.
    Mam dwie takie końcówki bo w niedalekiej przyszłości rusza budowa kolejnych 4 paczek.

Do napędzania nadstawek myślałem o Smoundzie K-1600 bo takowy mam, na początek powinien wystarczyć.
    Nadstawki 'line array' DIY na beymach - szukam obudowy Nadstawki 'line array' DIY na beymach - szukam obudowy
    Nadstawki 'line array' DIY na beymach - szukam obudowy

Więc jakie obudowy polecicie pod te głośniki beymy?? Wybrałem je bo w tej cenie trudno znaleźć coś o takich parametrach oraz jakości.

• Megger
  • #2 14 Wrz 2013 22:58
    House System
    Poziom 18  

Witam. Na samym początku wymień głośniki w dolnych ( widocznych na ostatnim zdjęciu ) kolumnach na SW 15.800. Wtedy Pytaj na forum.

Pozdrawiam.
    House System.

• #3 14 Wrz 2013 23:26
    basior01
    Poziom 16  

Włożyłem Dapy z subów DAP pro sound mate II bo tylko takie miałem, wiem ze muszę je wymienić bo te już sie kończą gdy stx zaczyna dopiero prawdziwie grać.

Dodano po 15 [minuty]:

Chciałbym zbudować podobną obudowe do tej: http://www.polaudio.pl/pl/products/full/47-sla-210-cx-nd.html Ma może ktoś schemat czegoś takiego lub podobnej konstrukcji???

• #4 14 Wrz 2013 23:35
    heli
    Poziom 12  

Moj pytanie brzmi : Co z falowodem ? Już masz czy dopiero planujesz zakup ?

• Megger
  • #6 15 Wrz 2013 09:10
    DDN
    Poziom 31  

Budowanie takiego systemu bez zaplecza badawczego i całego szeregu profesjonalnej aparatury mija się z celem, co z tego że znajdziesz jakiś projekt w sieci i go skopiujesz jak to potem ci nie zagra tak jak powinno. Takimi systemami zajmują się bardzo poważne firmy które latami robiły projekty i pracował nad tym cały zastęp naukowców z dziedziny elektroakustyki.

• #7 15 Wrz 2013 13:11
    heli
    Poziom 12  

Niestety i to potwierdzi większość użytkowników rozeznanych w temacie, kolega DDN ma okrutną rację, że porywasz się z motyką na księżyc bez odpowiedniego zaplecza technicznego typu sprzęt pomiarowy, komora bezechowa.
    Chyba że planujesz budowę nadstawek, które będą wyglądać jak linijka wisieć lub stać w gronie i na tym wspólne punkty z line array sie skończą. W takim przypadku musisz mieć wszystkie przetworniki łącznie z driverem i tubą i wtedy zabrać się za skrzynie żeby ta wyszła możliwie najmniejsza ... taka jest "moja" opcja dla Ciebie. Powodzenia

• #8 15 Wrz 2013 14:57
    basior01
    Poziom 16  

Skoro jest to trudno wykonalne bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego to wykonam kopie skrzyni beymy na tych głośnikach, i jak wykonam oryginalną skrzynie jak beyma tylko ja niebęde maił zrobionych pomiarów to ich będzie liniówką a moja nie??? skoro wszystko będzie identyczne!!

• #9 15 Wrz 2013 20:21
    heli
    Poziom 12  

Jeśli zdobędziesz oryginalne komponenty do skopiowania mechanicznej części i sklonujesz w 100% oryginalną obudowę to tak, ale co dalej ? Żeby zagrało tak jak ori Beyma musisz mieć albo idealnie skopiowaną zwrotnicę + setup odpowiedniego procesora, albo sam setup w przypadku podziału aktywnego.

• #10 15 Wrz 2013 22:54
    DDN
    Poziom 31  

Tak wiec jak koledzy tez wcześniej napisali to że zrobisz w 99% idealne kopie paczek Beymy od tego zestawu to jeszcze daleka droga by to grało tak jak zostało do tego stworzone bo nie na samych kolumnach ten system się składa. Na taki podstawowy zestaw i tak składa się tyle sprzętu że to Sprintera nie wejdzie.

• #12 16 Wrz 2013 16:03
    DDN
    Poziom 31  

I jeszcze dodać należy że trzeba "zęby" zjeść na prostych konstrukcjach i dopiero po długiej nauce pomyśleć o budowie takiego systemu.

• #13 16 Wrz 2013 17:19
    basior01
    Poziom 16  

No to jak bym kupil caly zestawik oryginalny od BEYMY to i tak bez idealnie ustawionego procka nie zagra prawidowo?? Mozę uda mi sie zalatwic schemat oryginalny od beymy, ale to jeszcze nic pewnego.

• #14 16 Wrz 2013 17:28
    heli
    Poziom 12  

No raczej tak będzie że liniówka jest bardzo wymagająca odnośnie konfiguracji peryferiów i różnie z tym może być ... Nasuwa mi się pytanie : skoro tak bardzo chcesz liniówkę dlaczego nie zainteresujesz się Polaudio ? Jak cenowo wygląda w porównaniu do Beymy czy też Elmuza ?

• #15 16 Wrz 2013 19:22
    basior01
    Poziom 16  

niewiem jaka jest rożnica aw cenie ale sluchalem tych gosnikow w kolumnach 10+1' i graly swietnie a wiem zę to są gosniki lniowe bo sam producent tak pisze więc na nich chce zrobi kolumny bo mają sporą dynamike aż 101dB to by srednich nie brakowaloa driver ma 108 to sopranu też nie

• Megger
  • #16 16 Wrz 2013 20:33
    398216
    Usunięty  
  • #17 16 Wrz 2013 21:18
    basior01
    Poziom 16  

No oczywiście ze chce zrobić coś co będzie grało, bo po co mi kolumny które nie grają??
    Jakie poleciecie nadstawki LA które będa miały bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Czytałem troche o LA, ale widze ze za mało.

• #18 16 Wrz 2013 21:49
    heli
    Poziom 12  

Może inaczej : Napisz nam jakie imprezy do tej pory 'grałeś', na jakim nagłośnieniu, a co chcesz w przyszłości nagłaśniać. Dodam tak na boku, że mam kumpla który na front ma 2 szt. Polaudio SAT 212 ND oraz 3 basy BT 218 (ze względu mobilności planuje basy zmienić na TP-118) i uwierz mi ma masę imprez do roboty. Nie są to jakieś mega koncerty topowych gwiazd, ale imprezy typu dożynki powiatowe, dni miasta w którym mieszkam (5000 ludków) i podobne ogrywa bez problemu.

• #19 16 Wrz 2013 22:07
    basior01
    Poziom 16  

Imprezy ktore gralem to 18, wesela, urodziny, male imprezy plenerowe, naglasnianie rozgrywek, oraz malych imprez wiejskich. Gralem na poczatku na 2x 15" stx 15.3.800 w br oraz 2x pa600 stx-a a ostatnio zkonstruowalem 4 tuby 15tlh 30 i chce do tego zrobic po 2 liniowki na strone. A kolejno jeszcze 4 basy oraz kolejne 4 liniowki.

Dodano po 3 [minuty]:

Moglbym nagslasniac nawet większe imprezy i więcej ale na to potzrebują fakturki. A planuje zalżoy firme dopiero po tym jak skompletuje cale naglosnienie.

• #20 17 Wrz 2013 00:17
    Granat :)
    Poziom 34  

basior01 napisał:
    po 2 liniowki na strone. A kolejno jeszcze 4 basy oraz kolejne 4 liniowki

Bez sensu.
    Co to niby za system "liniowy" z dwom modułami na stronę.
    Dwie dobre tubowe nadstawki na stronę, odpowiednio ustawione wystarczą. Da o wiele mocniejszy dźwięk niż ta karykatura systemu liniowego.

• #21 17 Wrz 2013 07:36
    basior01
    Poziom 16  

Czytalem ze jak jest juz po 4 na strone to już jest sytem liniowy. To prawda??

• #22 17 Wrz 2013 09:33
    wyrokulicy
    Poziom 23  

System liniowy na 18stce to przerost formy nad treścią, że nie stwierdzę iż śmiech na sali... Nie lepiej mieć dwie konkretne paczki (w razie potrzeby nawet tubowe na plener mniejszy) na górze, na zawodowych garnkach niż jakieś wyciosane w garażu "liniowe" ? Dodatkowo liniówka nie zagra sama z siebie, do tego trzeba procesora, zawieszeń, dobrego ustawienia paczek i reszty gratów etc...

• #23 17 Wrz 2013 11:10
    398216
    Usunięty  
  • #24 17 Wrz 2013 11:16
    DDN
    Poziom 31  

Może zaczyna być jakiś trend i każdy chce się pokazać że jest bardzo "P"rofesjonalny i stosuje drogi sprzęt, tylko czemu Diy i to jeszcze kopia LA? To sie mija z celem, owszem jak masz za dużo kasy to działaj może akurat cie zachwyci tylko czy to ma sens?

• #25 17 Wrz 2013 13:35
    Poziom 34  

basior01 napisał:
    Czytalem ze jak jest juz po 4 na strone to już jest sytem liniowy. To prawda??

I tak i nie.
    Długość grona decyduje o najniższej częstotliwości dla której zestaw będzie wytwarzał falę cylindryczną i odsuwał od siebie odległość pola bliskiego.
    Jakbyś miał 12szt. na stronę o łącznej wysokości 2m to ok. 8 małych paczek sprawdzi się średnio i nie odejmie jednakowym zasięgiem niskiego środka.
    Z mniej niż 8 na stronę bym do tego nie podchodził.

• #26 17 Wrz 2013 14:24
    DDN
    Poziom 31  

Granat a co powiesz o VRX z JBL'a? nadstawki są typu LA chyba że to tylko chwyt reklamowy.

• #27 17 Wrz 2013 15:35
    heli
    Poziom 12  

"Z mniej niż 8 na stronę bym do tego nie podchodził ... " I takie są założenia poprawnego działania liniówki, chciaż stosuje się grona po 6 a nawet 4 paczki na stronę.

• #28 17 Wrz 2013 17:24
    basior01
    Poziom 16  

ja wlasnie myslalem o 4 na strone. Na pocztek wystarczy.

• #29 17 Wrz 2013 20:52
    Poziom 34  

Powiem Wam tak.
    Żeby mówić o LA, źródła dźwięku musza być na tyle małe, żeby pracowały tłokowo do górnej granicy pasma i na tyle dużo (długie) żeby były w stanie kontrolować kierunkowość pionową dla dolnej częstotliwości granicznej, czyli f podziału z subami.
    Cała magia.
    Jak się jednak okazuje, nie jest to łatwo uzyskać.
    Teraz chyba jasne jest dlaczego jeden moduł grona sam w sobie nie jest line-array :)
    Zatem DDN: jeśli złożenie wielu paczek o których mówisz, spełni powyższe wymagania to można mówić o systemie liniowym.

• #30 18 Wrz 2013 22:30
    marian133
    Poziom 37  

basior01 napisał:
    A ze niebędzie to spelniac roli LA w malej ilosci to nieznaczy ze kolumny nie bedą LA w duzej.

Panowie, dajcie spokój, On po prostu nie zrozumie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME